День бабака (Groundhog Day) -традиційне народне свято в США і Канаді, яке відзначається щорічно 2 лютого. По-іншому це веселе свято ще можна назвати днем чотирилапих та пухнастих метеорологів. Так, грунтуючись на поведінці бабака, цього дня складають прогноз погоди щодо настання весни.
Молодший відділ дитячої бібліотеки № 22 пропонує юним читачам познайомитися з історією та традиціями цього свята.
Зародилася традиція прогнозувати погоду за поведінкою звірятка понад 130 років тому. Так, у 1886 році в штаті Пенсільванія вперше розбудили сплячого взимку бабака, змусивши його зробити прогноз погоди. Святкування прижилося і перетворилося на народне свято, а Пенсільванія стала місцем, куди 2 лютого стікаються натовпи туристов.
Найперший і найбільш знаменитий офіційний бабак-метеоролог Філ мешкає в містечку Панксатоні на Індичій Гірці (штат Пенсільванія). Вважаеться, що Філ робить прогнози з 1886 року, хоча жити тварини в неволі можуть не більш як 10-15 років. Члени Клубу бабака стверджують, що секрет його довголіття у спеціальному еліксирі.
У наші дні, загалом налічується семеро найбільш відомих у світі бабаків-метеорологів: Філ, Віллі, Чак, Сем, Біллі, Джиммі та Генерал Лі.
Головні заходи проходять, звісно ж, у невеличкому місті Панксатоні в штаті Пенсільванія, де живе офіційний бабак-метеоролог. Святкування тривають зазвичай 3 дні.
Рано-вранці 2 лютого на цю Гірку приходять джельтмени в смокінгах і ціліндрах - члени Клубу бабака. Один з них має здійснити головний ритуал - розбудити бабака Філа й витягти його з норки, аби той своєю поведінкою спрогнозував, коли прийде весна.
Згідно із повір'ям, якщо тварина залишила свою нору - зима невдовзі закінчиться і варто чекати ранню весну. Якщо ж бабак ховається назад у нору - значить попереду ще 6 тижнів зими.
На честь цієї події в штаті проводиться щорічний фестиваль. Веселі й святкові гуляння відбуваються у місцях проживання всіх найбільш відомих бабаків-метеорологів і є дуже прибавливим для туристів.
Цікаво, що про День бабака в усьому світі дізналися після виходу в 1993 році однойменного фільму.
За всю історію існування свята прогнози не завжди були правдивими. За підрахунками американських кліматологів, точність прогнозів Філа становить 39%. Проте його шанувальники і деякі дослідники свята стверджують про точність від 75% до 90%.
Свої бабаки-синоптики є також і в Україні. Їх тут двоє - у Харкові та Львові.
Так, на Слобожанщині популярним є чоторилапий синоптик - бабак Тимко. Він мешкає у Харкові. Свій прогноз на весну Тимко ІІІ робить напередодні, 1 лютого.
Другий пухнастий синоптик - галицька бабачиха Маруся - живе у Львівському дитячому еколого-натуралістичному центрі. Свої обов'язки Маруся виконує з 2016 року. Однак, на відміну від Тимка, Марусю будять 15 лютого - на Стрітення Господнє.
Немає коментарів:
Дописати коментар