Ділові новини


_____________________________________________

30 серпня 2023 р. у бібліотеці-філії №4 відбулась зустріч робітників КУ “Централізована міська бібліотечна система для дітей” м. Одеси з Громадською організацією “Істок” та Благодійним фондом IsraAID.

Планували, розповідали про співпрацю менеджерка програм психосоціальної підтримки IsraAID Мінковська Вікторія та фасилітаторка Радченко Віра від ГО “Істок”.



_____________________________________________

З 09 по 11 червня 2023 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбувся щорічний Інтелект-форум – 2023. Потужний захід поєднує ХХІІІ Всеукраїнську виставку-форум «Українська книга на Одещині» та IV ОдесаБібліоСаміт – Всеукраїнську науково-практичну конференцію для фахівців бібліотек України та зарубіжжя.

В межах яскравої і насиченої програми 10 червня на базі філіалу бібліотеки №40 КУ «Централізованої міської бібліотечної системи для дітей» м. Одеси відбулась презентація дитячих літературно-художніх видань «МиМилашки» та «Кулінарні МиМилашки» за участі автора – Мар’яни Афанасьєвої.

Також, 10 червня в Універсальному читальному залі «ЦМБС для дітей» відбулась лекція Наталії Марченко, української письменниці, літературного критика, старшого наукового співробітника Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського – «Видання для дітей доби незалежності в Україні: ключові орієнтири та вектор розвитку».

11 червня в межах Інтелект-форуму відбулось нагородження переможців конкурсу «Краща книга виставки-форуму 2023». Співробітники КУ «ЦМБС для дітей» – укладачі книги Інна Іщук, поет, керівник Одеської секції дитячої літератури Національної спілки письменників України та Олексій Надемлінський, письменник, член Одеської секції дитячих письменників НСПУ, були відзначені дипломами лауреатів у номінації «Духовна спадщина» за книгу «Володимир Рутківський: У житті та культурі України. Книга пам'яті».

Насичена програма та широкий спектр подій з промоції книги і читання: панельна дискусія, презентації, промоакції, автограф-сесії, зустрічі з відомими українськими авторами, фахові дискусії, майстер-класи та ярмарок


_____________________________________________


«Бібліоліцей – 2023»

КУ «Централізована міська бібліотечна система для дітей» понад 100 років об’єднує в собі 20 бібліотек-філій, понад 160 бібліотекарів, та з початку існування має свою історію багату на традиції.

Однією з таких традицій є бібліотечний ліцей. Починаючи з 2000 року, навесні, бібліотекарі першого року роботи у системі, проходять таку собі посвяту у бібліотекарі, яка носить назву «Бібліцей».

Цьогоріч, «Бібліцей – 2023» стартував 3 квітня, та протягом 3 днів співробітники прослухали цикл професійних лекцій, презентацій та тренінгів для поглиблення теоретичних та практичних знань задля відпрацьовування навичок.

Перший насичений день був присвячений знайомству з роботою бібліотечної системи. Ознайомились з законодавчим та нормативно-правовим регулюванням бібліотечної діяльності в Україні; Стратегією розвитку читання до 2032 року; рекламною діяльністю бібліотек; кодексом законів про працю України; сучасними засобами підвищення кваліфікації та самоосвіти; з пожежною безпекою, охороною праці та технікою безпеки. Опанували навички соціокультурної роботи та практикум з використання вогнегасників.

На другий день у відділі комплектування прослухали практикум «Робота бібліотекаря з фондом» та ознайомились з процесом комплектування, обробки і обліку, а також відвідали з екскурсією бібліотеку-філію № 21.

За програмою третього дня навчання поринули у досвід роботи бібліотеки-філії №40, де новачкам бібліотечної справи продемонстрували, як за допомогою лялькового театру навчити дитину використовувати бібліотечний каталог, та поділилися бібліотечними лайфаками.




_____________________________________________


30 березня 2023 року відбулась зустріч адміністрації і завідувачів дитячих бібліотек-філій КУ «ЦБС для дітей» з Іваном Ліптугою, директором Департаменту культури, міжнародного співробітництва та євроінтеграції ОМР.

На початку зустрічі Іван Ліптуга запропонував у форматі тімбілдінгу поміркувати про переформатування бібліотечної системи міста у сучасні, відкриті, інтерактивні інформаційні центри, бо книгозбірні вже мають інформаційно-комунікативне середовище.

Також, обговорювалась роль КУ «ЦБС для дітей» у створені «дорожньої карти» задля об’єднання бібліотек міста в інтегративну інституцію включаючи інформаційні та культурні компоненти, що надасть принципово нову модель роботи бібліотек з користувачами.

Метою створення даної Концепції є визначення магістрального напрямку розвитку бібліотечної справи в Одесі на тривалий період, перехід до інтенсивного розвитку, формування нового соціокультурного образу бібліотеки, яка здатна ефективно забезпечувати сучасні потреби користувачів у бібліотечно-інформаційних продуктах та послугах на основі широкого використання інформаційних технологій, орієнтація на інтеграцію внутрішніх і зовнішніх інформаційних ресурсів з метою сприяння інформатизації та інтелектуалізації суспільства.

Бібліотеки є частиною національної інформаційної системи України, вони забезпечують доступ до знань та інформації для всіх громадян, беруть участь у соціальному й культурному розвитку своїх громад, підтримують етнічну і культурну різноманітність, самовизначення і самобутність. Завдяки своїй доступності бібліотеки мають стратегічну можливість удосконалювати якість і демократичні засади життя громадян, активізувати суспільне життя місцевих громад.


_____________________________________________


20 березня 2023 року працівники КУ «ЦБС для дітей» взяли участь в обласному онлайн-семінарі «Публічні бібліотеки області – точки опори громад: аналітика, дійсність, плани».

Семінар проведений на базі КУ «Одеська обласна універсальна наукова бібліотека ім. М.С. Грушевського» з метою удосконалення професійної кваліфікації бібліотечних працівників публічних бібліотек області, сталого розвитку бібліотек територіальних громад, згідно з Координаційним планом науково-методичної роботи обласних бібліотек на 2023 рік.

З доповіддю «Бібліотека – територія можливостей» виступила Ольга Стемберська, координатор з організації та проведення масових заходів, під час якої, розповила про роботу бібліотек-філій та бібліотечної системи в цілому в умовах війни і зосередила увагу слухачів на новітніх проектах та конкурсах спрямованих на допомогу та соціальну адаптацію вимушених переселенців та допомогу ВСУ.


_____________________________________________


Бібліотечні працівники КУ "ЦМБС для дітей" 16 лютого пройшли тренінг IASC "Гендерно зумовлене насильство: витоки, наслідки, механізми запобігання та реагування" який провела фасилітаторка Людмила Чернявська заступниця менеджера Програми протидії гендерному насильству International Medical Carps (Міжнародний Медичний Корпус) з ГО "Мами Одеси".

Дякуємо команді IMC за змістовний та корисний тренінг.




_________________________________


10 листопада 2022 року в універсальному читальному залі КУ «ЦМБС для дітей» відбулась церемонія підписання Меморандуму про співпрацю між КУ «Централізована міська бібліотечна система для дітей» й Суворовською районною організацією м. Одеси Товариства Червоного Хреста України, який визначає напрями співпраці між двома установами.

В діловій обстановці Меморандум підписали Юрій Горбатенко, в.о. директора КУ «ЦМБС для дітей» та Леонід Бартков, в.о. голови Суворовської РО м.Одеса ТЧХУ.

З часу військової агресії Росії проти України Одещина прийняла понад 60 тис. внутрішньо переміщених осіб, які потребують допомоги у вирішенні різних питань життєдіяльності. В умовах воєнного стану бібліотеки стають цифровими хабами та активними учасниками громадського і культурного фронту своїх громад, що надає містянам й ВПО доступ до інформації, дистанційної освіти та роботи, адміністративних послуг та цифрової освіти.

Сторони обговорили актуальні питання співробітництва, налагодження робочих контактів і взаємодії тощо. Результатом зустрічі стала домовленість про можливість впровадження на платформі бібліотечної системи низки заходів для різних вікових та соціальних категорій читачів.

Об’єднання зусиль сторін-підписантів сприятиме розширенню діяльності усіх учасників для надання сучасних послуг ВПО та громаді.




_____________________________________________

9 листопада 2022 року наша країна святкувала Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва.

З цієї нагоди в Одеському літературному музеї відбулось урочисте нагородження кращих представників сфери культури територіальної громади міста Одеси. За високий професійний рівень, креативний підхід та вагомий внесок у розвиток і популяризацію української культури присутнім було вручено нагороди та грамоти. Під час заходу організованого Департаментом культури та туризму Одеської міської ради пролунало безліч привітань з професійним святом для гостей свята звучали пісні, вірши та музичні композиції які супроводжувалися щирими оплесками.

Мистецтво дарує нам надію та силу, стає ще одним надміцним форпостом на захисті суверенітету нашої держави, основою мирного та щасливого життя!

Разом до перемоги!


_____________________________________________

7 листопада 2022 р. у читальній залі бібліотеки-філії №4 відбулося чергове засідання колективу КУ «Централізованої міської бібліотечної системи для дітей» м. Одеса.

Відкрив засідання Юрій Горбатенко в.о. директора КУ «ЦМБС для дітей». Він привітав всіх учасників засідання та зауважив, що незважаючи на труднощі, з якими всі зіткнулися в умовах війни через Російську агресію, ЦМБС не тільки виконує свої планові показники за 2022 рік, а й за деякими позиціями навіть буде перевиконання.

На порядок денний засідання були винесені питання, щодо планування бібліотечної роботи на 2023 рік. Були розглянути першочергові завдання з усіх напрямків обслуговування користувачів, відбувся обмін досвідом з низки актуальних питань бібліотечної практики, зокрема, - ефективність наочної популяризації книг в реалі та соціальних мережах, - організація бібліотечного простору, який стимулює читати, - формування інноваційних форм масової роботи в бібліотеках та про залучення партнерів і громадськості до бібліотечних активностей, - посилення підтримки і створювання умов он-лайн навчання для дітей вимушених переселенців. Також, під час засідання був презентований новий загальносистемний фаховий конкурс «Золотий формуляр».

Підсумовуючи слушні пропозиції учасників засідання, Ю.Г. Горбатенко висловив впевненість, що КУ «ЦМБС для дітей» завдяки спільним зусиллям має високі шанси досягти поставлених завдань та втілити нові позитивні зміни.



_____________________________________________

Адміністрація комунальної установи «Централізована міська бібліотечна система для дітей» м. Одеса висловлює щиру подяку «Благодійному фонду Бібліотечна країна» за передані у дар книги та ігри.

_____________________________________________


19 червня делегація представників культурних установ Азербайджану у супроводі заступника директора Департамент культури та туризму Одеської міської ради Крижалко Л.М. відвідала універсальний читальний зал ЦБС для дітей м. Одеси. Мета візиту ознайомитися з культурними установами Одеси, їх напрацюваннями, та налагодити співпрацю. Гості були приємно здивовані, що число читачів одеських бібліотек не зменшується, а збільшується, завдяки акціям, заходам, технічному оснащенню та поповненню бібліотечного фонду. Одеські бібліотеки розвивають культури своїх народів, популяризують, в тому числі і азербайджанську літературу. Було вирішено провести спільний захід в рамках Днів Азербайджану в Одесі.

Бакинці піднесли подарунки-книги, отримавши в свою чергу одеські сувеніри та книги.  

 


_____________________________________________


Бібліокафе “ХЛАМ” у дитячій бібліотеці

Стаття завідувача відділу довідково-бібліографічних та інформаційних послуг КУ "ЦМБС для дітей" Людмили Музичко

https://chl.kiev.ua/KEY/Books/ShowBook/710


_____________________________________________

Кожний спроможний випробувати себе: до 25-річчя конкурсу

Стаття заступника директора КУ "ЦМБС для дітей" Наталії Кавун

https://chl.kiev.ua/KEY/Books/ShowBook/707


_____________________________________________

Адміністрація Комунальної установи “Централізована міська бібліотечна система для дітей” висловлює щиру подяку Громадській організації “Всеукраїнський демократичний форум” за безкоштовно надані 22 примірника книги “Справа Василя Стуса” Вахтанга Кіпіані для читачів дитячих бібліотек м.Одеси.

Запрошуємо всіх бажаючих ознайомитись з цим твором.

 

____________________________________________


Адміністрація щиро дякує
співробітникам Всесвітнього клубу одеситів
в особі директора Павлової Олени Олегівни
за подаровані книги для читачів дитячих бібліотек м.Одеси.  

 


_____________________________________________

18.09.2020г. Открылась выставка об истории мореплавания организованная при поддержке Одесского городского совета.

В открытии экспозиции принял участие мэр Одессы Геннадий Труханов.
Выставка расположена на площадке "Огни маяка" в парке им. Т.Г.Шевченко и продлится до 18 октября. Время работы - с 10:00 до 16:00. 

_____________________________________________


Бібліотечний ліцей - 2020 “на удалëнке”.


Як вам такі життєві девізи? -
Забудь про слабкість, думай про силу; Життя повинне бути цікавим, більше новизни! Все, що не робиться, все на краще; Audaces fortuna iuvat = Смелым судьба помогает (Вергилий); Життя любить тих, хто на нього не скаржиться!
  1. Тільки вперед! Творити добро! Радовать!
А улюблені афоризми? -
Багато хто скаржиться на свою зовнішність, і ніхто - на мізки (Фаїна Раневська);
  1. Боятися треба не смерті, а пустого життя (Б.Брехт); Стався до людей так, як хочеш, аби ставились до тебе; Лучше смеяться, не будучи счастливым, чем умереть, не насмеявшись (Франсуа де Ларошфуко); Единственный способ жить хорошо – сразу уходить оттуда, где плохо; Таємниця успіху − наполегливість у досягненні мети; Contra spem spero! = Без надії сподіваюсь! Народ, який не пам'ятає минулого, не має майбутнього; Любовь превозмогает все (Вергилий); Не будьте равнодушными. Это лучшее, что вы можете сделать в жизни (Одри Хепберн)...
Життєствержуюче, позитивно, надихаюче, чи не так?


А що у спільній читацькій скарбничці? -
А.Чехов, К. Паустовский, О.Пушкін, І.Крилов, О.Купрін, А.Моруа, В.Шукшин, М.Булгаков, В.Каверін, М.Твен, Р.Распе, Ж.Верн, К.С.Льюис, Л.Стивенсон, І.Нечуй-Левицький, Е. Гемінґвей, Л. Фейхтвангер, П. Загребельний, Л.Костенко, П. Коельйо, Ш. Бронте, Д. Мойєс, Гайто Газданов, С.Лагерлеф, Т. Гуэрра, М.Пурст, В.Нестайко, Дж.Ролінг, О.Мариніна, К.Вільмонт, І.Лобусова, А.Кокотюха, Д.Ємець, С.Дерманський, І.Андрусяк, Г.Погутяк, М.Прохасько, В.Рудківський, І.Роздобудько, М.Матіос, Л.Дашвар, О.Забужко, Л.Лагин, Б.Акунін, Д.Браун, Д.Кейз, С.Кинг, Б.Стокер... - Дивовижний розліт уподобань!
А серед хобі - музика, фотографія та відеозйомка, малювання, hand-made, театр, подорожі, кіно, спорт і на найпершому місці, звичайно, читання!

Та наші ліцеїсти (бібліотекарі зі стажем до 1 року) не тільки ділилися життєвими установками і колом дозвіллєвих занять, а й сумлінно працювали над питаннями з основ бібліотечної теорії і практики, закріплювали правила внутрішнього трудового розпорядку і дисципліни, техніки безпеки і протипожежного захисту. Вони оцінювали і обгрунтовували ідеї із залучення читачів, презентували країни Євросоюзу, використовуючи бібліотечні фонди, напрацьовували навички складання малого бібліографічного посібника з урахуванням вимог ДСТу з бібліографічного опису.
Роботи перевірялися і рецензувалися по електронній пошті. Кращі презентації літератури про країни ЄС викладено на блог ЦБС та сторінку ЦБС у Facebook.
Сподіваємося, новачки, що влилися у колектив ЦБС протягом останнього року, суттєво додадуть до загального потенціалу свого підрозділу і бібліотечної системи у цілому свій інтелектуальний багаж, працездатність, ентузіазм, небайдужість і віру у краще.
Бажаємо завжди прагнути до самовдосконалення!

заст. директора М.Ітрухіна і колектив “викладачів” - дистанційників

_____________________________________________


_____________________________________________

Планування бібліотечної роботи на 2020 рік. 29.10.2019 у відділі комплектування пройшов мотивуючий дискус-майданчик для завідувачів бібліотек. Було розглянуто сучасне законодавче поле і завдання з усіх напрямків обслуговування користувачів, презенетовано Календар знаменних і пам'ятних дат-2020, відбувся обмін досвідом з низки актуальних питань бібліотечної практики, зокрема, ефективність наочної популяризації книг в реалі та соціальних мережах, організація бібліотечного простору, який стимулює читати, формат бібліотечного заходу (inside – outside), квести як ефективна форма набуття знань і засвоєння прочитанного, залучення партнерів і громадськості до бібліотечних активностей... Напрацюваннями ділилися У.Кристя, Н.Левченко, Є.Стельмах, О.Саленко, О.Стемберська та ін. Зав. методичним відділом Т.Колесніченко зробила доповідь на тему “Тонкощі індивідуального спілкування: взаємозв'язок розумового розвитку дитини з її фізіологічним віком”. Зав. філією 26 Н.Лук'янова поділилася враженнями від відвідання бібліотеки в Німеччині.

Заст. диретора М.Ітрухіна
 


_____________________________________________

Останнім часом серед читачів набувають популярності бібліотечні фото-зони. З новою конструкцією для фотографування і селфі зустрів колектив філії 19, що в Малиновському р-ні на Єфімова,12, планову комплексну перевірку 23.10.2019. Бібліотекарі старанно працюють на залучення користувачів, проводять заходи, відвідують дитсадки і школи. І ... досі залишаються єдиною у ЦБС для дітей бібліотекою без найнеобхіднішої гігієнічної вигоди - туалету...




_____________________________________________


Бібліотечні книжки на нових стелажах!
22 жовтня депутат Одеської міської ради Володимир Корнієнко завітав до дитячої бібліотеки-філії 39, що на його виборчому окрузі у Малиновському районі, з приємною місією: оцінити, як перетворили бібліотечний інтер’єр нові книжкові шафи, придбані його депутатським коштом.
Володимира Олександровича, його помічницю Ольгу радо зустріли читачі, їх батьки, педагоги, дружний колектив філії на чолі із завідувачкою Л.Ковальчук. Любов Петрівна зауважила, що нові книжкові полиці не тільки красиві, а й зручні для видань різного формату, тепер палітурки не псуватимуться. І непосидючі юні користувачі одразу ж у цьому переконалися!
Володимир Олександрович поділився, що має велику особисту книгозбірню, зростав і виховувався на книжках, тому добре розуміє користь читання і вірить у перспективність бібліотек. Розповідаючи про шлях до втілення запиту бібліотекарів, відмітив дієве і оперативне сприяння у вирішенні цього питання директора департаменту культури і туризму Тетяни Марковоі.
Найщиріші слова подяки Вам, Володимире Олександровичу! Ви змінили на краще і бібліотечний простір, і повсякденний настрій відвідувачів та працівників!

До речі, на нових стелажах зручно розмістилися і книжки, даровані паном Володимиром минулого року на 50-річний ювілей бібліотеки.
Заступник директора з бібліотечної роботи КУ «ЦМБС для дітей»

М. Ітрухіна
        




_____________________________________________


8.10 Центральну дитячу бібліотеку відвідали студенти-філологи ОНУ ім. Мечникова.


_____________________________________________

Бібліографи ЦБС, О.Надемлінський та Н. Кавун, провели для співробітників Центральної дитячої бібліотеки огляд періодичних видань. Особливу цікавість викликає стаття Юрія Сисіна “Не здрібнене слово поета” до 75-річчя Миколи Палієнка, (Чорноморські новини” № 75, за 3 жовтня) — змістовний аналіз творчості одеського письменника.
В тому же номері матеріал Ярослави Різникової “Довічний біль Бабиного Яру” не дає забути читачам жахи Голокосту. Стаття присвячена мітингу пам’яті жертв, знищених на північно-західній околиці Київа у часи Другої Світової Війни, що пройшов у Пороховському сквері Одеси 29 вересня.
Краєзнавчий проект “Тудой-Сюдой”, започаткований газетою “Вечерняя Одесса”, у №112-113 знайомить нас з таємницями одеських катакомб. Стаття Максима Баранецького “Тайни подземелья: правила поведения” дає чіткий алгоритм дій при відвідуванні катакомб.
Журнал “Личности” завжди несе багато інформації про цікавих та відомих особистостей. В № 10 за 2019 рік однією з таких особистостей став Джон Ленон, якому в 2020 році виповнилось би 80 років. Інформація зі статті може бути використана для проведення ювілейних заходів у бібліотеках-філіях.
Рекомендуємо звернути увагу на ці публікації. А також для наймолодших наших читачів ЦДБ передплатила журнал “Вигадуй. Думай. Грай”, для дівчаток-тінейджерок маємо журнал “Юная Леди”, а для бібліотекарів та педагогів передплачено “Шкільну бібліотеку”.
 


_____________________________________________

Директор Централізованої бібліотечної системи для дітей у 2019 нагороджена:
 


_____________________________________________

6 вересня співробітники ЦБС відвідали урочисте відкриття нової експозиції Музею історії судноплавства, яке відбулося у парку ім. Шевченка за участю мера міста Г. Труханова та представників департаменту культури та туризму.
На деякий час танцмайданчик “Огни маяка” у парку перетворився на музей - саме там розташувалася ця експозиція. Тут можна побачити драккари, човни, ту саму шаланду, яку «полную кефали в Одессу Костя приводил». Дуже цікава фотовиставка та макети кораблів, різні пристрої та інструменти, якими моряки користувалися зі стародавніх часів. Для всіх, хто любить море, цікавиться історією мореплавства у Північному Причерномор’ї, буде дуже корисно тут побувати.




_____________________________________________

Атестація - 2019 (15-18 квітня)
Діти покоління Z: яка бібліотека їм потрібна? Читання у колі інтересів сучасних дітей. Читацькі компетенції: чи можна і як впливати? Коло читання сучасних дітей; українські, одеські, світові автори і твори, тематика, жанри: рейтинг уподобань. Творчий масовий захід: критерії успіху, ефективність. Реклама бібліотеки і читання в мережі: ефективність. Дорослі у дитячій бібліотеці: що читають самі, що радять своїм дітям, чим можна допомогти. Коло читання дитячого бібліотекаря. Сучасні компетенції дитячого бібліотекаря та їх розвиток. - Планова атестація бібліотечних працівників пройшла у форматі “круглого столу” в атмосфері зацікавленого обговорення викликів сьогодення та обміну досвідом з бібліотечної практики.
заст. директора з бібліотечної роботи М.Ітрухіна

_____________________________________________


БІБЛІОТЕЧНИЙ ЛІЦЕЙ - 2019 (25-29 березня) за Програмою включав такі питання та події: 25.03 - День адміністрації і профспілки: час спілкування із заслуженим працівником культури України директором ЦМБС для дітей Г.Лазаревою, виступи: начальника відділу кадрів В.Царицанської “Кодекс законів про працю України. Трудові відносини. Кваліфікаційні та інші вимоги до бібліотечних працівників”, заст. директора голови профкому Л.Білан “Охорона праці та техніка безпеки в бібліотеці. Вимоги до санітарно-гігієнічного стану приміщень та робочих місць. Бібліотечний дизайн. Таймменеджмент. Профспілкова організація ЦБС. Колективний договір”, заст. директора М.Ітрухіної “Бібліотечні регламенти і стандарти. Норми часу на основні процеси бібліотечної діяльності. Планування-звітність. Документоведення бібліотекаря”. 26.03 - Комунікативний практикум “Мистецтво спілкування”. Модератор керівник соціального Центру Приморського району Вероніка Жигалова; Практикум “Робота бібліотекаря з фондом” зав. відділом Л.Рижко. 27.03 - Екскурсія в Літературний музей “Літературна Одеса ХІХ століття”, Екскурсії в обласні бібліотеки: Одеську наукову ім.М.Грушевського і дитячу ім.В.Катаєва. 28.03 - День бібліографії. Семінар “Виставкова діяльність бібліотек та вплив творів образотворчого мистецтва на розвиток естетичних смаків читачіфв-дітей”. Екскурсія в музей сучасного мистецтва, зав. відділом Н.Кавун. 29.03 - Екскурсія УЧЗ / БІЦ. Форми роботи. 20-річний ювілей Театру літературного героя. зав. УЧЗ У.Крістя, зав. сектором Л.Чумак. Реклама бібліотечної діяльності. Блог ЦБС і представництво у соціальних мережах. Вимоги до презентаційних матеріалів, зав. відділом
М.Безсонова. Міський етап конкурсу конкурсу “Книгоманія”, зав. відділом Т.Колесніченко, БІЦ: Форми роботи. Залучення дітей до читання за допомогою комп'ютерних технологій та творчі доробки колективу, зав. БІЦ Є.Стельмах.
Культурна програма включала два театральні вечори.

Ліцеїсти представляють домашнє завдання у відгуках про участь в Ліцеї:


Ж.Форман, ф.8
Театральний вечір

28 березня я з великим задоволенням відвідала Театр музичної комедії ім. М.Водяного і переглянула спектакль–мюзикл « Ханум». Дії відбуваються в Тифлісі, в вірменському кварталі Авлабар в кінці 19 століття. Підстаркуватий грузинський князь Пантіашвілі, що розорився, планує вдало одружитись. І для цього просить відому сваху Ханум знайти багату наречену... В спектаклі грали заслужені артисти України І.Ковальська, А.Мірошниченко, Т.Тищенко, лауреати міжнародних конкурсів вокалістів І.Гусак, О.Кабаков. Мюзикл веселий і цікавий, отримала море позитивних емоцій.


За время прохождения библицея, мы познакомились с работой различных отделов системы библиотек. Хочу рассказать об отделе комплектования и обработки книжного фонда.Познакомилась с работой отдела,узнала как формируется фонд библиотеки,ознакомилась с таблицей Хавкиной. Рыжко Людмила Николаевна рассказала о работе отдела, который занимается комплектованием книжного фонда библиотек нашей системы. В отделе комплектования находится генеральный каталог,в котором указана в каком филиале находится та или иная книга(с указанием инвентарного номера,года издания,цена)Людмила Николаевна познакомила нас с методами изучения фонда: социалогический,аналитический,библиографический.
Участник библицея Сосиновская И.Н.
 

Художник и книга.
Встреча с интересным человеком - это всегда праздник. В рамках, проходившего библиотечного лицея для слушателей была организована такая встреча. Мы познакомились с Ириной Геннадьевной Харитоновой.
Любовь к своему делу, идеалы высокого искусства вот, то чем руководствуется эта художница в своей работе. Ирина Геннадьевна педагог, который не только учит детей живописи, но и читает ребятам «Три толстяка» Ю.Олеши. Художница рассказала о своем плодотворном сотрудничестве с Централизованной библиотечной системой для детей. Библиотекари увидели иллюстрации ребят к литературным произведениям.

Демьянова Т. В.
В процессе Библицея 26 марта мы, лицеисты, посетили отдел комплектования и обработки документов. Встречу провела заведующая отделом Рыжко Людмила Николаевна. Она рассказала, как формируются фонды библиотек, функционирует система каталогов и картотек. Был проведен практикум и экскурсия по отделу. Мною получены полезные знания для дальнейшей работы.
 


Одесский Государственный Литературный музей располагается в здании дворца князей Гагариных — одного из достопримечательностей Одессы.
27.03.19г. сотрудники ЦГБС для детей, занимающихся в библиотечном лицее, войдя в холл музея были поражены торжественностью полуциркулярной мраморной лестницы, великолепием парадного зала, который называется «Золотым» именно в нём ощущается связь времён. Здесь собиралось одесское литературно-артистическое общество, оставившее заметный след в культурной истории города.
Литературная слава Одессы начинается с ХІХ в. Информация об этом периоде в рассказе экскурсовода была насыщена, доступна, эмоциональна. Прозвучало более 300х писательских имён, начиная с пребывания Пушкина в Одессе. Многие лицеисты, впервые попавшие в музей, внимательно, с интересом слушали экскурсовода.
 

Верь в мечту и жди чуда….
29 марта слушатели Библиотечного лицея посетили Одесский театр музыкальной комедии им. М. Водяного, где в тот вечер был представлен мюзикл по мотивам повести А. Грина «Алые паруса». На два с лишним часа зрители окунулись в волшебный мир мечтаний и грез, наполненный шумом моря, криками чаек, замечательной музыкой и прекрасными голосами исполнителей. Оригинальная сценография художника С. Зайцева дополняла общее впечатление, декорации и актеры двигались непрерывно в едином ритме, а вставленные в спектакль видеосюжеты и некоторые другие детали, служа основному замыслу, создавали ощущение связи прошлого с современностью. Очень неожиданным и впечатляющим был выход дирижера оркестра на сцену, где он исполнил одну из песен, а затем сыграл одну из мелодий на фортепиано. Необычной деталью также стало участие в спектакле детей, показавших главных героев в детстве и юности. Все эти моменты сделали мюзикл особо запоминающимся и ярким.
В целом вся симфония спектакля, то нежная и романтичная, то бурная и даже яростная, была подобна самому морю, являвшемуся одним из главных героев произведения и присутствовавшему буквально в каждой сцене. И это все невольно возвращало зрителей к мечтам и надеждам юности, такой далекой, но такой волнующей и чистой…

Башкатова А.А.
 
 
 
 
Впервые поднимаясь ступенями видавшей виды лестницы, не сразу представишь, что ведут они в удивительное царство книг. Одесская областная библиотека для детей им. В.Катаева. Поражает, прежде всего, обилие и оригинальность методов мотивации юного читателя окунуться в волшебный мир сказки, отправиться с любимым литературным героем в увлекательное путешествие, полное приключений и неожиданностей. Уютная атмосфера читального зала, компьютеры, разнообразные кружки, компетентные советы библиотекарей оказывают ребятам неоценимую помощь в познании окружающего мира через книгу.
 
Men build too many walls
but not enouqh bridqes”
(Люди строят слишком много
стен, но не достаточно мостов»)
(I.N`yuton)
И эти слова полностью подтверждают цель работы отдела иностранной литературы библиотеки им. М.Грушевского. Исаак Ньютон был прав. Сотрудники отдела наводят мосты между разными культурными пространствами. Меня заинтересовала работа этого отдела.
Участник программы библицея Новицкая Н.А.


Клименко Л., ф.40
В рамках Бібліотечного ліцею побували в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С.Грушевського - одній з найбільших і найстаріших книгозбірень Одеси, історія якої нараховує 125 років, а фонд — 1,19 млн примірників.
Побували у кожному структурному підрозділі, зокрема, у книгосховищі, яке не може не вражати! Ознайомилися з планами та формами роботи. Спеціалісти бібліотеки готують презентації книг і книжкових виставок, лекції з мистецтва, майстер-класи, концерти авторської пісні, кінопокази, зустрічі з цікавими людьми, креативно висвітлюють найактуальніші теми сучасності. На базі бібліотеки працюють курси з основ комп'ютерної грамотності для людей похилого віку та жінок у декретній відпустці та курси української мови у рамках проекту “Одеса україномовна”. Про події, що відбуваються, читача інформують за допомогою соціальних мереж.
Бібліотека імені М.Гушевського - це потужній культурний, освітній, науково-інформаційний заклад, що здійснює функції науково-дослідного, методичного та координаційного центру з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, документознавства в регіоні.
 



Музей сучасного мистецтва - це яскравий нестандартний заклад у нашому місті. Перебуваючи у середині музея і уважно розглядаючи сучасні експонати, можна побачити те, як художники висловлюють свої думки.
Цікаво бачити сучасні предмети, як елементи мистецтва, якими художники висловлюють себе і свій внутрішній світ. Дітям та підліткам цікаво приходити у цей музей.
Вони відчувають себе вільно, бачать, як творчі люди висловлюють себе, як нестандартно і цікаво, десь абстрактно, підносять себе і те, що глибоко у середині.
Після відвідування музею у підлітків розвивається мислення, творчий підхід до навколишнього середовища, розуміння себе, як особистості.
 
  
Тимофєєнко М., ф.36
Музей сучасного мiстецтва - це яскравий заклад у нашому мiстi. Розглядаючи експонати, дивуєшся, як своєрідно художники передають думки і почуття. Цiкаво бачити неочікувані предмети як елементи містецтва. Дiтям i пiдлiткам варто долучатися до сучасних тенденцій у мистецтві. Вони вiдчувають себе вiльно, бачать приклади, як творчi люди висловлюють свій внутрішній світ і своє бачення різних явищ навколишнього, часто дуже нестандартно, абстрактно, несподівано... Так розвивається мислення, власне сприйняття навколишнього середовища, розумiння себе як особистостi.
 

Дуже корисним для подальшої роботи був комунікативний практикум “Мистецтво спілкування”. Керівник соціального Центру Приморського району Вероніка Жигалова запропонувала цілу низку тренінгів із налагодження контактів з різними категоріями користувачів.
 
М.Ітрухіна 


_____________________________________________


22 листопада 2018 р. в Центральній бібліотеці ЦБС для дітей відбулася нарада керівників з планування на 2019 рік. Були визначені та обговорені актуальні вектори роботи та поточні проблеми життєдіяльності бібліотечних підрозділів.
Відкритий перегляд літератури з мистецтва та її бібліографічний огляд нагадав присутнім про необхідність популяризації цієї частини цінного фонду в естетичному вихованні читачів. Свої рекомендації висловили директор, заступники директора, керівники відділів. Запропоновано для опрацювання при складанні річних планів масової роботи Календар знаменних і пам'ятних дат на 2019 р. Про поточні кадрові питання та роботу з номенклатурою справ доповіли працівники кадрової служби та секретаріату.


Заст. директора М.Ітрухіна



_____________________________________________

16 листопада в Універсальній читальній залі відбулася  зустріч зі старшим науковим співробітником Інституту біографічних досліджень НБУ ім. В.І.Вернадського, кандидата історичних наук, літературного критика Н.П.Марченко “Новітня книжка для дітей в Україні: здобутки та виклики”. 



_____________________________________________

15 листопада у Одеській обласній бібліотеці ім. В.Катаєва пройшов семінар “Сучасна бібліотека-синтез традиційних та інноваційних технологій: завдання на 2019 рік” у якому прийняли участь і бібліотекарі Централізованої міської бібліотеки для дітей Одеси.
Директор обласної бібліотеки для дітей Т.А.Палій виступила з доповіддю “Робота на перспективу — запорука успіху в сучасних бібліотеках”. Присутніх зацікавили рекомендації практикуючого психолога К.М. Фісун “Буллінг і як його зупинити”. Справжнім відкриттям для слухачів став яскравий та пізнавальний виступ старшого наукового співробітника Інституту біографічних досліджень НБУ ім. В.І.Вернадського, кандидата історичних наук, літературного критика Н.П.Марченко “Новітня книжка для дітей в Україні: здобутки та виклики”. На великому матеріалі був зроблен аналіз сучасної дитячої української літератури, визначені потреби молодого читача. Крім того пройшла презентація її нової книжки “Володимир Рутківський. Тексти долі. Біографічний нарис” з участю самого Володимира Григоровича.
Знагоди сторіччя Одеської кіностудії директор КУ "ЦМБС для дітей", заслужений працівник культури України Галина Яківвна Лазарева подарувала усім дитячим бібліотекам області свої книжки "Очевидец. Двадцатый век", "Радомир Василевский. Счастье - дело тяжелое"

 
 


_____________________________________________

4-5 жовтня в Одеській національній науковій бібліотеці за підтримки Міністерства культури України, Одеської обласної державної адміністрації та Національної спілки краєзнавців України відбулося засідання круглого столу «Культурне розмаїття Південної України – вагомий чинник європейської інтеграції» . Цей круглий стіл став своєрідною трибуною для обговорення досвіду роботи працівників бібліотек, музеїв, науково-освітянських закладів, національно-культурних товариств, органів влади та місцевого самоврядування. Участь у засіданні взяли керівники та провідні фахівці з Національної історичної бібліотеки України (м. Київ), Національної бібліотеки України для дітей (м. Київ), Національного музею літератури України, одеського літературного музею, представники національно-культурних товариств, громадськості, ЗМІ тощо.
Виступ директора КУ ЦМБС для дітей Галини Яківни Лазаревої був присвячений необхідності збереження національно-культурної спадщини.
Н.Кавун
Посилання на сайт  "YouTube" // 4 жовтня 2018р.

 


_____________________________________________

20 років тому Українська держава, шануючи свою культурну еліту, започаткувала професійне свято - Всеукраїнський день бібліотек.
25 вересня в Універсальній читальній залі Центральної міської дитячої бібліотеки зібралися представники однієї з найпотужніших бібліотечних систем країни - Комунальної установи “Централізована міська бібліотечна система для дітей” міста Одеси.
90 тисяч читачів, активна реклама читання, тісна співпраця з дошкільними і навчальними закладами та широким колом соціальних партнерів, підтримка талантів і уразливих верств населення, тисячі масових заходів і десятки проектів - дуже складно стисло описати внесок наших бібліотекарів у життя одеської громади.
Плідна робота бібліотек була б неможливою без потужної підтримки міської влади, департаменту культури і туризму Одеської міської ради, його директора Маркової Тетяни Юріївни та ввіреного їй колективу.
Начальник відділу по роботі з бібліотеками Санак Юрій Миколайович привітав бібліотекарів і вручив Почесні грамоти виконавчого комітету Одеської міської ради
Суховецькій Марії Іванівні , завідувачу бібліотеки-філії №45,
Лук'яновій Наталі Олександрівні, завідувачу бібліотеки-філії №26;
Грамоти Департаменту культури та туризму Одеської міської ради
Шаповаловій Тетяні Семенівні, завідувачу бібліотеки-філії №48,
Чухрієнко Ірині Сергіївні, бібліотекарю бібліотеки-філії №24.
Повага до професії постійно вимагає від нас широких знань, натхнення, свіжих ідей. Від команди бібліотечних спеціалістів Центральної бібліотеки,
яка щоденно переймається процесами бібліотечного впливу
на підростаюче покоління одеської громади та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек хочу відмітити

КОЛЕКТИВИ БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНОГО ЦЕНТРУ та УНІВЕРСАЛЬНОЇ ЧИТАЛЬНОЇ ЗАЛИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ МІСЬКОЇ ДИТЯЧОЇ БІБЛІОТЕКИ
за сучасний стиль роботи, вагому підтримку загальносистемних подій,
визначні успіхи в індивідуальній роботі з читачами, активність в Internet-просторі

ВОЛКОВУ ЛЮДМИЛУ ЮХИМІВНУ
і КОЛЕКТИВ ВІДДІЛУ ОБСЛУГОВУВАННЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ МІСЬКОЇ ДИТЯЧОЇ БІБЛІОТЕКИ
за широке залучення творчої інтелігенції міста до естетичного виховання читачів і бібліотекарів та краєзнавчий квест-проект “Прогулянка Французьким бульваром”

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 4
за активне використання соціального партнерства
у різнобічному вихованні читачів і популяризації читання

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 8
за пропаганду української культури
і активну участь у міських Шевченківських заходах

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 9
за активне залучення до читання наймолодших читачів
і успішне втілення проекту “Читай! Люби! Бережи!”

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 10
за фахове розкриття і популярищацію фонду і вагомий авторитет серед читачів та педагогічної спільноти мікрорайону

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 11
за раціональну організацію бібліотечних процесів і успішне втілення проекту “Читай! Люби! Бережи!”

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 19
за доброзичливу, дружню до читача атмосферу та створення неперевершених фотозон у загальноміських подіях “Bookfest” і “День Європи”

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 21
за активне долучення до читання і творчості вихованців одеських інтернатів та готовність до іноваційного освоєння майбутнього сучасного бібліотечного приміщення

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 22
за прагнення до фахового вдосконалення

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 23
за креативність, творчість, багатовекторну соціальну активність
та успішне втілення низки актуальних проектів

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 24
за досягнення гідного рівня в усіх напрямках бібліотечної діяльності
та плідну індивідуальну роботу з читачами

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 26
за активне залучення до читання дітей з наймолодшого віку
та осучаснення традиційних форм бібліотечної роботи

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 36
за раціональну організацію бібліотечного простору, гурткову роботу, навчання кадрів

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 37
за успішне втілення проекту з естетичного виховання читачів та підтримку соціологічних досліджень ЦБС

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 39
за увагу до читача і активну участь у районній локації загальноміського проекту “День Європи”

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 40
за творчість, сучасні методи популяризації читання
та різнопланову проектну діяльність

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 45
за успіхи на шляху до сучасної книгозбірні та освоєння блоготворення

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 46
за привабливість бібліотечного інтер'єру, популяризацію світової культури
та сталі взаємозв'язки з освітніми та дошкільними закладами

КОЛЕКТИВ БІБЛІОТЕКИ-ФІЛІЇ 48
за напруження при виконанні планового навантаження, залучення соціальних партнерів та яскраві бібліотечні події

Бібліотекарів вітали читачі. Завідувач Центральної бібліотеки Людмила Волкова за доброю традицією запросила на свято професійних виконавців
солістку Одеського академічного театру Музичної комедії імені М.Водяного Ірину Візиренко і концертмейстера Олену Василькову.

заст. директора М.Ітрухіна




_____________________________________________




_____________________________________________


ІХ-й Львівський міжнародний бібліотечний форум-2018 завершився. Насичена програма Форуму, яскраві зустрічі, атмосфера фахового спілкування впливає надихаюче. Настав час для осмислення та втілення свіжих ідей. 

 
 
 



_____________________________________________

19 - 23 вересня у львівському Палаці Мистецтв проходить 25-й «ВооkFоrum». Фокусна тема 25- го «ВооkFоrum» та 13-го Львівського міжнародного літературного фестивалю — «Ринок свободи».
Від КУ “ЦМБС для дітей” у ньому приймають участь директор Г.Лазарева та заступник директора М. Ітрухіна.

 
 

_____________________________________________


До 50 - річчя Одеської Обласної Ради Миру в Золотій залі Літературного музею 11 квітня в рамках щорічної миротворчої програми “Пасхальні зустрічі - 2018” відбувся концерт вокально-хорової студії “Домісолька”, який відвідала представник “ЦМБС для дітей” В. Доброва.


_____________________________________________


5 квітня 2018 року представники адміністрації КУ “ЦМБС для дітей” начальник відділу кадрів Царицанська В.А., завідувач відділу організаційно-методичної роботи Колесніченко Т.А. прийняли участь в щорічній відкритій Ярмарці Кар'єри студентів та випускників Одеського національного політехнічного універститету. В буклетах та інформаційних листах була яскраво представлена професія бібліотекаря. Студенти факультету інформаційна, бібліотечна та архівна справа зацікавлено розпитували про цю спеціальність. На що отримали вичерпну інформацію від спеціалістів бібліотечної справи. Дуже приємно, що серед багатьох представників відомих одеських роботодавців дитяча система бібліотек викликала чималий інтерес. Висловлюємо вдячність організаторам та сподіваємось на подальшу співпрацю.

 


_____________________________________________


Деякі підсумки Тижня дитячого читання

За програмою організації дозвілля читачів на час весняних канікул в ЦБС для дітей було заплановано і проведено понад 80 заходів різних форм та тематичної спрямованості. ЦМБ організувала конкурс юних композиторів - одна з номінацій проекту “Кожний спроможний випробувати себе”; БІЦ відзначився брендовими авторськими напрацюваннями, такими як інсталяція е-щоденників, віртуальна подорож, book-квест по сайтах дитячого читання, в УЧЗ приваблювали театралізаціями і поетичним конкурсом “Фарби міста”, у філії 26 кожен день канікул мав свій девіз... На майстер-класах ліпили, малювали, вишивали, в'язали, робили аплікації, розписували писанки, вчилися гончарству; у ЦМБ таємницями поетичного слова ділився відомий одеській автор І.Потоцький. Філії 22 та 45 активно рекламувала письменників-ювілярів 2018 р.: А.де Сент-Екзюпері, Конан Дойля, Р.Л.Стівенсона, В. Гауфа... Насиченою була програма філії 48, де на сьогодні - лише два бібліотечних працівника, а у філії 23 завідувачка О.Саленко втілювала усе анонсоване самотужки - у звязку з перебуванням двох бібліотекарів на навчаннях Бібліцею. В усіх бібліотеках розгорнули виставки новинок, дегустували і обговорювали літературні смаколики, дискутували, читали вголос, відгадували вікторини, а також репетирували виступи до конкурсу Книгоманія і районних читацьких змагань “Наша культурна спадщина”. Кожна бібліотека прагнула бути цікавою, гостинно зустрічала своїх користувачів і оперативно звітувала про події, що відбулися, на блозі та в соцмережах.
М.Ітрухіна

_____________________________________________


26-30 березня в КУ „ЦМБС для дітей” м. Одеси працював БІБЛІОТЕЧНИЙ ЛІЦЕЙ - 2018. Програма для слухачів включала: майстер-клас директора Г.Я.Лазаревої “Талант популяризувати Книгу”, зустрічі з працівниками адміністрації, кадрової служби, профспілкової організації, керівниками відділів з основних напрямків бібліотечної діяльності. З користю пройшли практичне заняття “Робота бібліотекаря з фондом”, тренінг “Уникнення конфліктів у колективі та міжособистісному спілкуванні” з психологом А.Дячкіною, ситуативні ігри “Практики взаємодії та взаєморозуміння” спільно з соціальним центром Приморського р-ну, модератор В.Жигалова. Відбулося знайомство з досвідом роботи бібліотек, де базувалися заняття - ЦМДБ, Універсальна читальна зала і Бібліотечно-інформаційний центр, філії 21, 22, 26.

Домашнє завдання для ліцеїстів передбачало виконання наступних завдань:
підготовка усної самопрезентації та огляду однієї книги, письмове опрацювання питань з бібліотечної роботи та охорони праці, подання текстового та наочного матеріалу за будь-якою подією Бібліотечного ліцею на блог ЦБС.
Слухачі відвідали також ООНБ ім.М.Грушевського, ООДБ ім.В.Катаєва, Одеський літературний музей, Одеський академічний український музично-драматичний театр ім.В.Василька (спектакль “Український Декамерон”), виставку “Українські ляльки Ренесансу”, Одеський театр юного глядача ім.Ю.Олеши (спектакль “Дядюшкин сон”).
30 березня в бібліотеці-філії 26 підводили підсумки і вітали з днем народження представницю філії 45 Ольгу Калітаєву.
Організатори сподіваються, що насичена програма Ліцею була корисною для новачків і слугуватиме їх найскорішому входженню у бібліотечну професію.


заст. директора М.Ітрухіна
 


Відгуки ліцеїстів:


ВІЗИТ ДО ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ УНІВЕРСАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ ІМ. М. С. ГРУШЕВСЬКОГО

27 березня у рамках Бібліотечного ліцею ми завітали до Одеської обласної універсальної наукової бібліотеці ім. М. С. Грушевського. Спочатку нас зустріли у Відділі соціокультурної діяльності. Нам розповіли про зміни, які відбулись в бібліотеці, про різні заходи та проекти, які зараз проводяться у бібліотеці (серед них «Одеса україномовна», «Клуб англійської мови», «Клуб української мови для дітей» - перший клуб на Україні для малечі та багато інших), а також про багато різних подій, які вже відбулись та ще плануються у майбутньому: презентація книг, зустрічі з відомими авторами, музичні та літературні вечори, перегляд фільмів, проведення свят та фестивалів.
На другому поверсі нас зустріли у Відділі краєзнавчої літератури і бібліографії. Було дуже цікаво почути про те, як формується картотека, що нового є зараз у фонді, як багато інформації можна дістати в цьому відділі, які заходи проходять тут і як цікаво та корисно дізнатися про кожне місто Одеської області.
Сучасний, стильний інтер’єр, затишок, багато книжок та простору, ароматна кава, безкоштовний Wi-Fi, приємні та ввічливі бібліотекарі… Все це - Одеська обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. С. Грушевського, це зразок сучасної бібліотеки як місця не тільки для проведення різних заходів, а насамперед - зустрічей та проведення часу з однією із найцінніших та найважливіших речей для кожної людини – книгою.
Дякуємо за теплу зустріч та цікаву екскурсію всім бібліотекарям! Бажаємо процвітання, яскравих заходів, нових читачів та повернення до справжньої книги!
О.Калітаєва

«Найголовніше формула успіху – знання, як поводитись з людьми». Т. Рузвельт

В рамках бібліцею 27 марта 2018 відбувся тренінг з психологом Анастасією Валентинівною Дячкіною «Уникнення конфліктів у колективі та міжособистісному спілкуванні"
На ньому ми дізнались багато цікавої та корисної інформації щодо поведінки дорослих та дітей, а також познайомились з правилами поведінки в конфліктних ситуаціях.
Анастасія запропонувала нам тести на визначення типу особистості характеру людини. Проаналізувавши результати цього тесту я побачила над чим мені потрібно працювати, щоб досягнути бажаного результату в роботі бібліотекаря.
А 29 марта 2018 з нами зустрілася психологом Вероніка Жигалова, яка дуже цікаво і доступно показала ігри з дітьми. Мені дуже сподобалась гра на першу букву імені. Вона розвиває хорошу пам'ять та увагу, кмітливість і буде дуже цікава для дітей.
Програма бібліцею була дуже насиченою і корисною. Велике спасибі всім, хто її організував.

_____________________________________________

23 березня в Одеській мерії за участю міського голови Г.Труханова відбулося урочисте вручення щорічної премії “Культурная столица” діячам культури і мистецтв Одеси. Представники ЦБС для дітей були запрошені на церемонію нагородження.


_____________________________________________


19 березня 2018 р. на базі Одеської обласної універсальної бібліотеки ім.М.Грушевського відбувся обласний семінар-нарада “Організація діяльності публічних бібліотек регіону в сучасних умовах: підсумки і перспективи”, в якому взяли участь представники ЦБС для дітей. На засіданні “круглого столу” “Бібліотека - соціальний центр громади” виступили директор Г.Лазарева і зав. філією 26 Н.Лук'янова.

 

_____________________________________________


15 лютого 2018 р. в Центральній міській дитячій бібліотеці пройшла нарада керівників КУ “ЦМБС для дітей” за темою ОСНОВНІ ПІДСУМКИ РОБОТИ за 2017 р. та ЗАВДАННЯ на 2018 р.
Прозвучали звіти та пропозиції очильників відділів, бухгалтерії, відділу кадрів, обговорювалися перспективи проектної діяльності та удосконалення матеріально-технічної бази бібліотек, охорони праці та протипожежної безпеки.
Колективи бібліотек-філій 45 та 26, Універсальної читальної зали та Бібліотечно-інформаційного центру Центральної бібліотеки були нагороджені грамотами за якісне та творче обслуговування читачів в умовах капітальних та поточного ремонту.

заст. директора М.Ітрухіна

_____________________________________________

8.02.18 р відбулися звітні збори профкому, на яких обговорили підсумки діяльності профспілкової організації ЦБС у 2017р, проектну, культурно-просвітницьку, дозвіллєву роботу на поточний рік.



_____________________________________________

На міських зборах бібліотечних працівників під керівництвом директора Департаменту культури та туризму Маркової Т.Ю. Почесні грамоти виконавчого комітету Одеської міської ради отримали завідуюча бібліотеки-філії 11 Гвоздяниця В.М. та медодист УЧЗ ЦБ Квітка О.С.


_____________________________________________


31 січня 2018р. в Одеській національній науковій бібліотеці відбулася презентація книги, присвяченої одеському науковцю Анатолію Івановичу Мисечку.
Співробітники ЦБС - завідувач відділом ДБтаІП О.Г.Нуньес, та завідувач філією №8 взяли участь у заході вшанування пам'яті науковця.


_____________________________________________

21-22 вересня 2017 року в ОННБ відбувся Всеукраїнський семінар-практикум для бібліотекарів 
Від КУ "ЦМБС для дітей" в роботі семінару взяли участь Федосеєнко А.Г., Рижко Л.М.,
 Вологжаніна Т.Й., Школенко Н.Є., Безсонова М.В.



_____________________________________________

7 июня 2017г. начат текущий ремонт в помещении библиотеки-филиала №45
 
 
 
 

_____________________________________________

Всі завідувачі філіями і відділами КУ “ЦМБС для дітей”, (26 співробітників) пройшли навчання в Консультаційно-навчальному центрі з питань охорони праці, а також отримали практичні навики по використанню вогнегасників.



_____________________________________________

З 6 по 7 квітня у Києві пройшла Х Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотека і книга в контексті часу», організаторами якої були Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого та Міністерство культури України.
На засіданнях розглядались питання:«Реформа децентралізації як чинник структурних змін у бібліотеках України», «Бібліотеки України: інновації, координація, ефективність» та «Професійна компетентність бібліотекарів і формування нового іміджу публічної бібліотеки”.
Взяти участь у роботі конференції були запрошені:
Галина Яківлівна Лазарева  директор КУ «ЦМБС для дітей” м. Одеси 
Ольга Олександрівна Стемберська – завідувач дитячої бібліотеки-філії №40.


_____________________________________________

27-30 березня в КУ „ЦМБС для дітей” м. Одеси працював 
БІБЛІОТЕЧНИЙ ЛІЦЕЙ - 2017.
Програма включала:  зустріч з працівниками адміністрації, кадрової служби та  профспілкової організації, семінари-практикуми “Робота бібліотекаря з фондом”  та “Бібліотечний туризм: пізнай Одесу”;  ситуативні ігри “Вирішуємо проблеми спілкування» (спільно з соціальним центром Приморського р-ну), сеанс аргументацій “100 ідей: як підвищити відвідуваність бібліотеки”, обговоренння “Соціалізація юних читачів засобами дитячої бібліотеки”, а також екскурсіі по бібліотеках - базах занять (ЦМДБ, Універсальний читальний зал та Бібліотечно-інформаційний центр, філії 21 і 26) з презентаціями досвіду дозвільневої діяльності, особливостей обслуговування дитячих садків та інтернатів, застосування комп'ютерних технологій тощо.

Домашнє завдання для ліцеїстів передбачало виконання наступних завдань:
заповнення  візитівки слухача, анкети-знайомства, професійних міні-опитувань з бібліотечної роботи та з охорони праці, підготовку  експрес-інформацій  “Чим дивує гостей наше місто”, опрацювання Норм часу на основні процеси бібліотечної роботи та ін. документації, подання на блог ЦБС матеріалу за будь-якою подією Бібліотечного ліцею.
       
Слухачі у складі 9 осіб відвідали також Одеський літературний музей, Одеський академічний театр музичної комедії ім.М.Водяного (оперетта “Сильва”), ООНБ ім.М.Грушевського, ООДБ ім.В.Катаєва.

Організатори ліцею щиро бажають новачкам професійних успіхів та творчих здобутків.

                                                                                                  заст. директора М.Ітрухіна.

Відгуки ліцеїстів:

Открытие лицея - 27 марта - совпало с замечательным праздником − Всемирным днём театра, который отмечают на всей планете с 1961 года.
В этот день, помимо традиционных торжественных чествований и поздравлений, на сценах всех театров мира дают самые лучшие спектакли.
В рамках программы лицея слушатели посетили Одесский академический театр музыкальной комедии им. М. Водяного.
… Весна. Театр. Вечная тема любви… Давали «Сильву», оперетту знаменитого венгерского композитора  Имре  Кальмана. Зал был полон, аншлаг. Великолепная музыка, замечательная игра артистов, остроумные диалоги, положительная энергетика. «Сильва» для меня  − самая яркая и эмоциональная оперетта. Зрители были в полном восторге. Зал рукоплескал с возгласами «браво».
Марина Оставненко

27 марта состоялась первая встреча лицеистов и тренинг в помощь массовой работе с детьми. Обговаривались и обыгрывались различные аспекты общения и методика организации мероприятий.
Любовь Чудновец



28 марта  в рамках Библиотечного лицея прошел семинар-практикум «Библиотечный туризм: Познай Одессу!». Лицеисты и участники семинара ознакомились с опытом использования информационных технологий в библиотечно-информационном центре.  Услышали о работе творческого объединения пользователей БИЦ «Место встречи - Одесса». С большим интересом прослушали рассказ гида-экскурсовода Надежды Андреевны Ровной «Одесса — столица юмора», а также посетили Литературный музей. 
Наталья Кавун
 

У  семінарі «Бібліотечний туризм: Пізнай Одесу!», який відбувся за місцем моєї  роботи в УЧЗ, мене приємно вразив рівень підготовки і зокрема, нестандартно оформлені прес- реліз та  програма, які уже налаштовували на цікаву роботу.  Мені сподобалися  міні-екскурсії  юних гідів- краєзнавців, в яких діти демонстрували глибокі  знання з історії рідного міста та вміння працювати на комп’ютерах.  Виступ професійного екскурсовода Надії Андріївни Ровної з лекцією  Одеса - столица юмора» був гідним продовженням насиченого семінарського дня.
                                                                                                       Крячко Юлія

Хочется выразить огромную благодарность за организацию Библицея! Спасибо всем сотрудникам библиотек, которые принимали нас у себя и охотно делились опытом. Нам удивительно повезло побывать на веселой и познавательной экскурсии «Одесса - столица юмора», которую провела замечательный гид-экскурсовод Надежда Андреевна Ровная. Запомнилось посещение Литературного музея. Несмотря на юный возраст экскурсовода, ее знание экспозиции и форма подачи материала доставили большую радость от совместно проведенного времени. Остались добрые впечатления от пребывания в областной научной библиотеке им. М.Грушевского и областной детской им. В.Катаева. И в заключение хочется еще раз отметить высокую квалификацию всех сотрудников ЦБС, но главное - их человечность, и внимание к читателям и к нам – лицеистам!
Горбачова Анна

У Вас уже есть образование, опыт работы, но вы хотите ненадолго окунуться в студенческую жизнь? Приходите работать в ЦГБС для детей г.Одессы, и в первый год работы Вам обеспечен Библицей. Насыщенная 4-х дневная программа запомнится многим надолго!  Было все: лекции, семинары, тренинги, ситуативные игры, обсуждения, опросы, посещение музея, экскурсии в другие библиотеки и даже замечательная театральная премьера в международный день театра. А у некоторых была возможность почувствовать себя провинившимся двоечником - не все выполнили домашнее задание - подготовить экспресс-информацию «Чем удивляет гостей наш город».
Чем же все-таки может удивить необыкновенная Одесса? Необыкновенным экскурсоводом! Невероятно увлекательный экскурс в юмористическое прошлое нашего любимого города от сотрудника экскурсионного агентства " Тудой - Сюдой" Ровной Надежды Андреевны пришёлся по вкусу всем, и новичкам, и сотрудникам со стажем. На одном дыхании прошли 2,5 часа увлекательного рассказа. О тонкостях одесского юмора знают практически во всем мире. Смешные одесские фразы и выражения известны даже тем, кто ни разу не был в Одессе. Иногда создаётся впечатление, что у одесситов совершенно особый, своеобразный образ мышления. Все присутствующие утвердились во мнении: юмор в Одессе - дело серьёзное. И как любое серьёзное дело, он требует сил и времени. Вот с этим нешуточным процессом под названием "производство счастья и смеха", а также легендами одесского смехотворчества мы и познакомились.
Многогранно, интересно, насыщенно пролетели 4 дня. Были не просто общие фразы, но и конкретные советы. "Мы не можем все знать, но мы должны знать, где это всё найти" - эти слова директора ООДБ им.Катаева Т.А. Палий являются своеобразным ключиком к профессии библиотекаря. Тёплая и по-домашнему уютная обстановка областной детской библиотеки покорила многих. Импровизированный камин из книг по-настоящему согревал и давал надежду, что несмотря на сумасшедшую скорость сегодняшнего дня и нехватку времени на чтение у камина, библиотека не канет в небытие, а трансформировавшись, заиграет новыми красками. Главное - любить детей, выбранную профессию и отчётливо себе представлять, что любое дело требует постоянного совершенствования.  
Делик Валентина

З 27 по 30 березня керівництвом ЦБС було проведено цілу низку заходів для бібліотекарів, які пропрацювали у різних дитячих бібліотеках меньше року. Впродовж чотирьох днів для новачків було організовано чимало цікавих зустрічей. Бібліотекарі брали активну участь в обговореннях, дискусіях, тренінгах, прослухали цікаву розповідь-екскурсію про гумор в Одесі, спробували себе у якості екскурсоводів - учасники Бібліцею готували експрес-інформацію про пам’ятки архітектури.
Загальну прихильність отримала екскурсовод Н.А.Ровная з туристичної фірми «Тудою-сюдой». Півтори години пролетіли як одна хвилина. І ще мене приємно вразили чудові малюнки на вікнах бібліотеки-філії 26, виконані завідувачем Н.Лук'яновою. Діти і дорослі, які проходили повз бібліотечний фасад, звертали увагу на вивіску, усміхались - усі мешканці мікрорайону знають, що в будівлі функціонує бібліотека. А ще сподобалося спілкування. Дорослих людей об’єднали книги і діти.
Людмила Музичко


Библиотечный лицей-2017, проходивший с 27 по 30 марта, был информационно насыщенным, познавательным, увлекательным. Каждый день начинающие библиотекари получали много полезной информации. Знакомились с особенностями работы библиотек ЦБС для детей и города. Разноплановые мероприятия лицея - обсуждения, ситуативные игры, семинар-практикум «Библиотечный туризм: Познай Одессу!», экскурсия по Литературному музею, просмотр оперетты "Сильва" в Одесском академическом театре музыкальной комедии им. М. Водяного и др. события - все это способствовало профессиональному и культурному развитию слушателей лицея. Спасибо за прекрасно организованную и творческую работу!
Сергей Анохин










_____________________________________________

16.02.2017. Дитяча бібліотека-філія №21. Загальні збори трудового колективу. Тема: Обговорення “Уставу КУ “ЦМБС для дітей” (нова редакція)”. Модератор директор Г.Лазарева. Учасники - усі присутні.

_____________________________________________

Готуємо кадровий резерв. 8 грудня 2016 р. Центральна міська дитяча бібліотека приймала першокурсників -документознавців Політехнічного університету. Керівники і спеціалісти розповіли їм про сучасний стан і перспективи дитячих книгозбирень, нові можливості бібліотечної професії, умови роботи і соціального захисту. Студенти відвідали також філію №9, яка спеціалізується на роботі з молодшими читачами. Сподіваємось незабаром побачити в наших стінах нові обличчя!
заст. директора М.Ітрухіна

_____________________________________________

10 листопада 2016 р. у читальній залі Центральної міської дитячої бібліотеки пройшла нарада керівників з приводу планування діяльності КУ “ЦМБС для дітей” на 2017 рік. Відкрила нараду доповіддю “Концепція розвитку ЦБС” директор Г.Лазарева.
За темою “Актуальні вектори бібліотечної діяльності: рекомендації щодо планування роботи бібліотек на 2017 рік” виступили: заст. директора М. Ітрухіна, зав. відділами Л. Рижко, З. Куксова, М.Безсонова, зав. ОМВ Т. Колесніченко.
Досвідом залучення індивідуального читача ділилися: зав. бібліотеками Н.Чуприна (екскурсія+книга), О.Саленко (читання студійців об'єднання “Від серця до серця”), О.Хорошилова (індивідуальне читання вихованців інтернатів), А.Федосеєнко (читання користувачів Internet-центру), Н.Лук'янова (індивідуальне читання дошкільників), Л.Ковальчук (вплив оновленого інтер'єру на поведінку читачів), Л.Волкова (уподобання юних авторів).
Гол. бібліограф Т.Ясинська представила анонс рекомендаційного списку по Японії (повну версію якого, як і інші матеріали на допомогу плануванню-2017, такі як Календар знаменних та пам'ятних дат та додаток до нього, назви і форми роботи, бюджет робочого часу тощо, бібліотечні працівники отримали по e-mail).
Питання господарчого забезпечення бібліотечної діяльності у 2017 р. висвітлила заст. директора Л.Білан.

заст. директора М.Ітрухіна   


_____________________________________________


Сотрудники КУ "ЦГБС для детей" приняли участие в открытии мемориальной доски в честь уроженца г.Одессы Народного артиста СССР Владимира Яковлевича Самойлова




_____________________________________________

З метою підвищення рівня інформаційної культури бібліотекарів 17 травня на базі філії №23 пройшов семінар-практикум “Дитяча енциклопедія - доступні і захоплюючі розповіді про різні галузі знань”. Були розглянуті такі питання: ”Рівень інформаційної культури сучасної людини” - Куксова З.В., методичні поради бібліотекарям “Як навчити дітей користуватися довідковою літературою та залучити до самостійної роботи з нею” - Ясинська Т.Д. Досвідом у популяризації енциклопедичних видань ділились працівники філій:
11 - показали лялькову виставу “Крилата ескадрилья”, пропонуючи читачам енциклопедію про птахів; №37 - про “Книги-всезнайки” розповіла Вологжаніна Т.Й. Рекомендації щодо використання електронних засобів “Дитяча енциклопедія онлайн” та “Подорож у країну знань” дала зав. БІЦ Стельмах Е.І.
В якості “живої ілюстраці” розділів про історію козацтва з “Сучасної української енциклопедії” в семінарі прийняли участь полковник Чорноморського козацтва Бушнєв В.В. та полковник козацтва запорозького чорноморського округа керівник спортивної школи “Козачок” Чирков О.П.
В рамках семінару слухачі познайомились з роботою філії №23. Екскурсію по бібліотеці провела завідуюча Саленко О.А. , яка особливу увагу приділила
зв´язкам з громадою.

Куксова З.В.



_____________________________________________


Рішення атестаційної комісії за результатами чергової атестації
від 12 квітня 2016 р.
Відповідно до “Положення про порядок проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури” затвердженого Наказом Міністерства культури і туризму України від 16.07.2007 №44 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства культури від 03.03.2008р №9, 13.09.2010р №38, 13.06.2013р №517, згідно з Наказом №6 Про проведення атестації керівників і спеціалістів в КУ „ЦМБС для дітей” від 17.03.2014 з метою оцінки професійної кваліфікації і ділових якостей працівника на основі об'єктивних, обґрунтованих критеріїв, виходячи з результатів його роботи, з метою визначення можливостей професійного і посадового росту з 11-12 квітня 2016 року проведено чергову атестацію бібліотечних працівників КУ „ЦМБС для дітей”.

  1. За результатами атестації комісією надані наступні оцінки працівникам, що атестувалися:
  • Відповідають займаним посадам:
- Сухаревський А.М., бібліограф відділу комплектування та обробки книжного фонду;
- Царицанська В.А., методист відділу організаційно-методичного роботи;
- Мошул І.О., бібліотекар бібліотеки-філії №8;
- Іванченко Л.В., бібліотекар бібліотеки-філії №22;
- Гайдабура І.А., бібліотекар бібліотеки-філії №37;
- Шпонько Д.В., завідувач бібліотекою-філією №48;
- Хорошилова О.П., завідувач бібліотекою-філією №21;
- Ігнатьєва Л.В., бібліотекар бібліотеки-філії №48;

  • Не відповідають займаним посадам –
Немає
  1. За результатами атестації комісія подає клопотання про присвоєння 2-ї категорії бібліотекаря:
- Стемберській О.О., бібліотекарю бібліотеки-філії №23;
- Єфремовій О.О., бібліотекарю бібліотеки-філії №36.
3. За результатами атестації комісія подає клопотання про присвоєння 15 тарифікаційного розряду за ЄТС Хорошиловій О.П., завідувачу бібліотекою-філією №21.


Голова атестаційної комісії                                      /Ітрухіна М.В.

Секретар                                                                                 /Колесніченко Т.А. 

_____________________________________________

БІБЛІОТЕЧНИЙ ЛІЦЕЙ - 2016

На базі низки дитячих бібліотек системи (ЦМДБ, філії 4, 21, 9, УЧЗ) 28-31 березня 2016 р. пройшли заняття школи починаючого бібліотекаря. Слухачі прослухали такі теми: “Соціалізація юних читачів засобами дитячої бібліотеки. Масова робота - шлях до індивідуального читача. Розробки на допомогу масовій роботі («Легенди та міфи Одеси», “24+...”, “Історичні постаті України”). Репертуар краєзнавчої літератури: найкраще” (зав. відділом Т.Колесніченко); “Сучасне правове поле. Бібліотечні регламенти та стандарти. Документоведення бібліотекаря. КУ “ЦМБС для дітей: структура, підрозділи та їх функції, система взаємозв”язків. Норми часу на основні процеси бібліотечної роботи” (заст. директора М.Ітрухіна); “Колективний договір. Профспілкова діяльність. Матеріально-технічна база. Охорона праці та техніка безпеки. Санітарно-гігієнічні вимоги. Естетика, імідж, дизайн в бібліотеці” (заст. директора Л.Білан); взяли участь у практичних заняттях “Робота бібліотекаря з фондом: вивчення, користування, перевірки. Шлях бібліотечного документа. Книжковий формуляр. Процеси комплектування, обробки, обліку. Каталоги. Робота з відмовами. Внутрішньо-системний обмін” (зав. відділом Л.Рижко),  “Книга + комп'ютер: один день Бібліотечно-інформаційного центру. Сучасні форми роботи: квест, вебінар тощо” (зав. БІЦ Є.Стельмах), “Створення та подання матеріалів на блог ЦМБС” (зав.відділом М.Безсонова), а також Фестивалі лялькових бібліографічних оглядів “У книзі кожен разворот запрошує у світ пригод” (зав. відділом З.Куксова).
Бібліотекарі ф.23 О.Стемберська і ф.36 О.Єфремова (претенденти на підвищення кваліфікаційної категорії через позапланову атестацію) підготували для слухачів майстер-клас “За що мене люблять читачі”.
Ліцеїсти готували самопрезентації, матеріали на блог ЦБС, відповідали на питання професійних досліджень, грали в “Краєзнавчі фанти”.
Не всі слухачі витримали іспит інтенсивного занурення у профессію, була подана одна заява на звільнення, і таке своєчасне чесне рішення краще, ніж займатися не своєю справою.
31 березня слухачі ліцею відвідали Одеський Національний театр опери та балету і отримали велике задоволення від опери Д.Пуччині“Мадам Баттерфляй”.

Заст. директора М.Ітрухіна

____________________________________________

Театр - это такая кафедра, с которой можно много сказать миру (Гоголь Н.В.), в том числе и о том, что читать – это так увлекательно и полезно!
30 марта 2016 года в театр превратился гостеприимный зал филиала 4, где кукловоды 16 детских библиотек представляли свои лучшие спектакли в рамках Фестиваля-конкурса библиографических обзоров. Кукольные персонажи старались рассказать о книге так, чтобы ее хотелось обязательно прочесть! Зрители тепло принимали участников, а опытное жюри наградило грамотами самых креативных – театр «От сердца к сердцу» библиотеки 23, состоящий из читателей и родителей, и самых артистичных – коллектив младшего отдела филиала 39 во главе с заведующей. Единодушными аплодисментами был награжден победитель - филиал 48, второе место разделили библиотеки 11 и 40, третье – 36 и 39. Спасибо всем участникам!
Вітаємо наших переможців!

Найкращим визнано бібліографічний огляд колективу бібліотеки-філії №48 “Перед розумом і сила поступається” (казка “Солом´яний бичок”), до якої була залучена активна читачка і здібна юна актриса Софія Бакута.
Друге місце розділили філії №11 - бібліографічний огляд “Крилата ескадрилья” за книгою “Наші птахи” Ігоря Землянського та філія №40 - бібліографічний огляд “Сказки дедушки Корнея” ( а творами К.Чуковського).
Третє місце поділили філії №36 - “Басня ложь, да в ней намек” (байки І. Крилова) та філія №39 - бібліографічний огляд “Принцесса Вежливость в гостях у короля Этикета”.
Дякуємо за приємне враження від перегляду! Наші побажання усім учасникам - наснаги, цікавих ідей, творчих успіхів у залученні до читання юних одеситів!


Журі Фестивалю
 


_____________________________________________

4 лютого 2015 р. в ЦМБС відбулася нарада керівного складу ЦБС "Основні підсумки роботи за 2015 р. та завдання на 2016 р."
З проблемних питань бібліотечної практики та супутньої діяльності виступили директор Г.Лазарева, заст.дир. М.Ітрухіна, і Л.Білан, зав.відділами Л.Рижко, М.Безсонова, З.Куксова, гол. бухгалтер І.Федосеєнко.
На нараді виступила директор департаменту культури та туризму Одеської міської ради Т.Маркова.
З пропозицією про співпрацю з патріотичного виховання завітали представники Одеського обласного військового комісаріату В.Мусейко і І.Гречко.
Бібліотечні працівники сподіваються на плідку і корисну для читача співпрацю.

_____________________________________________

2 февраля 2016 г. состоялось собрание профоргов и профактива ЦБС для детей. Председатель профсоюзной организации Билан Л.Н. и члены профкома отчитались перед представителями коллектива ЦБС о выполнении "Коллективного договора" в 2015г.
На основании планов профгрупп разработан и утвержден план работы профкома на 2016г.
За активное участие в жизни профсоюза ряд профоргов отмечены подарками.
_____________________________________________

17 декабря 2015г. в Театре духовой музыки им. А.Салика состоялся воркшоп 2 «Мистецький простір Одеси» в котором приняла участие группа представителей детских библиотек. 
_____________________________________________

Разом з читачами бібліотеки-філії №4 співробітники бібліографічного відділу побували в одному з найновіших музеїв Одеси — Музеї контрабанди.
Експозиція музею почалася з фрази митника з фільму “Біле сонце пустелі” Павла Верещагіна “За державу обидно!”. У вітринах музейних кімнат були представлені незвичайні експонати. Захоплююча розповідь екскурсовода вразила як фактами, так і цікавими історіями, байками.
Організатор екскурсії — ініціативна завідувачка дитячої бібліотеки Надія Андріївна Чуприна. Вона приділяє багато уваги популяризації видатних місць Одеси та відповідної літератури з краєзнавчого фонду.
_____________________________________________

Група працівників Централізованої міської бібліотечної системи для дітей прийняла участь у ХІІІ обласному фестивалі української книги пам’яті Михайла Грушевського “Коронуємо слово: українська книга на Батьківщині і в світі”, який відбувся 11 — 12 листопада 2015 року в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Грушевського.
_____________________________________________

Спеціалісти відділу довідково-бібліографічних та інформаційних послуг ЦМДБ прийняли участь в роботі Всеукраїнського семінару для бібліотечних працівників «Рекомендаційна бібліографія в столітті знань» (ОННБ, 15-16 жовтня 2015 р.). Зав. відділом Куксова З. В. виступила з доповіддю «Просування читання засобами рекомендаційної бібліографії для читачів дитячих бібліотек міста». Головний бібліограф Ясинська Т. Д. презентувала прикнижкову бібліографію до серії книг Г. Я. Лазаревої «Імена Одеської кіностудії».
Дитячі бібліотеки України були представлені також НБУ для дітей (м.Київ) і Обласною бібліотекою для дітей (м.Одеса). Учасники семінару ознайомилися з книжковими виставками «Історія і розвиток української рекомендаційної бібліографії», «Видання ОННБ ім. М.Горького: рекомендаційна бібліографія» та ін.
Фонд бібліографічних видань ЦМБ ім. А. Гайдара поповнився подарунками : бібліографічними покажчиками серії «Биология Черного и Азовского морей» (1 та 2 вип.), «Прижизненные издания Анны Ахматовой (в фондах одесских библиотек)», біобібліографічним покажчиком «Шеренговий Олекса Гнатович» з серії «Письменники Одеси».
Т.Ясинська
_____________________________________________

Президія Української бібліотечної асоціації 7 липня 2015 р. прийняла Маніфест УБА «Бібліотеки в умовах кризи»,  у якому представлено бачення місії та ролі бібліотек, їхньої цінності для українського суспільства, яке наразі долає кризові явища та впроваджує реформи.
Текст Маніфесту Української бібліотечної асоціації «Бібліотеки в умовах кризи» читайте тут

_____________________________________________



Відповідно до “Положення про порядок проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури”, затвердженого Наказом Міністерства культури і туризму України від 16.07.2007 №44 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства культури від 03.03.2008р №9, 13.09.2010р №38, 13.06.2013р №517, згідно з Наказом №6 Про проведення атестації керівників і спеціалістів в КУ „ЦМБС для дітей” від 17.03.2014 з метою оцінки професійної кваліфікації і ділових якостей працівника на основі об'єктивних, обґрунтованих критеріїв, виходячи з результатів його роботи, з метою визначення можливостей професійного і посадового росту 15-17 квітня 2015 року проведено чергову атестацію бібліотечних працівників КУ „ЦМБС для дітей”.
Рішенням атестаційної комісії від 17 квітня 2015 р. такими, що відповідають займаним посадам, визначено наступних працівників:
    Мамука Н.В., бібліотекар 2 кат. ВКтОКФ ЦБ ім. Гайдара
    Школенко Н.Є., бібліотекар ф. 4
    Поліщук К.А., бібліотекар ф.19
    Пижова М.М., бібліотекар ф.22
    Камінська Н.О., бібліотекар ф.24
    Чухрієнко І.С., бібліотекар ф.24
    Ястребова І.Д., бібліотекар ф.36
    Нечіпорова О.М., бібліотекар ф.36
    Чеботова Н.О., бібліотекар ф.40
    Шаповалова Т.С., бібліотекар ф.48
Голова атестаційної комісії заст. директора М.Ітрухіна  


_____________________________________________


Фото-звіт про перебіг Бібліотечного ліцею - 2015


Аналіз анкет–знайомств слухачів Бібліотечного ліцею – 2015 року.
Традиційно новачкам бібліотечної справи - учасникам професійних навчань пропонується заповнити анкету. У цьогорічному опитуванні прийняли участь вісім респондентів, які відповіли на 20 запитань.
Кожний респондент живе за своїм оптимістичним девізом: двоє бібліцеїстів вважають, що «Поводитися з іншими треба так, як би ти хотів, щоб поводилися з тобою», інші настроєні рішуче – «всегда бать готовым к любым испытаниям», «в любой ситуации остваться человеком», «Сей доброту, живи других любя»,«боротися і перемагати», «не відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні», «знання - сила».
Сім улюблених афоризмів:
  • «Жизнь – это цветок, для которого любовь нектар» (В. Гюго)
  • «У цьому світі багатими нас робить не те, що ми одержуємо, а те, що ми віддаємо» Г. Бічер Стоу
  • «Если ты с детства не научился смотреть в глаза матери и видеть в них тревогу или покой, мир или смятение, - ты на всю жизнь останешься нравственным невеждой. Нравственное невежество, как и дикость в любви, приносят людям много горя и обществу вред» В. А. Сухомлинский.
  • «Бажаєш зробити гарно - зроби сам»
  • «Хто шукає, той завжди знайде»
  • «Воспринимай людей такими, какими они есть»
  • «Жизнь есть борьба», «Волка бояться в лес не ходить»
Сім респондентів назвали своїх улюблених українських авторів та книги:
Т. Г. Шевченко «Кобзар», твори (3), П.Загребельний (2) «Диво», «Тисячолітній Миколай», Ліна Костенко (2), Всеволод Нестайко (2), І. П. Котляревський, Ольга Кобилянська, Василь Сухомлинський, Леся Українка, Панас Мирний,Іван Багряний «Сад Гетсиманський».
В зарубіжній літературі віддають перевагу таким авторам та книгам:
М. Булгаков (2) «Собачье сердце», «Мастер и Маргарита», К. Ушинський, О. С. Пушкін, А. С. Макаренко «Педагогічна поема», Эр. Джеймс, Энн Вайвис «Тайна Полумесяца», , Дж. Мойес «До встречи с тобой», твори О. Генрі, О. Дюма, А. П. Чехов, Оскар Уайльд, І. В. Гете, М. Сервантес «Дон Кихот», А. Ліндгрен, Г. Х. Андерсен, Шарль Перро, Брати Грімм, Р. Кіплінг,
Учасниці віддають перевагу таким жанрам:
Романи жіночі та історичні, детективи, драматичні твори, комедії, фантастика, історичні повісті і оповідання, лірична поезія.
На даний момент бібліцеїсти читають такі твори:
  • М.Плисецкая «Тринадцать лет спустя»
  • А. Нортон «Кошачьим взглядом», А.П. Чехов «Рассказы»
  • А. Кристи «Убийство в доме викария»
  • Иван Лесны «О недугах сильних мира сего»
  • Бориса Акунина
  • Энн Вайвис «Тайна полумесяца»
  • Твори Оноре де Бальзака
  • В. Нестайко «Тореадори з Васюківки»
  • Історію Київської Русі
Список улюблених періодичних видань шести респондентів виглядає таким чином:
  • «Чорноморські новини»,
  • «Шкільна бібліотека», «Розкажіть онуку»
  • «Лиза», «Добрые советы», «Пчёлка»
  • «Україна», «Бульвар»
  • «Факты и комментарии», «Комсомольская правда»
  • «Смена», «Караван», «Иностранная литература»
Улюблені книги, які справили в дитинстві найсильніші враження:
  • В. Скотт «Айвенго», И. Бунин «Антоновские яблоки», И. Тургенев «Накануне»
  • П. Ершов «Конёк - горбунок»
  • Ян Ларри «Необыкновенные приключения Карика и Вали»
  • В. Каверин «Два капитана»
  • Дж. Даррелл «Под пологом пьяного леса», У. Шекспир «Ромео и Джульетта», А. Дюма «Три мушкетёра»
  • Д. Дефо «Робинзон Крузо»
  • Сказка «Морозко»
  • Казки українські та народів світу
Книги дитинства, які вони вважають корисними для сучасних дітей:
  • Г. Троепольский «Белый Бим Чёрное ухо»
  • А. Гайдар «Тимур и его команда»
  • Рассказы Чехова, Дж. Свифт «Приключения Гулливера»
  • Н. Носов трилогия о Незнайке, В. Каверин «Два капитана»
  • Р. Киплинг «Маугли», И. Лагин «Старик Хоттабич», П. Ершов «Конёк-Горбунок»
  • К. Чуковский, Дж. Даррелл, П. Бажов, А. Пушкин, К. Булычёв
  • Твори В. Нестайка, Є. Гуцала, І. Франка, М. Коцюбинського
  • Казки
Сучасні автори:
Л. Толич, О. Валевський, І.Потаніна, Е. Успенський, О. Надемлинський, О. Зав’язкін, Н. Хаткіна, М. Дружиніна, С. Козлов, Л. Вороніна (названа двічі), Б. Жолдак, М. Павленко, Г. Остер, Е. Успенський, Дж. Роулінг, Д. Ємець, А. Усачов, О. Забужко, В. Нестайко, О. Ільченко, А. Потапова, С. Зубко.
Всі опитуванні були читачами: дитячої бібліотеки – 6 (респ.), дорослої – 1 (респ.), шкільної – 1 (респ), і у всіх гарні теплі спогади про бібліотеку.
Для шести респондентів бібліотека це – храм науки та інтелектуального розвитку, спілкування з цікавими людьми, культурний центр. Інші думки: «Бібліотека – це можливість віртуальної подорожі в часі», «Библиотека - это первоисточник сочинений, творений, мыслей, взглядов выдающихся и не очень выдающихся писателей».
Кількість книг у домашній бібліотеці: 1000 (1 респ.), 200 (3 респ.), 100 (1 респ.), 40 (1 респ.). Серед них : класика світової та української літератури, історичні, сучасні детективи, книги по дитячій психології та мистецтву, фантастика, казки та енциклопедії.
Періодичні видання майже ніхто не передплачує лише один учасник отримує «Одесский вестник».
Найбільш цікавим і привабливим в роботі бібліотекаря біб ліцеїсти вважають: спілкування з читачами (5 респ.), сприяння розвитку їх інтелектуальних здібностей, популяризація читання, якісне та диференційне обслуговування, проведення масових заходів. Цікава думка: «Прочитать и проанализировать те книги, которые раннее не читал, узнать мнение читателя о книгах, которые они прочли, ведь порой читатели замечают то, чего не смог заметить ты».
Бібліотечні процеси, які викликають труднощі в роботі: бібліографія, бібліографічні описи, переписування від руки, робота з актами.
На запитання: «Які бібліотечні процеси, форми роботи, на Ваш погляд є зайвими, нераціональними, потребують удосконалення?» не всі відповіли, частина вважає, що удосконалення потребують каталоги та картотеки, вони мають бути в електронному вигляді, бажано мати електронну базу даних читачів.
Учасники опитування пропонують такі нововведення в роботі бібліотеки: комп’ютеризація та підключення до Інтернету, оновлення книжкового фонду, більше літератури сучасних письменників, переоформлення книжкових полиць, нові стелажі, інформаційні списки вести в електронному вигляді.
Відвідуючи Бібліцей вони хочуть отримати якісні методичні рекомендації, взнати про інновації в бібліотечній справі, набути досвіду з практичної роботи інших бібліотек.
Хобі ліцеїстів: фотографування,Інтернет – блог, рукоділля, аплікації з живих природних матеріалів, театр книги, освоєння комп’ютерних програм та подорожі.
Вік наших учасниць: 26, 32, 33, 38, 43 (2), 52 і 57 років.
Освіта: вища бібліотечна (1), вища педагогічна (2), вища філологічна (1), вища (2), середня спеціальна (2).
Проаналізувавши анкети учасників опитування, ми бачимо, що прийшли позитивно налаштовані на роботу люди, які мають бажання працювати та удосконалювати професійні навики. Ці люди люблять читати, цікавляться літературою та популяризують читання. На першому місці у них читач та індивідуальна робота з ним, а це є найголовніший критерій нашої роботи.
Слушні зауваження щодо нововведень в бібліотечній роботі, але для їх здійснення потрібен час та деякі матеріальні і технічні можливості.
Свої хобі вони можуть використати для створення гуртків при бібліотеці та проведення різноманітних майстер – класів.
Дякуємо слухачам Бібліотечного ліцею за участь у опитуванні, бажаємо успіхів у роботі та високих творчих злетів.

Керівник лабораторії соціологічних досліджень ЦБС для дітей “Діагностика” зав. відділом обслуговування біблілотеки-філії 37 Шишляннікова Т. Й.


_____________________________________________




18.03.2015 р. у відділі ВКіО для завідуючих дитячих бібліотек було проведено факультатив на тему: «Вивчення незадоволеного попиту читачів як стимул до оптимізації бібліотечного фонду. Роль ВСО та районних інтернет-центрів у виконанні читацьких запитів».

Зав. ВКіО  Л. М. Рижко

_____________________________________________


Згідно до Наказу директора у рамках Програми з підвищення кваліфікації працівників КУ “ЦМБС для дітей” 23-27 березня 2015 року проводитиметься Бібліотечний ліцей для співробітників зі стажем роботи до 1 року. У заняттях братимуть участь наступні особи:
Іванченко Галина Анатоліївна (ф.22), Гайдабура Ірина Анатоліївна (ф.37), Стойкова Наталія Павлівна (УЧЗ), Катруліна Наталія Володимирівна, Мошул Ірина Олегівна (ф.8), Пузіна Марина Леонідівна (ф.45), Думанська Віра Сергіївна (ф.21), Царицанська Валерія Анатоліївна (ОМО), Денисенко Наталя Василівна (ф.26). Перше заняття відбудеться 23.03.2015 на базі філіії 21 і відділу комплектування і обробки літератури. Початок об 11.00.
Програма Бібліцею-2015:
дата / час / місце;
категорія слухачів
зміст
заходів
відповідальний
23.03
Бібліотека-філія 21
11.00
ліцеїсти
Відкриття Бібліцею. Очікування дирекції від починаючих працівників.
Майстер-клас директора «Книга як культурний феномен».
директор
Г.Лазарева
ВКіО
14.00
Практикум “Робота бібліотекаря з фондом: вивчення, користування, перевірки. Шлях бібліотечного документа. Ознайомлення з процесами комплектування, обробки, обліку. Каталоги. Робота з відмовами. Внутрішньо-системний обмін”.
зав. відділом
Л.Рижко
24.03
Бібліотека-філія 39
11.00


Практикум з етики взаємовідносин бібліотекаря і читача.
Соціалізація юних читачів засобами дитячої бібліотеки. Профорієнтацій-ний напрямок діяльності. Масова робота - шлях до індивідуального читача. Проекти «Легенди та міфи Одеси», “24+...”, “Історичні постаті України”.
Домашнє завдання - усний виступ “Презентація однієї книги”. Засоби активізації уваги. Обмін думками.
заст.директора Л.Білан
зав. відділом
Т.Колесні-ченко
25.03
Бібліотека-філія 4
11.00
ліцеїсти, бібліотекарі мол. відділів
Семінар-практикум “Як перетворити нудну бібліографію у казку”.Проект “Читайлики-прокидайлики”. Стандарти бібліографічного опису. Система картотек дитячої бібліотеки.
зав. відділом
З.Куксова


26.03
УЧЗ / БІЦ ЦБ
ім.А.Гайдара
11.00
ліцеїсти
Один день Бібліотечно - інформацій-ного центру.
Показовий захід УЧЗ “Господароч-ка”.

Тренінг з блоговедення.

зав. БІЦ
Є.Стельмах
зав. УЧЗ У.Кристя
відділом
М.Безсонова

27.03
Бібліотека-філія 24
11.00
ліцеїсти
Особливості бібліотечно-інформаційного патронату у складному мікрорайоні.
Сучасне правове поле і бібліотечні стандарти. Посадова інструкція як засіб особистого фахового розвитку.
Аналіз Анкети-знайомства


Обговорення результатів Бібліцею-2015. Підведення підсумків.
зав. філією
А.Федосеєнко

заст. директора
М.Ітрухіна

зав. відділом Т.Шишлянні-кова
заст. директора
М.Ітрухіна, ліцеїсти




_____________________________________________

13 лютого 2015 р. на запрошення директора Департаменту культури і тузизму Одеської міської ради Т.Ю.Маркової керівники бібліотек-філій КУ “ЦМБС для дітей” майже у повному складі на чолі з директором та адміністрацією відвідали презентацію третього (3-4) номеру журналу “Мистецький простір Одеси” за 2014 р., що проходила у Золотому залі Одеського Літературного музею.
Представлення видання, що здійснюється за підтримки Департаменту культури та туризму Одеської міської ради, вела ініціатор та керівник проекту Т.Маркова. У залі була присутня віце-мер м.Одеси З.М.Цвірінько.
Серед героїв і об'єктів уваги цього номеру журналу - Де Рішельє, Ісаак Бабель, Ілья Ільф, Юрій Олеша, Вадим Костроменко, Юлія Гомельська, Одеський художній музей, Одеська кіностудія, квартет “Вернісаж”... Серед авторів - такі знакові для міста особи, як Почесний громадянин Одеси журналіст і краєзнавець Олег Губарь, художник Юрій Горбачов (його “променісті” малюнки оздобили видання), зав. літературною частиною Російського театру Юрій Ющенко... Традиционно Одесса славилась своим культурным наследием, высокими достижениями, одаренными деятелями в области культуры... Журнал “Мистецький простір Одеси” - это прекрасная возможность презентовать широкой аудитории новаторские идеи, внести свой вклад в современное искусство”, - висловився у передмові до видання мер міста Одеси Геннадій Труханов.
Підрозділ “Мистецькі події” підсумовує, а сторінка - “Календар подій та фестивалів” на І-й квартал 2015 року анонсує різноманітні за тематикою і форматом культурні заходи, серед яких і Свято “Масляна”, і конкурс клавірної музики “Всесвіт” Й.С.Баха, і музичний фестиваль памяті Л.Утьсова, і музичний конкурс дитячого виконавчого мистецтва “Памяті П.Столярського”... Одеса була, є і буде унікальним багатонаціональним, культурним, туристичним і фестивальним центром України!
Директор КУ “ЦМБС для дітей” Г.Лазарева запевнила, що коло читачів журналу “Мистецький простір Одеси” і далі розширятиметься за рахунок працівників і користувачів міських дитячих бібліотек.

Планується передати певну кількість екземплярів видання у міські бібліотеки. 
 Заст. директора М.Ітрухіна

_____________________________________________

13 лютого 2015 р. у бібліотеці-філії 26 (вул. Л.Толстого, 13) пройшла нарада керівників за підсумками роботи КУ “ЦМБС для дітей” у 2014 році. Чому у цій філії? - Протягом останнього кварталу звітного року саме тут відбувся довгоочікуваний читачами і працівниками ремонт бібліотечного приміщення (заміна електропроводки та системи опалення, установка стеклопакетів, косметичне оновлення читальних зал). Колектив філії у складі завідувачки В.Єромової, бібліотекарів Н.Лукьянової, Н. Левченко, В.Ларіної, прибиральниці Л.Мельник запросив колег розділити з ними радість від цієї приємної події. У концерті-вітанні взяли участь читачі усіх вікових категорій - від дошкільнят, які найбільше розчулили присутніх, до читачів молодшого, середнього та старшого віку. Гарно заспівав-затанцював дівочий український фольклорний ансамбль. Була продемонстрована електронна презентація бібліотеки. На жаль, за межами дійства залишилася аудіовізуальна підбірка привітань, побажань, слів вдячності від найпалкіших юних та дорослих шанувальників, які на змогли відвідати захід.
На нараді були присутні віце-мер м.Одеси З.М.Цвірінько та директор Департаменту культури і тузизму Одеської міської ради Т.Ю.Маркова. Віце мер Зінаїда Миколаївна Цвірінько подякувала за приємне враження від усього побаченого, розповіла про зусилля мерії по підтримці культури у складне та тривожне сьогодення і висловила надію на професіоналізм та чуйність біблітекарів у спілкуванні з юними мисцянами, яким сьогодні дуже потрібні такі острівці доброти, як дитячі бібліотеки. Тетяна Юріївна Маркова зупинилася на необхідності виховання у дітей патріотизму, толерантності, шанобливого ставлення до рідного міста, повідомила про план компютеризації дитячих бібліотек у поточному році. У відповідь директор ЦБС Г.Я.Лазарева подякувала місцевій владі за увагу до бібліотек, своєчасне фінансування та допомогу у здійсненні ремонту філії 26.
Тетяна Юріївна вручила грамоти департаменту зав. відділом обслуговування ЦБ ім.А.Гайдара Л.Волковій - у звязку з її особистим ювілеєм та бібліотеці-філії 24 (зав. А.Федосеєнко) - з нагоди 60-річчя від дня заснування.
Усі присутні були запрошені на презентацію журналу “Мистецький простір Одеси”.
У перебігу виробничої наради були обговорені наступні питання:
  • Діяльність ЦМБС для дітей: підсумки 2014 р. і завдання на 2015 рік;
  • Фондоутворення – фондозбереження - фондовикористання. Перевірка ІІІ періоду формування фонду;
  • Підсумки планово-звітного періоду. Проекти – 2015;
  • Інформаційна компетентність читача - відповідальність бібліотекаря;
  • Ліцензійне програмне забезпечення – безумовна вимога законодавства України;
  • З досвіду роботи: районна координація навколо інформаційних центрів;
  • Вирішення проблем матеріально-технічного функціонування бібліотек. Охорона праці. Техніка безпеки;
  • Кадрові питання.
Виступили: заст. директора М. Ітрухіна, зав. відділами Л.Рижко, Т.Колесніченко, З.Куксова, М.Безсонова, зав. ф.24 А.Федосеєнко, заст. директора голова профкому Л.Білан, методист В.Царицанська.
Заст. директора М.Ітрухіна

_____________________________________________

25 ноября в библиотеке-филиале №48 состоялся круглый стол профгрупоргов в котором прослушали отчет Председателя профкома о выполнении Коллективного договора в 2014г. и определили приоритетные цели на будущий год, обменялись опытом выполнения поставленных задач в своих коллективах.


_____________________________________________

13 ноября 2014 г. в читальном зале Центральной городской детской библиотеки им.А.Гайдара состоялось совещание заведующих по проблемам планирования работы ЦБС на 2015 г.
Директор департамента культуры и туризма Одесского городского совета Т.Ю.Маркова обозначила перспективы и конкретные задачи детских библиотек, отметив как приоритетные их просветительскую и воспитательную функции, краеведческую составляющую как основу воспитания патриотизма, необходимость безусловной чуткости и терпимости в профессионально-человеческих взаимоотношениях.
Татьяна Юрьевна осветила как успешно осуществленные, так и грядущие проекты департамента, в которых могут проявить себя и библиотечные работники. Было предложено принять участие в туристических проектах муниципалитета культурологической направленности, организации бесплатных экскурсий по Одессе и походов в городские музеи для детей-переселенцев и из многодетных и социально нестабильных семей.
Т.Маркова анонсировала заложенную в бюджет компьютеризацию детских библиотек.
От имени коллектива директор Г.Лазарева поблагодарила Татьяну Юрьевну за конкретную и ощутимую поддержку.
С рекомендациями по планированию выступили зам директора
М. Итрухина и Л.Билан, заведующие отделами Л. Рыжко, Т.Колесниченко, М.Бессонова.
Представитель городской социальной службы сделала сообщение по санитарно-курортному оздоровлению.


_____________________________________________


12 листопада 2014 року в ОННБ ім. М. Горького відбулося традиційне засідання - “Бібліографічні студії”. Програма зустрічі бібліографів міста, як завжди, була дуже насичена і цікава для підвищення кваліфікації та набуття сучасного досвіду інформування читачів.
Заст. директора Л. Арюпина представила проект “Скарбниця культури. Віртуальний музей історії ОННБ ім. М. Горького”. Присутні ознайомились з дуже цікавими матеріалами 1 залу — Історія бібліотеки 1829-1919рр., які можна використати при проведенні бібліотечних уроків в якості віртуальної екскурсії по головній бібліотеці півдня України, знайомства з історією нашого міста (див. сайт ОННБ ім. М. Горького). Всього планується розкриття експозицій ще трьох залів: до 1945 року; 1945-1991 роки; сучасний період діяльності бібліотеки в незалежній демократичній Україні.
Кейс бібліотекаря на сайті ОННБ ім. М. Горького має 11 розділів для спеціалістів, зокрема : Законодавство України по бібліотечній справі; міжнародні документи; базові регламентуючі документи ОННБ, конференції, семінари, ділові зустрічі, конкурси, методичні матеріали, дослідження, книгознавчі розробки, література з актуальних питань бібліотечної справи, вибрані публікації фахівців ОННБ, професійний інтернет. Кейс діє півтора роки, буде поповнюватися. Ознайомив присутніх зі змістом Ю. М. Луговцев.
Огляд нових надходжень літератури з питань бібліографії та бібліотекознавства провела Л.М.Дейч. Привернули увагу: Ю Н. Столяров. Безопасность библиотечного фонда.Учебно-практическое пособие; Е.В.Балашова. Библиотечная реклама: традиции и современные направления. Учебно-методическое пособие ( разделы: книжные выставки — нетрадиционные, виртуальные, печатные рекламные издания, реклама в прессе, пресс-релиз, наружная реклама, реклама в СМИ, устная реклама и др.)журнал “Бібліотечна планета”, 2014, №1.
Відбулася презентація бібліографічних видань ОННБ ім. М.Горького з серії «Письменники Одеси» : “Г. Д. Зленко”, “І. М. Дузь”, а також ”Династія Дерибасів в ОННБ”, “Наші особливі діти. Навчання та виховання дітей з вадами здоров'я : педагогічний і психологічний аспекти” та ін., видань науково-бібліографічного відділу ОДНБ ім. М. Грушевського: “Вода для життя”, “Протистояння у сучасному світі: ксенофобія і толерантність” та ін., видань краєзнавчого відділу ОДНБ ім. Грушевського: “Арциз”, “Ананьїв”, “Я вам расскажу за всю Одессу” ( к 60-летию краеведа Олега Губаря) та ін.
Щіра вдячність організаторам та учасникам “Бібліографічних студій” за корисну інформацію.


Головний бібліограф ЦБ ім А Гайдара Т. Ясинська





_____________________________________________

ЦБС для дітей прийняла участь у дослідженні "Мій край і я", який організувала Одеська обласна бібліотека для дітей ім. Н.К. Крупської. Мета дослідження - зясувати стан краєзнавчих фондів бібліотек, що обслуговують дітей, знати обсяг нових надходжень та ступінь їх використання читачами. Матеріали дослідження в передбачених методикою обсягах ("Анкета бібліотекаря дитячої бібліотеки", зібрано 20 анкет, "Анкета читача", зібрано 56 анкет) направлені до ОДБ ім.Н.К. Крупської для подальшої обробки.
Зав ВДБ та ІП ЦБ ім. А.Гайдара
Куксова З.В.
_____________________________________________

31 жовтня 2014 року в Обласній бібліотеці для юнацтва ім В.В. Маяковського відбувся міжвідомчий проблемний семінар "Партнерські відносини: бібліотека, школа, сімя. Як розвинути інтерес до читання?" В роботі семінару прийняли участь завідуюча відділу довідково-бібліографічних та інформаційних послуг З.Куксова, завідуюча філією № 39 Ковальчук Л.П., завідуюча відділу філії №45 Чіквінідзе Р.Р., бібліотекарі: Дмитрієва Є.П. (філ.№22), Хлєбнікова Т.В. (філ.№39), Фадєєва Т.Є. (філ. №36). У висвітлені формування сучасного читача засобами медіаосвіти З.Куксова розповіла слухачам семінару про реалізацію спільного проекту ЦБС для дітей з Одеським обласним радіо "Читайлики - прокидайлики". Присутні з інтересом прослухали запис радіоефіру завідуючої відділу філ. № 37 Шишляннікової Т.Й.
Зав ВДБ та ІП ЦБ ім. А.Гайдара
Куксова З.В.
 

_____________________________________________


28 жовтня 2015 р. в світлий день 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників в Національній бібліотеці ім. М. Горького пройшла зустріч з учасниками Великої Вітчизняної війни, до якої долучилися завідуюча відділу довідково-бібліографічних та інформаційних послуг З.Куксова, завідуюча відділу комплектування та обробки Л.Рижко,
 бібліотекар ЦБ ім. А.Гайдара Г.Каразей. До спілкування з кавалером ордена "За мужність" ветераном праці ОННБ ім. М. Горького Марією Степанівною Гайко та штурманом авіації, підполковником запасу поетом Григорієм Григоровичем Мусійко були запрошені й юні читачі. Поетичні збірки Г. Мусійка, що були отримані у дарунок від автора, 
поповнять краєзнавчий фонд ЦБС для дітей. 

 
      



_____________________________________________


23 октября 2014 г. в Доме повышения квалификации учителей прошла учеба для методистов по фондам школьных библиотек Одесской области. С докладом «Сотрудничество детских и школьных библиотек в продвижении чтения в Одессе» выступила заместитель директора М.Итрухина. Информация сопровождалась демонстрацией блога ЦБС для детей, сюжета из радио-проекта «Читайлики-прокидайлики», просмотром документальных фильмов А.Баламсы «День театра в Литературно-музыкальной гостиной ЦГДБ им.А.Гайдара» и «А.Гайдар и Одесса» (зав. отделом маркетинга М.Бессонова). В семинаре приняли участие главный библиограф Т.Ясинская и методист БИЦ Е.Квитка. На курсах было уделено внимание современным педагогическим компетенциям, вариативности учебных изданий, инклюзивному образованию. Была анонсирована электронная программа «Школьная библиотека», которая войдет в действие в 2015 г. Программа позволит создать Всеукраинскую базу школьных учебников, педагоги смогут дистанционно просматривать и заказывать учебники и учебные пособия в соответствии со своим выбором. Также учителя получат право выбора курсов повышения квалификации, что повысит конкуренцию организаций, оказывающих эту услугу. Организаторам и участникам семинара были розданы рекламные буклеты ЦБС.
М.Итрухина

_____________________________________________


В рамках программы по повышению квалификации ЦГБС для детей г.Одессы 15 октября 2014 года в библиотеке-филиале №22 прошел «круглый стол» «Социальное партнерство как фактор формирования успеха современной библиотеки: одесские реалии» - для сотрудников, успешно занимающихся налаживанием полезных для библиотеки контактов, и желающих поделиться опытом, а также сотрудников, которые хотят подобный опыт перенять.
О социальном партнерстве в помощь профессиональной ориентации рассказала
зав. филиалом №22 Е.Ботезат и приглашенные: заместитель директора по научно-производственной работе Одесского высшего колледжа компьютерных технологий Виктор Евгеньевич Позняк и заведующая библиотекой Одесского высшего профессионального училища торговли и питания Елена Викторовна Фесь.
Опытом привлечения творческой интеллигенции Одессы к библиотечным мероприятиям по музыкальному, эстетическому, художественному развитию читателей-детей поделилась библиотекарь читального зала отдела обслуживания ЦБ им.А.Гайдара А.Каразей. Об организации экскурсий читателей в одесские музеи, в частности, еврейской культуры, одесского порта, музей звука рассказала библиотекарь филиала №4 А.Чуприна. Делились наработками и другие участники семинара.
Участники «круглого стола» подготовили перечень социальных партнеров, с которыми библиотека сотрудничает в 2014 году – для обновления сводной карты социального партнерства ЦБС.
Завершилось мероприятие библиотечным hand-made: мастер-классом библиотекаря филиала № 22 М.Пыжовой. Все присутствующие получили раздаточный материал и с увлечением оформляли книжные закладки.
Для коллег, посетивших филиал впервые, хозяева библиотеки провели экскурсию.
зам. директора М.Итрухина




_____________________________________________

Директор ЦГБС для детей Г.Лазарева – автор книги «Радомир Василевский. Счастье – дело тяжелое» награждена Дипломом Всеукраинской выставки-форума «Украинская книга на Одещине». Поздравляем! 



_____________________________________________

26 сентября 2014 г. зам. директора М.Итрухина и библиотекарь ЦГБС им. А.Гайдара А.Каразей с удовольствием приобщились к интереснейшему сообществу почитателей памяти известного одессита А.В.Блещунова. В уютном дворике по улице Польской состоялась презентация 2-го издания книги «Он в даль иную поманил», приуроченное к 100-летию со дня рождения Александра Владимировича. Книга состоит из воспоминаний его друзей и единомышленников, бывших с ним в тесной альпинистской и духовной связке. Издание вышло за средства спонсоров усилиями коллектива Дома-музея частных коллекций А.Блещунова.
М.Итрухина
 

_____________________________________________

В ХV-й Всеукраинской выставке-форуме «Украинская книга на Одещине» планируется активное участие Централизованной городской библиотечной системы для детей»: 24 сентября - встреча читателей с лауреатом Всеукраинской акции «Книга року-2004», «Детский портал-2006», «Книга року Би-Би-Си», дипломантом Всеукраинского конкурса «Коронация слова-2010» и др. престижных литературных отличий писателем Лесей Ворониной, в которой также примет участие лауреат І-й Корнейчуковской премии одесский писатель Алексей Надэмлинский.
(Универсальный читальный зал ЦГДБ им.А.Гайдара, начало в 12.00), презентация книг лауреата Национальной премии Украины им.Т.Шевченко Владимира Рутковского (ЦГДБ им.А.Гайдара, начало в 13.00), встреча читателей, библиотекарей, представителей общественности с участниками форума – ведущими книгоиздателями страны (библиотека-филиал №46, начало в 14.30).
26 сентября пройдет презентация книги директора ЦГБС для детей заслуженного работника культуры Украины Галины Лазаревой «Радомир Василевский. Счастье – дело тяжелое» (отдел искусств НБУ им.М.Горького, начало 11.00). Г.Лазарева примет участие в ряде других мероприятиях форума.
Руководители подразделений и библиотекари ознакомятся с экспозицией выставки.


зам директора М.Итрухина

_____________________________________________

К «Августовским чтениям» – конференциям учителей, предваряющим новый учебный год, традиционно активно подключились городские детские библиотеки. Особое внимание – секциям филологов (фф.22, 23, 45), историков (фф.22, 24, 46), начальных классов (фф.10, 23, 37, 39, 48), школьных библиотекарей (ф.11, 36). Сотрудники ф.40 посетили школьные педсоветы.
В Приморском районе по срокам проведения, как и в прошлом году, собрания проходили в сентябре месяце. Заседание украинских и русских филологов 18 сентября в ЗОШ №38 посетили сотрудники ЦБ им.А.Гайдара и ф.21. Библиотекарь абонемента старшего отдела обслуживания Анна Каразей рекламировала ресурсы и возможности библиотеки в том числе и современными средствами – показом «свежего» видеофильма производства ЦГДБ им. А.Гайдара.

Зам. директора М.Итрухина

_____________________________________________
Сотрудники детских библиотек активно принимают участие в культурных событиях города. 10 сентября 20 человек посетили презентацию одесского издания биографической повести К.Паустовского «Тарас Шевченко» на украинском языке (в музее К.Паустовского). Все филиалы получили книгу в подарок.





_____________________________________________

Вітаємо директора КУ «ЦМБС для дітей» м.Одеси Галину Яківну Лазареву з відзнаками ХVІІІ Міжнародної книжкової виставки-ярмарку «Зелена хвиля»!


 

                                                                                       Заст. директора М.Ітрухіна
     _____________________________________________
 Програма Літньої комп’ютерної школи для бібліотечних працівників Централізованої міської бібліотечної системи для дітей” м. Одеси успішно завершена.
  Нагадаємо: протягом липня (щотижня по четвергах - 3, 10, 17, 24) в Internet-центрах бібліотек–переможців проекту «Бібліоміст» (філія 24, зав. А.Федосеєнко, філія 40, зав. І.Єнгібарян, філія 45, зав. М.Суховецька, БІЦ, зав. Є.Стельмах) проходили заняття з набуття комп’ютерних компетенцій.
 Усіх учасників школи запрошуємо поділитися думками, враженнями, фотографіями. Використовуючи здобуті на заняттях навички, надсилайте матеріали за адресою: 7286085@gmail.com
Бажаємо не зупинятися на досягнутому!

Заст. директора М.Ітрухіна



_____________________________________________

   Відповідно до “Положення про порядок проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури”, затвердженого Наказом Міністерства культури України, з метою оцінки професійної кваліфікації і ділових якостей працівника на основі об'єктивних, обґрунтованих критеріїв, виходячи з результатів його роботи, з метою визначення можливостей професійного і посадового росту з 21 травня по 30 травня 2014 року пройшла чергова атестація бібліотечних працівників КУ „ЦМБС для дітей”. Атестації підлягали 75 бібліотечних працівників, у т.ч. керівного складу. За атестаційним «круглим столом», під керівництвом директора Г.Лазаревої диференційовано - з різними категоріями спеціалістів - обговорювалися нагальні проблеми конкурентноспроможності бібліотек у сучасному соціумі, інноваційні методики просування книги та інформації, широке коло теоретичних та практичних питань. Відбувся конструктивний діалог, обмін досвідом, думками, особистими напрацюваннями, що безперечно посприяло усвідомленню професійних цінностей, подальшому об’єднанню колективу у команду.
     За результатами атестації комісія висунула на присвоєння 2-ї категорії бібліотекарів: Н.Лук’янову, ф.26, А.Гончаренко, ф.36, Т.Тараніну, М.В’язовську, ф.39, Т.Ерешову, ф.46.

Заст. директора М.Ітрухіна


_____________________________________________

Відповідно наказу Міністерства культури України для підвищення кваліфікації різних категорій бібліотечних спеціалістів галузі проводяться проблемно-цільові навчання.
14-18 квітня 2014 р. на базі Національної бібліотеки України для дітей та Національної Академії керівних кадрів культури і мистецтв України. цикл семінарів для завідуючих відділів естетичного виховання обласних бібліотек та централізованих бібліотечних систем для дітей на тему «Мистецтво як вагомий засіб впливу на формування особистості дитини» відвідала методист ЦБС для дітей О.Квітка.
12-16 травня 2014 р. заступник директора М. Ітрухіна та завідувачка бібліотеки-філії №39 Л. Ковальчук взяли участь у проблемно-цільовому навчанні «Суспільний статус і значимість дитячих бібліотек як соціокультурних інститутів і організаційно-методичних центрів регіону». Перед слухачами виступили генеральний директор НБУ А.І.Гордієнко, заст. генерального директора з науково-методичної роботи Т.М.Турбаніст, заст. генерального директора з питань інформаційно-бібліотечного обслуговування користувачів Т.В.Шамаріна, зав. відділу науково-методичної роботи Т.М.Кузілова, зав. відділу каталогізації Н.Й.Дзюба, в.о. зав. сектору впровадження інновацій та фахової періодики відділу науково-методичної роботи та бібліотечного маркетингу О.В.Галета, зав. науково-дослідного відділу О.Б.Петренко, зав. сектору Н.А.Хльобас, учений секретар Л.П.Полікарпова, юрисконсульт М.М.Злиденний, доцент кафедри бібліотекознавства та бібліографії інституту післядипломної освіти Національної Академії керівних кадрів культури і мистецтв І.В.Тимошенко та інші. Навчання об’єднали представників різних областей. Обговорювалося широке коло актуальних питань сучасного дитячого читання, проблеми існування та розвитку дитячих бібліотек України.
 


_____________________________________________


25 апреля 2014 года в Доме детского творчества «Моряна» заместитель директора Департамента культуры и туризма М.Крыжалко торжественно вручила почетные отличия сотрудникам Одесской ЦБС для детей: заведующей отделом М. Бессоновой – награду одесского городского головы Знак «Благодарность», заведующим филиалов А.Федосеенко, И.Енгибарян, О.Саленко, заместителю директора М.Итрухиной – Почетные грамоты одесского городского головы - за многолетний безупречный труд, высокие достижения в профессиональной деятельности и активное участие в разработке Проекта «Организация новый библиотечных услуг с использованием свободного доступа к Интернет».
Награждение состоялась перед началом ежегодного городского библиотечного интеллект-конкурса районных читательских команд «Менеджер, стрингер, логистик, портной… Кто ты будешь такой?» в рамках Проекта социализации детей и подростков «Искусство становиться взрослым». Приветствия команд и традиционная «круговая викторина» были посвящены современным и вечным профессиям, секретам создания профессионального имиджа, реалиям современного трудоустройства. Организаторы – библиотекари надеются, что конкурс заставил читателей серьезно задуматься о будущем профессиональном выборе.
  
_____________________________________________

В создании необходимого комфорта для читателей и сотрудников КУ «ЦГБС для детей» важную роль играет подготовка библиотек-филиалов к работе в весенне-летний период.
С 15.03.2014г. по 15.04.2014г возле детских библиотек убираем прилегающую территорию, вскапываем палисадники, высаживаем цветы, в помещениях библиотек моем окна, люстры, светильники, стираем занавеси, пересаживаем комнатные растения и делаем интересную композицию.
Библиотечные сотрудники и технический персонал принимают активное участие в этих мероприятиях, устраиваем субботники, санитарные часы.
Администрация заботится о создании условий, необходимых для работы читателей, пользователей, сотрудников.
К четвертой Всеукраинской акции «Зробимо Україну чистою! 2014» (ЗУЧ-2014)!, которая пройдет 12 апреля 2014 г. присоединилась вся детская библиотечная система для детей   г.Одессы.


зам.директора Билан Л.Н.
_____________________________________________


З 24 по 28 березня (традиційно – під час шкільних весняних канікул) у ЦБС для дітей пройшов «Бібліотечний ліцей-2014» - цикл навчально-методичних заходів з різних напрямків бібліотечної теорії та практики для молодих працівників. Кількість слухачів - бібліотекарів зі стажем роботи в ЦБС до 1 року складала 14 осіб.
Тижнева програма Ліцею включала майстер-клас директора Г.Лазаревої «Книга як культурний феномен» + обмін напрацюваннями за завданнями «Презентація подарункової книги»» та «Екскурсія в бібліотеку». Корисним був практикум зав. відділом Л.Рижко «Шлях бібліотечної книги. Облікова документація. Каталоги. Вивчення фонду. Відповідальність за збереження фонду. Незадоволений читацький попит. Внутрішньо-системний обмін». Зав. відділом З.Куксова і гол. бібліограф Т.Ясинська провели у філії 45 семінар-практикум «Дзвенять Кобзареві струни»: до 200-річчя Т.Шевченка; перевірили напрацювання за домашнім завданням «Макет книжкової виставки до 200-річчя Т.Шевченка» та сюжети для радіо-проекту «Читайлики-прокидайлики». Краєзнавчий напрямок діяльності, засоби активізації уваги розвивала зав. відділом Т.Колесніченко, яка також провела показовий масовий захід за проектом «Легенди та міфи Одеси» з подальшим обговоренням. Заняття зав. БІЦ Є.Стельмах та зав. відділом маркетингу М.Безсонової під назвою «Книга + комп’ютер. Організація індивідуального доступу читачів різного віку до мережі Internet. Програма «Бібліоміст» пройшло в Універсальній читальній залі. Також було проведено тренінг з блогобудування. Особливості бібліотечно-інформаційного патронату у мікрорайоні розташування філії 24 розкрила її завідувачка А.Федосеєнко.
Заст. директора Л.Білан підготувала факультатив «Маркетинг, фандрейзинг, тайм-менеджмент. Санітарія та естетика в бібліотеці». Заст. директора М.Ітрухіна запропонувала поспілкуватися на тему «Сучасне правове поле та бібліотечні стандарти. Планування особистого професійного розвитку». Ліцеїсти ознайомилися з Колективним договором і могли оцінити його важливість для свого професійного життя у новому колективі.
Заняття проходили у ЦБ ім.А.Гайдара та УЧЗ-БІЦ, відділі комплектування, філіях 21, 24, 45. Слухачі також відвідали з екскурсією ф.46, де нещодавно завершився капітальний ремонт.
Програма Ліцею була виконана у повному обсязі. На прохання слухачів влітку поточного року для них буде організовано школу комп’ютерної грамотності і технологічних інновацій.


заст. директора М.Ітрухіна




_____________________________________________


Информация о собрании коллектива КУ «ЦБС для детей» по итогам 2013 г.
    
13 февраля в Универсальном читальном зале Центральной городской детской библиотеки им.А.Гайдара (Екатерининская, 67) прошло собрание коллектива ЦБС для детей по итогам 2013 года.
С докладами и сообщениями выступили: директор Г.Лазарева, заместители директора М.Итрухина и Л.Билан, заведующая отделом Л.Рыжко, заведующие библиотеками О.Саленко и В.Гвоздяница, библиотекари О.Стемберская и Т.Хлебникова.
На совещании присутствовал начальник отдела департамента культуры и туризма Одесского городского совета Ю.Санак. Поблагодарив коллектив за проделанную работу, Юрий Николаевич заострил внимание на актуальных направлениях работы и современных формах продвижения информации.
Директор ЦБС для детей заслуженный работник культуры Г.Лазарева поделилась впечатлениями о международной книжной выставке-ярмарке в Беларуси (февраль 2014г.).
По завершении официальной части библиотекарей порадовали своим вокальным мастерством солисты Одесского Театра оперы и балета Р. Эминов и народный артист Украины А. Капустин.

_____________________________________________


Информация для сотрудников ЦГБС для детей

Уважаемые коллеги!

24 октября 2013 г. в библиотеке-филиале №36
(ул. Краснова, 5, отдел обслуживания 5-9 кл. и организаторов детского чтения)
в 11.00 пройдет практикум для библиотекарей старших отделов
«Моделирование в детской библиотеке
современного культурно-развивающего пространства».

Для подготовки, обсуждения и непосредственного участия предлагается тема:
«Квест как форма библиотечной работы».

Квест - жанр компьютерной игры, требующей от участников решения умственных задач и быстрой реакции на внезапные события (подробнее см. Википедия).

Квест в библиотеке как интеллектуально-экстремальная поисковая игра может способствовать более эффективному решению воспитательных и образовательных задач, активизации познавательных потребностей, закреплению библиотечных навыков у читателей-детей разного возраста. Тематические квесты успешно внедряются в практику работы ЦБС в УЧЗ и БИЦ.
Для освоения инновационной формы работы и продуктивного участия в практикуме рекомендуется:
  • Ознакомиться с материалами на тему «квест» в Internet.
  • Составить маршрут (сценарий) квеста по библиотеке на любую тему. Сценарий может быть как индивидуальным, так и коллективным.
  • Внести в день мероприятия по 100 г конфет от каждого участника в призовой фонд .
План практикума:
  1. Об опыте проведения квестов в УЧЗ/БИЦ.
  2. Презентации маршрутов.
  3. Квест для библиотекарей – участников.

_____________________________________________


      Новый учебный год начался в разных одесских школах по-разному: выходной день, пришедшейся на 1 сентября, и последовавший за ним Праздник города, ставший выходным днем для учащихся, внесли некоторые коррективы в проведение Дня знаний в Одессе. Но это не помешало детским библиотекарям посетить «свои» школы в микрорайонах и принять участие в торжественной линейке и первом уроке, провести День знаний в библиотеке.
     В организации августовских конференций учителей в этом году также наблюдались существенные изменения. Каждый район работал по индивидуальному графику: в Малиновском 27 августа педагогов принимала  ООШ №46, в Суворовском секции заседали 27-28 августа в 23-й и 73-й школах,  предметники Киевского района рассредоточились по школам №№ 63, 72, 81, в Приморском же районе - не только по целому ряду учебных заведений (СОШ №117, ООШ №118, Приморский и Юридический лицеи, Мариинская гимназия), но и по датам – с 28 августа по 6 сентября. Несмотря на непростую географию и хронологию августовских конференций, детские библиотекари посетили большинство из них: секции филологов русского и украинского языка, истории и природоведения, биологии, географии и экономики, начальных классов, школьных библиотекарей. Активно работали на августовских мероприятиях И.Енгибарян (ф.40), С.Бекмурадова и И.Юзик (ф.10), Р.Чиквинидзе (ф.45), Р.Демьянова (ф.22), С.Радионова (ф.26), Л.Ляхова и Н.Конюченко (ф.46). Заведующая филиалом №23 Оксана Саленко сумела охватить четыре секции - педагогов-организаторов, математиков, физиков, социальной работы! Наталья Белинская (ф.8) планирует расширить библиотечное влияние за счет отдаленной ООШ №130. Заведующая отделом ф.37 Татьяна Шишлянникова старалась заинтересовать слушателей социологическими исследованиями, координатором которых она является… Никогда не лишнее напомнить о необходимости консолидации усилий школы и библиотеки, проинформировать о запланированных мероприятиях и новых книгах, учесть пожелания педагогов. 

     Новый учебный год стартовал. Совещания учителей продолжаются. 5 и 6-го сентября библиотекарь читального зала ЦБ им.А.Гайдара Анна Каразей выступит на секциях преподавателей русского и украинского языков Приморского р-на, а Людмила Скрипченко - на секции психологов в Юридическом лицее.

_____________________________________________

Муниципальные городские библиотеки для детей стали полноправными участниками международного сообщества по освоению передовых методов взаимодействия читателей и библиотекарей в рамках программы «Бібліоміст”.
            Завоевав авторитет качественным выполнением требований совета международных научных достижений и обменов (IREX), специалисты ЦГБС для детей Итрухина М.В., Бессонова М.В. получили приглашение и приняли участие в городах Киев, Кировоград, Симферополь в ответственных международных тренингах по решению вопросов, обеспечивающих гражданам лучший доступ к информации, обучению библиотекарей новым технологиям, помощи в развитии организационных возможностей Украинской библиотечной ассоциации (УБА) для защиты интересов библиотек и библиотекарей, содействию признания со стороны правительства весомой роли библиотек и библиотекарей для общества.
            Сегодня получено новое приглашение на участие в третьей ярмарке библиотечных инноваций «Современная библиотека: движение вперед», которая состоится в Киеве 24-25 сентября 2013 года.
            Основной темой этого события будет изучение путей обеспечения стойкого развития библиотечной отрасли и регулярного внедрения новых услуг в библиотечных учреждениях разного уровня.
            Программа ярмарки включает  презентацию каждым участником библиотечных инноваций, ток-шоу о развитии библиотечной отрасли с участием гостей из стран Европейского Союза и Америки, мастер-классы, конкурс на лучший постер с рекламой библиотечных услуг, фестиваль библиотечного видео, конкурс «Супербиблиотекарь». Конкурс будет проходить в несколько этапов и состоит из командной игры и персональных соревнований.
            Определился достойный представитель муниципальных библиотек для детей Одессы в Киеве. Готовиться к участию во всех конкурсах Стельмах Евгения Ивановна, заведующая отделом информационных технологий центральной городской библиотеки для детей им. А. Гайдара. Тысячная детская аудитория читателей и их родителей, бабушек и дедушек со всех районов Одессы хорошо знают Евгению Ивановну и ее коллег по универсальному читальному залу на Екатеринеской.
            Доброжелательность, индивидуальный подход к каждому - и маленькому и взрослому, каскад придумок, высокий уровень культуры и профессионализма отличает работу наших библиотекарей.
            Степень внимания к библиотекам со стороны международных организаций подтверждается и тем, что представителями библиотек-участников программы «Бібліоміст» компенсируется стоимость проезда, обеспечено проживание и питание.
            Это особенно важно, так как библиотечным организациям последние годы не закладывались статьи в бюджет на командировки.
            Надеемся, что Евгения Ивановна проявит свою эрудицию в профессиональных вопросах и осведомленность в современных трендах информационного общества.
27.08.2013г


директор КУ «ЦГБС для детей»                                                 Г.Я. Лазарева

_____________________________________________


 6 августа в здании городского совета вице-мэр Одессы Е.О.Павлова и начальник департамента культуры и туризма Одесского горсовета Т.Ю.Маркова провели встречу с руководящими кадрами одесских муниципальных библиотек. Были сделаны акценты на фотофиксации библиотечных мероприятий и активной публичности библиотечной работы, насущности инноваций, в частности, участия в конкурсах, необходимости вклада библиотек в туристическую составляющую Одессы; рекомендовано разнообразить нестационарные формы библиотечного обслуживания  в интересах пожилых граждан и жителей города с ограниченными возможностями, возродить попечительские советы, уделить внимание семейному чтению совместными силами взрослой и детской ЦБС. От ЦБС для детей выступили директор Г.Я Лазарева и зав. ф.23 О.А.Саленко.
См. сайт Одесского горсовета:  http://www.odessa.ua/ru/news/52850/

_____________________________________________
    

17 липня 2013 р. заступник директора М.Ітрухіна і завідуюча бібліотекою філією №23 в якості представників ЦБС для дітей м.Одеси - фіналіста проекту «Бібліоміст» відвідали міжрегіональний бібліотечний ярмарок «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє», який проходив у місті Сімферополі у приміщенні Кримської республіканської наукової бібліотеки ім. І.Я.Франка. Ярмарок у форматі презентації бібліотечних інновацій продемонстрував бібліотечні проекти та інноваційні бібліотечні послуги бібліотек Півдня України. Нашу увагу привернули напрацювання «ПрофіСтарт», Херсонська обласна бібліотека для дітей; «Библиотека – территория успеха»,  КРУ «Універсальна наукова бібліотека ім.І.Франка; «Бібліотеатр – це реально!», ЦБС для дітей м. Ізмаїл; «РОБИК» (Развивающая, Обучающая, библиотечная Интернет-Кампания), КРУ Дитяча бібліотека ім.В.Н.Орлова м. Сімферополь; «Молодежный перекресток – библиотечный формат», КРУ «Юнацька бібліотека» м.Сімферополь; проект «Мобільні бібліотеки Миколаївщини: простір для розвитку громади» Миколаївської обласної бібліотеки ім.О.Гмирьова; «Новий Миколаїв», Центральна бібліотека ім.М.Кропивницького; Бібліотечний кіоск з Євпаторії, інші бібліотечні проекти, а також ляльковий театр, школа юних чарівників та прикладні майстер класи для дітей на бібліогалявині «Почитаем - поиграем» у парковій зоні, де творчі партнери бібліотеки розгорнули різнобарвне розмаїття виробів декоративно-прикладного мистецтва. Із змістовного виступу координатора проекту «Бібліоміст» Н.Новакової ми дізналися, що 1912 з 18000 публічних бібліотек України стали успішними  учасниками проекту, про динаміку зросту комп’ютерних компетенцій українських бібліотекарів завдяки участі у проекті, про шляхи забезпечення сталого розвитку бібліотек.                                      
                                               Учасник бібліотечного ярмарку заст. директора М.Ітрухіна.



_____________________________________________

26.06.2013р. в Одеській обласній науковій библиотеці ім. М. Грушевського пройшов тренінг на тему «Зв'язки з засобами масової інформації та основи піару для публічних бібліотек», організований громадською організацією «Свобода слова» спільно з програмою «Бібліоміст». Від «ЦМБС для дітей» були присутні: Безсонова М.В., Ітрухіна М.В., Єнгібарян І.О.,  Суховецька М.І., Саленко О.А.
Президент громадської організації «Свобода слова» Світлана Жабюк, віце-президент Тарас Яценко провели з бібліотечними працівниками корисні тренінги. За результатами навчання М.Безсновою  проведено моніторинг одеських ЗМІ та оновлена база контактів для використання в піар-діяльності ЦБС для дітей.


_____________________________________________

13-14 червня 2013 року в ОУНБ ім. М.Грушевського в рамках програми «Бібліоміст» для бібліочних працівників Одеської області відбувся тренінг зі створення власних безкоштовних сайтів на базі освітньої платформи України «EDUKIT» (www.edukit.org.uа). Тренерами виступили директор проекту EDUkIT, канд. техн. наук, Олександр Борисович Елькін, а також адміністративний керівник проекту EDUkIT Марина Валеріївна Пащенко. У навчанні прийняла участь Безсонова М.В. 


_____________________________________________

16-17 травня в рамках програми «Бібліоміст» на базі Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки зав. відділом Безсонова М.В. приймала участь у тренінгу  з написання проектів. 

_____________________________________________



За матеріалами тренінгу „стратегічне планування”
8-10 квітня 2013
у місті кіровограді у рамках проекту „Бібліоміст”.

Керівники державних установ усіх видів та лідери неприбуткових організацій та місцевих громад у недалекому майбутньо­му зіткнуться з серйозними труднощами через  перевороти і зміни, що відбуваються навколо: демографічні процеси, приватизація служб, що надають соціальні послуги, повноваження місцевого уряду без відповідного фінансування, пріоритети у фінансуванні, нестабільність економіки та збільшення ваги неприбуткового сектору. Межі між державним, приватним і неприбутковим секторами почали руйнуватися. Охорона здоров'я, освіта та соціальне забезпечення – обов'язок держави, але дедалі частіше забезпечення цих послуг покладається на приватні та неприбуткові організації.
Організації, які хочуть вижити і процвітати, мають відповідно реагувати на ці зміни. Реакція може полягати у тому, що вони робитимуть те, що робили завжди, тільки краще; з іншого боку, об'єкт і методи діяльності тієї чи іншої організації можуть зазнати суттєвих змін.
Стратегічне планування – це дисципліновані дії, щоб випрацювати засадні рішення й заходи, які визначатимуть, чим є конкретна організація, що вона робить і чому вона це робить. Щоб отримати найкращі результати, стратегічне планування потребує широкого й водночас ефективного збору інформації, розроблення й вивчення стратегічних альтернатив та посиленої уваги до майбутніх наслідків теперішніх рішень. Стратегічне планування може полегшувати комунікацію між учасниками процесу, примирювати суперечливі інтереси й цінності, заохочувати до аналізу та прийняття мудрих рішень, а також сприяти їх успішній реалізації. Стратегічне планування може підштовхнути організацію до уяви про ідею та самовідданості, які необхідні, щоб розв'язувати головоломки, що постають у житті кожної людини.

 Аргументами на користь стратегічному планування можуть слугувати такі:

"У нас є стільки різноманітних потреб, які до того ж часто суперечать одна одній, що нам потрібна якась процедура для визначення пріоритетів".
"Нам потрібно з'ясувати, що ми робимо добре, щоби робити це ще краще, а крім того, потрібно визначити, що нам варто робити такого, чого ми на цей момент не робимо".
"Ми впроваджуємо менеджмент тотальної якості, і нам зараз потрібно "перевинайти" себе і "перебудувати". Як ми можемо знати напевно, що вся ця діяльність спрямована у правильне русло?"
"Якщо ми кардинально не змінимо підходу до роботи, то наступного року варто очікувати значного дефіциту бюджету".
"Декілька конкурентів із приватного сектору полюють на наших клієнтів – ми мусимо винайти якийсь спосіб боротьби з цими конкурентами".
"Питання х уже стало нагальним. Нам потрібна якась методика, яка б допомогла визначити, як це питання врегулювати, бо інакше матимемо серйозні проблеми".
"Наші донори [або рада директорів] попросили нас скласти стратегічний план".
"Нам потрібно краще скоординувати наші послуги з послугами, які надають інші організації".
"Ми знаємо, що незабаром відбудеться зміна керівництва, отже, потрібно до цього підготуватися".
"Ми хочемо за допомогою стратегічного планування навчити, залучити та активізувати наше правління та персонал".
"Наша організація має дуже великий вибір напрямів діяльності, але нам потрібно визначитись, як ми зможемо досягнути максимальних результатів; це наш обов'язок перед стейкхолдерами[1]".
"Сьогодні усі займаються стратегічним планування, тож зробімо це й ми".

Незалежно від того, з якої причини державні й громадські організації вдаються до стратегічного планування, вони здебільшого отримують від цього однакові вигоди.
Першою і, мабуть, найочевиднішою вигодою, яку потенційно дає стратегічне планування, є та, що воно стимулює до стратегічного мислення та дій. А це, своєю чергою, веде до більш систематизованого збору інформації про зовнішнє та внутрішнє середовище організації та про інтереси різних осіб, так чи інакше пов'язаних з нею. Завдяки стратегічному плануванню в організації посилюється інтерес до здобуття нових знань, чіткіше вимальовується майбутній напрям діяльності та визначаються пріоритети. 
Друга перевага – це вдосконалення процесу ухвалення рішень. Стратегічне планування допомагає зосередити увагу на найважливіших питаннях і проблемах, які стоять перед організацією, і визначити, що можна зробити для їх вреґулювання. Отже, стратегічне планування дає організаціям змогу чітко сформулювати й оголосити свої стратегічні наміри. Воно може допомогти їм при­ймати рішення сьогодні у світлі майбутніх наслідків цих рішень. Воно може домогти їм розробити логічну й обґрунтовану базу для ухвалення рішень, а тоді координувати отримані рішення між різними організаційними щаблями та функціональними підрозділами. І нарешті, воно може допомогти підходити максимально виважено до всіх питань, які належать до компетенції тієї чи іншої організації.
Третя перевага – більша чутливість організації до внутрішніх та зовнішніх чинників та краща робота – випливає з перших двох. Організації, які вдаються до стратегічного планування, вчаться визначати й вреґульовувати основні проблеми, що стоять перед ними, мудро реаґувати на внутрішні й зовнішні запити та тиск, а також швидко пристосовуватись до нових умов діяльності. Стратегічне мислення і дії – ось що має значення, а не саме стратегічне мислення.
Нарешті, стратегічне планування може принести безпосередню користь усім членам організації. Керівники зможуть краще виконувати свої функції та обов'язки, а інші члени організації, очевидно, отримають змогу підвищити свій професійний рівень та вдосконалити навички роботи у команді.
Попри те, що стратегічне планування може дати ці переваги, немає жодної ґарантії, що саме так і станеться. Насправді малоймовірно, що організація відчує усі чи більшість вигод, зумовлених стратегічним плануванням, відразу після першої спроби – це нечасто трапляється навіть після багатьох циклів стратегічного планування. Причина одна: стратегічне планування – це лише комплекс концепцій, процедур та засобів. Лідери, керівники й планувальники повинні дуже зважено поставитися до того, як саме вони збираються здійснювати стратегічне планування, оскільки їхній успіх залежатиме, принаймні част­ково, від того, чи вдасться їм пристосувати цей процес до умов своєї організації.
Результат буде лише тоді, коли ініціативу підтримають особи, вповноважені ухвалювати рішення, і планувальники, якщо вони застосовуватимуть цей процес, не забуваючи про здоровий глузд і особливості своєї організації. І навіть тоді успіху не ґарантовано, особливо якщо мова йде про дуже складні стратегічні питання.
Коли вдаватися до стратегічного планування не варто.  Є дві об'єктивні причини, через які деяким організаціям слід утриматися від формального стратегічного планування. По-перше, стратегічне планування, мабуть, не має бути першочерговим завданням для організації, яка переживає серйозну кризу (варто пам'ятати, що кожну кризу треба вреґульо­вувати стратегічно). Або ж вона мусить відкласти стратегічне планування доти, доки не знайде відповідного кандидата на одну з найвищих керівних посад. По-друге, без належних навичок, ресурсів та розуміння керівництва організації стратегіч­не планування буде марним гайнуванням часу. Така ситуація – приклад "парадоксу стратегічного планування": найбільше воно потрібне там, де є найменше шансів на те, що воно запрацює, і найменше потрібне там, де воно має найбільше шансів запрацювати"  Якщо стратегічне планування здійснюють у таких умовах, то це, мабуть, має бути вузькосфокусована діяльність, спрямована на здобуття необхідних навичок, ресурсів та знань.
Є ще низка інших причин, які утримують організації від стратегічного планування. Однак надто часто ці "причини" бувають просто виправданням, яким організації прикривають свою бездіяльність. Наприклад, дехто каже, що від стратегічного планування буде небагато користі, якщо затрати на нього перевищать усі можливі вигоди, або що цей процес забирає багато часу й коштів, які краще витратити на щось інше. У цих побоюваннях може бути частка правди, але призначення стратегічного планування – випрацювати засадничі рішення й заходи, які визначатимуть, чим є конкретна органі­зація (або інший суб'єкт), що вона робить і чому. Стратегічне планування, очевидно, не повинне забирати більше, ніж 10 відсотків нормативного робочого часу будь-якої вповноваженої особи впродовж року. За яких умов вартість цього робочого часу може переважити користь, яку можна отримати, присвятивши цей час розробленню стратегічних рішень та дій для організації? Мабуть, ніколи.
Багато організацій воліють покладатися радше на інтуїцію та бачення надзвичайно талановитих лідерів, ніж на формальний процес стратегічного планування. Якщо ці лідери дійсно мислять стратегічно і мають відповідний досвід, то, можливо, у такому випадку для визначення правильних стратегій стратегіч­не планування й непотрібне. Однак рідко буває, щоби один лідер мав усю інформацію, необхідну для розроблення ефективної стратегії, і ще рідше – щоби стратегія, яку розробила одна людина, викликала достатньо самовіддачі з боку членів організації, щоб цю стратегію було можливо ефективно впровадити. Належно впорядкований та формалізований процес стратегічного планування допомагає організаціям збирати інформацію, потрібну для розроблення ефективних стратегій. Крім того, такий процес забезпечує дисципліну і самовіддачу, які необхідні для ефективного впровадження стратегій.
Є чимало організацій – а особливо таких, яким надзвичайно складно формувати рішення, що виходять поза межі окремих організа­ційних щаблів, функціональних ділянок та програм, – визнають, що поступове формування рішень і взаємні поступки усіх зацікавлених учасників процесу – єдиний можливий шлях до позитивного результату. Таке "поступове просування" узаконює існуючий поділ влади та ресурсів у межах організації і дає змогу її окремим частинам користати з можливостей, які виникають. У результаті можуть з'явитися цікаві й корисні інновації, які підвищуватимуть освітній рівень членів організації та полегшуватимуть для них адаптацію до нових умов. Справді, якщо це просування відбувається у контексті консенсусу стосовно загального напряму діяльності органі­зації, то в результаті може виграти кожен. На жаль, спонтанне просування, як правило, буває результатом хронічно незадовільної роботи організації, а це означає, що внутрішні й зовнішні споживачі, мабуть, не отримують послуг належної якості.
Стратегічне планування, очевидно, теж не має сенсу, коли є мало шансів на те, що план буде реалізовано. Не слід вдаватися до стратегічного планування, за яким не передбачається ефективного впровадження плану. З іншого боку, усвідомлюючи, що впрова­дження буде проблематичним, уповноважені особи й планувальники можуть докласти максимум зусиль, щоб домогтися успішного впровадження плану.
І нарешті, організації можуть просто не знати, з чого почати цей процес. - Стратегічне планування можна почати з чого завгодно; усі його стадії настільки взаємопов'язані, що – так чи інакше – через розмови й діалог можна охопите їх усі, незалежно від того, з якого місця  починати.       

    Чого не варто очікувати від стратегічного планування

Стратегічне планування, зрозуміло, не панацея. Як вже зазначалось, стратегічне планування – це лише комплекс концепцій, процедур та засобів, призначених допомогти керівникам, менеджерам і планувальникам мислити й діяти стратегічно. Якщо стратегічне планування мудро й уміло проводитиме "коаліція рішуче налаштованих людей", то воно може допомогти організації зосередити увагу на визначенні дієвих рішень та заходів, які сприятимуть виконанню функцій і місії організації та відповідатимуть очікуванням її головних стейкхолдерів. Але стратегічне планування не заміняє стратегічного мислення й дій. Це під силу лише рішучим і самовідданим людям. Якщо ж застосовувати стратегічне планування бездумно, то воно може, навпаки, витіснити собою ті стратегічні міркування й дії, які мало було б стимулювати.

Стратегічне планування не заміняє функцій керівника. Коли до стратегічного планування вдаються, щоб поліпшити роботу органі­зації, тоді функцій лідера не може замінити ніщо. Принаймні деякі ключові особи, вповноважені ухвалювати рішення, та поборники стратегічного планування повинні брати активну участь у цьому процесі, бо інакше він буде просто приречений на невдачу.
Стратегічне планування не є синонімом створення стратегії організації як конкретного плану дій. Стратегії організацій утворюються з багатьох джерел, як планових, так і непланових. Результатом стратегіч­ного планування є радше декларація про наміри організації, але те, що реалізується насправді, найчастіше буває деякою комбінацією того, що замірялось, і того, що виникло у ході впровадження плану  Стратегічне планування може допомогти організаціям розробити і впровадити ефективні стратегії, але вони при цьому повинні залишатися відкритими до непередбачених можливостей. Надмірна зосередженість на стратегічному плануванні та посилена увага до стратегічних планів може перешкодити організації розгледіти інші неплановані й несподівані – утім неймовірно корисні – джерела інформації, натхнення та дій.
Лідери, менеджери й планувальники отримають найбільше користі від стратегічного планування, якщо застосовуватимуть його як засіб для самоосвіти та здобуття інформації, який допоможе їм визначити, щo є найважливішим і що можна з цим зробити. Мета стратегічного планування не повинна зводитися до жорсткого дотримання якогось визначеного процесу чи обов'язкового складання планів. Натомість, стратегічне планування повинне стимулювати мудре стратегічне мислення й дії від імені організації та її головних стейкхолдерів. Які кроки робити, в якій послідовності, складати формальні плани чи ні –  це вже другорядні питання.

Визначення позитивних і найбільш ефективних для ЦБС перспектив стратегічного планування з урахуванням інформації, наданої на тренінгу „Бібліомосту”, у тому числі як засобу підвищення  кваліфікації і професійної освіти, спеціалісти обговорюватимуть найближчим часом.

                                                                                    Учасник тренінгу  заст. директора М.Ітрухіна


 _____________________________________________



У рамках Бібліцею-2013 було проведено заняття з соціології (модератор - зав. відділом обслуговування ф.37 Т.Шишляннікова) під назвою «Соціологічно-експертна оцінка: «Краща книга року - 2013».

Слухачам-респондентам (у кількості 8 осіб) було запропропонована «Анкета бібліотекаря-експерта», на питання якої молоді фахівці відповідали наступним чином:

  1. «Яку дитячу книгу у 2013 році Ви прочитали?»:
а) Українського автора - респонденти відповіли наступним чином:
О. Назарук «Роксоляна», В. Близнець «Земля Світлячків», В. Нестайко «Тореадори з Васюківки», О. Пчілка «Збентежена вечеря», І. Потоцький «Абетка маленького одесита», О. Запорізький «Байки». Троє з опитуваних респондентів, не відповіли на поставлене запитання.
б) Зарубіжного автора: П. Зюскінд «Парфумер», Д. Брауна «Код Да Вінчі», С. Джемісон «Леді Джейн», А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц», М. Булгаков «Майстер та Маргарита», Ж.Верн «Діти капітана Гранта».
Два респонденти не відповіли.

  1. Почесне місце «Кращої книги року – 2013» ліцеїсти віддали таким авторам:
Два респонденти вважають, що це книга В. Нестайка «Тореадори з Васюківки»,   І. Малкович «Різдвяна рукавичка»,  Е. М. Ремарк «Три товариші», Л. Толстой «Війна та мир», Брати Стругацькі  «Сталкер» («Пікнік на узбіччі»), Ф. Бернетт «Маленька принцеса», «100 казок». Найкращі українські народні казки, 3-й том, упорядник І. Малкович, 2012 рік.

    3. Книги, які на думку бібліотекарів, користувалися попитом серед читачів – дітей у 2013 році:
Е. Блайтон серія «П’ять юних сищиків та вірний пес», Ш.Бронте «Джейн Ейр», Ж. Верн «Діти капітана Гранта», «П’ятнадцятирічний капітан», Д. Даррелл «Моя сім’я та інші звірі», Д. Дефо «Робінзон Крузо», П. Коельо «Алхімік», Е. Портер «Полліана»,  Е.М. Ремарк «Три товариші»,  Д. Ролінг «Гаррі Поттер», Е.Сетон-Томпсон «Маленькі дикуни», О. Уайльд «Портрет ДоріанаГрея».
В. Біанкі «Синиччин календар», В. Драгунський «Денискові оповідання», М. Носов «Пригоди Незнайка», Л.М. Толстой «Анна Кареніна», твори Е. Успенського.
Б. Лепкий «Цвіт щастя», В. Нестайко «Тореадори з Васюківки», «Чудеса в Гарбузянах», С. Черкасенко «Маленький горбань», Т. Г. Шевченко «Кобзар».

Книги, які визначили молоді фахівці, безумовно мають позитивні виховні моменти для підростаючого покоління.
Неперевершена трилогія В. Нестайка «Тореадори з Васюківки» - весела і дотепна повість про гарну хлоп’ячу дружбу, фантазії, мрії та витівки двох друзів Павлуші та Яви, які завжди потрапляють у неймовірні ситуації, але наміри у них завжди хороші і у вирішальні відповідальні хвилини виявляють свою доброту, милосердя і, навіть, сміливість.
Історія Сари Крю (Маленької принцеси) – це історія неймовірного життєвого устою, добра та душевного тепла, благородства, гідності, які зберегла дівчинка, не дивлячись на жорстокість оточуючих.
Товариші Ремарка показані в різних ситуаціях, в яких вони проявляють свої найкращі риси, а гострі переломні моменти перевіряють дружбу та кохання на міцність.
Історичні книги висвітлюють важливі моменти історії народу, піднімаючи гострі проблеми війни і миру, життя і смерті, страждання і радості, особистого щастя і нещастя.
Перегортаючи сторінки улюблених казок, читач розуміє, що казки - то наші споконвічні вчителі, які спочатку виховують, а тільки потім розважають. У казках народ завжди цінує людину не за її соціальним становищем, а за її моральними якостями. 



_____________________________________________


З 25 по 29 березня (традиційно – під час весняних канікул у школах) у ЦБС для дітей пройшов цикл навчально-методичних заходів по різних напрямках бібліотечної практики. В умовах, коли плинність кадрів можна вважати незначною (кількість працівників зі стажем роботи в ЦБС до 1 року у 2012 р. склала 6 осіб, у 2013 р. - 7 осіб), з минулого „Бібліцею” склалася практика залучення ліцеїстів до заходів, спрямованих на підвищення кваліфікації різних категорій бібліотечних працівників – засобами активного занурювання у процеси, що відбуваються у системі.
Програма Ліцею була виконана у повному обсязі, але  подальшого обговорення, розвитку і втілення потребують такі напрямки, як проектна соціологічно-дослідницька діяльність в бібліотеках,  розвиток комп’ютерних і технологічних інновацій, взаємовідносини бібліотеки з соціумом, маркетинг і фандрейзинг, привернення уваги до таких форм роботи, як голосні коментовані читання, диспут, дискусія, обговорення, кардинальних змін потребує також рекомендаційна бібліографія для сучасного читача.


заст. директора М.Ітрухіна

учасники "Бібліцею" у бібліотеці-філії№23



_____________________________________________




БІБЛІОТЕЧНИЙ ЛІЦЕЙ – 2013:
для різних категорій бібліотечних працівників
25-29  березня

ПЛАН РОБОТИ

дата / час / місце;
категорія слухачів
зміст
заходів
відповідальний
примітки
філія 21    
25.03            10.00
ліцеїсти
Відкриття Бібліцею. Традиції роботи з починаючими бібліотечними працівниками. Ознайомлення з Програмою Бібліцею-2013”

зав. відділом
Л.Рижко

10.30
ліцеїсти, зав. бібліотеками
Практикум „Аналіз фонду систематичним, аналітичним та конвент-методами”.
Відповідальність за ведення облікової документації: за підсумками звірки фонду 2-го  періоду його формування.
Л.Рижко

12.00
ліцеїсти, зав. бібліотеками
Електронні презентації нових надходжень на блозі ЦБС
методист  
О.Житнюк

13.00-13.30
Перерва


13.30
ліцеїсти
Соціологічна експерт-оцінка „Книга року-2013” в 3-х номінаціях: українська, російська, зарубіжна дитяча книга: версія починаючого бібліотекаря-практика: за Програмою Лабораторії соціологічних досліджень „Діагностика”
зав. відділом обслуговування Т.Шишляннікова
ДЗ: мати власну думку щодо кращих дитячих книг
ліцеїсти
15.00
Обмін думками „Незадоволений читацький попит на дитячу літературу: шляхи вирішення проблеми.
Рекомендації „Правильне ведення обліку незадоволеного попиту.”  
Л.Рижко
ДЗ: скласти власний список 10 книг, необхідних дитячій бібліотеці




філія 24
26.03           10.00
ліцеїсти,
бібліотекарі – автори проектів
Проектна діяльність  в бібліотеках. Вимоги до написання проекту. Презентація і обговорення проекту „Безкоштовний Інтернет в дитячій бібліотеці - для вирівнювання стартових можливостей для молодого покоління” ф.39: в рамках Програми «Мысли креативно! Действуй успешно!”
заст. директора М.Ітрухіна,
зав. відділом
М.Безсонова

11.00
ліцеїсти,
бібліотекарі – автори проектів
„Моніторинг комп’ютерних і технологічних інновацій в ЦБС для дітей”: зауваження, рекомендації. Тренінг: за Програмою „Імідж в цифровому вимірі”.
М.Безсонова


12.00
„Бібліотекар про бібліотеку: особисте бачення”: у рамках блог-акції „Віддай свій голос за бібліотеку”
М.Ітрухіна
домашнє завдання: підготувати відгук про бібліотеку  для блогу ЦБС
13.00 - 13.30
Перерва


13.30
Факультатив „Маркетинг і фандрейзинг для бібліотекаря”
заст. директора
Л.Білан





філія 39, ст.відділ
27.03             10.00
ліцеїсти
Мастер-клас директора. Презентація книги з подальшим обговоренням. Г.Лазарева „Княжна Мері”.
директор
Г.Лазарева
домашнє завдання: підготувати огляд-презентацію
12.00 ф.39, мол. відділ
Лялькова вистава „Библиотечный теремок”
зав. філією
Л.Ковальчук

13.00
ліцеїсти
Рекомендації „Масова  робота в бібліотеці. Диспут, дискусія, обговорення”.
Відео-презентація „Лені Ріффеншталь: у рамках кіноосвітнього проекту „24+... : музика, історія, література у світовому кінематографі.”: за планом заходів „Нет, не ушла война в преданья…”. З подальшим обговоренням.
зав. відділом
Т.Колесніченко
домашнє завдання: які складні сучасні теми варто обговорювати з дітьми в бібліотеці
13.00-13.30
Перерва


13.30
бібліотекарі мол. відділів, ліцеїсти
Флеш-практикум „Голосні читання як фактор виховання думаючого читача”: за Програмою „Веселкове дошкілля”

методист
О.Квітка
домашнє завдання: підготувати коментоване читання уривку з худ. або пізнавального твору для дошкільників




філія 4
28.03              10.00              
ліцеїсти,
працівники, відповідальні за рекомендаційну бібліографію
Семінар-практикум „Рекомендаційна бібліографія  для сучасного читача”
зав. відділом З.Куксова,
гол. бібліограф Т.Ясинська






ф.23
29.03             10.00
ліцеїсти
Взаємовідносини бібліотеки з соціумом.
Актив та об’єднання за інтересами в бібліотеці. Театр-студія „Від серця до серця”. Уривок з вистави.
зав. філією
О.Саленко.
бібліотекар
О.Стемберська

11.00
ліцеїсти
Обговорення результатів Бібліцею-2013. Підведення підсумків.
М.Ітрухіна

12.00
ліцеїсти
Екскурсія на вітрильник „Дружба” (пров. Андросовський, яхт-клуб).
Форма одягу – зручно-спортивна!
О.Саленко








                                                                                                     заст. директора М.Ітрухіна


_____________________________________________





13 лютого 2013 р. в бібліотеці-філії №21 пройшла розширена виробнича нарада
за підсумками роботи колективу ЦБС у 2012 році. На нараді підіймалися актуальні питання життєдіяльності дитячих бібліотек: необхідність активної фандрейзингової позиції, участі у проектних конкурсах, посилена відповідальність щодо обліку фонду та використання неліцензованого комп’ютерного програмного забезпечення, новації в галузі рекомендаційної бібліографії. Перед учасниками наради виступили директор Г.Лазарева, заст. директора М. Ітрухіна і Л.Білан, 
зав. відділами Т.Колесніченко, Л.Рижко, З.Куксова, М.Безсонова. 
Відбулася зацікавлена і відверта розмова про роботу в умовах недофінансування: зав. філіями Л.Ковальчук, Н.Білінська, І.Енгибарян. Відбувся огляд проекту „Бібліоміст”, втілення якого в 5 філіях заплановано на 2013 рік.



_____________________________________________


15 листопада 2012 р. в читальній залі Центральної бібліотеки ім. Гайдара відбулася виробнича нарада керівного складу ЦБС з планування на 2013 рік. Директор Г.Я.Лазарева і спеціалісти системи виступили з аналізом і  рекомендаціями щодо різних напрямків діяльності бібліотек, інформаційного обслуговування, підвищення кваліфікації, підтримки матеріально-технічної бази.
Основними темами діяльності ЦБС на 2013 рік визначені наступні:
§ Бібліотека - для духовного та фізичного здоров’я юних одеситів (на виконання Указу Президента України)
§ Упорядкування документно-ресурсної бази ЦБС:
-  оновлення регламентуючої документації
-  звірка документів 2 періоду формування фонду з обліковими документами
-  загальносистемна редакція систематичних каталогів
§ Підвищення інноваційної культури бібліотечних працівників як складової професійного статусу:
-  авторська і колективна проектна діяльність
-  набуття цифрових компетенцій
-  активне використання Internet-технологій в бібліотечній практиці

Відбувся перегляд відеофільму „А.Гайдар і сучасний підліток” О.Баламси, відеопрезентація за матеріалами проекту „Читайлики-прокидайлики” М.Безсонової та відеосюжети з інноваційного досвіду інших бібліотек.
На запрошення адміністрації збори відвідали начальник управління культури і туризму Т.Ю. Маркова і начальник відділу Ю.М.Санак. Розмова міського керівництва з завідуючими бібліотек була актуальною, своєчасною і корисною для подальшої роботи.
Наприкінці наради голова профспілки Л.Білан від імені адміністрації, профкому і колективу ЦБС привітала  з 75-річним ювілеєм заслужених завідувачок з багаторічним стажем В.Єромову та Є.Заблоцьку.


_____________________________________________


Задача повышения эффективности библиотечных уроков всегда актуальна. 

7 ноября в читальном зале ф.21 прошел третий Фестиваль кукольных библиотечных уроков, в котором приняли участие кукловоды 13 филиалов. В спектаклях, представленных на предыдущих фестивалях, превалировала тематика общего плана: знакомство с библиотекой, о книге и чтении, посвящение в читатели… В этом году была поставлена цель представить инновационные элементы и творческие находки в более конкретном ключе. 


Ф.21 с юмором популяризировал разделы по ББК 26 и 28, 


ф.10 изучал каталожную карточку, 

фф. 22, 40 - каталоги и картотеки, ф.45 повествовал о книжной выставке, ф.36 – о справочной литературе. Ф.9 назвал свое выступление «Сунь в энциклопедию свой нос, ответишь на любой вопрос!».  Артистичным, емким, выразительным был мини-спектакль ф.39 «Где Даль нашел так много слов, хотелось бы нам знать?». Ф.22 удачно применил двуязычие, ф.11 - музыкальное сопровождение. Сотрудники младшего отдела ф.26 собственными руками соорудили оригинальных кукол и уникальную, многофункциональную, очень привлекательную ширму для представлений, их интегрированное библиотечное занятие было приурочено к юбилею Э.Успенского. 


Юные читатели ф.23 разыграли кукольно-театрализованное представление «Царица книга и ее друг Каталог». Именно этой постановке отдали предпочтение зрители-судьи. По количеству позитивных откликов первое место с ф.23 разделил ф.22, на втором – ф.21, на третьем - ф.39. Четвертое место заняли фф. 10,11,46. 


Специальный приз за зрелищность оформления и постановки получил ф.26, 


ф.46 отмечен за успешный дебют. 
Оценивали коллеги друг друга анонимно, лаконично, наречиями: креативно, артистично, познавательно, занимательно, прикольненько, инновационно, отлично, здорово, класс! или: затянуто, вяло, скучно, не по теме, не динамично, старо… 
Жюри, подсчитав и огласив позитивные оценки, с негативными и рекомендательными предложило ознакомиться в индивидуальном порядке…

    8 ноября сотрудники филиалов, не принимавшие участие в кукольном фестивале, демонстрировали альтернативные наработки в популяризации библиотечно-библиографических знаний: ф. 37 презентовал цикл библиотечных уроков на развитие индуктивного мышления по принципу теле-шоу «Поле чудес». Библиотекари ф.19 используют на занятиях полюбившегося детям электронного совенка, который реагирует на правильные ответы вспышками зеленых глаз, переодеваются в Шерлока Холмса, чтобы с помощью лупы и собачки-марионетки помочь детям в решении библиографических задач, вместе с читателями «удят рыбу» - извлекают нужную информацию из библиотечных источников. В ф.48 библиотечные уроки проводят старшие читатели в костюмах литературных персонажей. Все участники тренинга продемонстрировали стремление повышать занимательность уроков, разнообразить игровые и конкурсные приемы их проведения.



_____________________________________________


24-25 октября 2012 г. в преддверии планирования прошли методико-практические мероприятия под общим названием „Вивчаємо попит, формуємо інтереси, сприяємо успішності”: «круглый стол» для библиотекарей отделов обслуживания дошкольников и 1-4 классов «ПЛАНИРУЕМ РАБОТУ С ДОШКОЛЬНИКАМИ в 2013 году» (на базе филиала №36) и  «круглый стол» для библиотекарей отделов обслуживания 5-9 классов «ПРОЕКТНАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ В ЦБС» (ф.39).

     Библиотекари продемонстрировали вдумчивое отношение к выполнению «домашнего  задания», интересные идеи и проекты, активность и заинтересованность во время деловых игр.

_____________________________________________



18-19 жовтня 2012 р. у ОННБ ім. М.Горького відбулася науково-практична конференція „Бібліотека у соціокультурному просторі”. Працівники ЦБС для дітей взяли у заході активну участь. З доповіддю „Читач у бібліотеці: методи і форми залучення” виступила Г.Я.Лазарева. У заході прийняли участь М.Ітрухіна, М.Безсонова, З.Куксова та інші.

_____________________________________________


Экспресс - анкетирование библиотекарей ЦГБС для детей г.Одессы:

некоторые итоги



На заседании группы «Диагностика»  (26 июня 2012 года,  библиотека-филиал №37 ) было проведен мини-анкетирование библиотекарей-экспертов. Его целью являлось выявить вкусы и предпочтения библиотекарей, а также умение специалистов предложить книгу читателю. В опросе участвовали 19 человек - представители всех филиалов. Ответственные за проведение соцопроса: заместитель директора Итрухина М.В., завотделом филиала №37 Шишлянникова Т. И.

На вопрос: «Назовите лучшую книгу 19 века?», респонденты ответили следующим образом:

В английской литературе предпочтение отдали сёстрам Бронте – Эмили Бронте «Грозовой перевал», Шарлотта Бронте «Джейн Эйр», А.К. Дойл 4 повести о Шерлоке Холмсе, Р.Л. Стивенсон «Остров сокровищ», Томас Гарди «Тэсс из рода д’Эрбервиллей», Джейн Остен «Гордость и предубеждение».

Лучшими книгами в русской литературе были признаны: «Война и Мир», «Анна Каренина» Л.Н. Толстого – 4 респондента, «Отцы и дети» И.С. Тургенева – 3 респондента, «Идиот» Ф. Достоевского – 2 респондента, «Евгений Онегин» А.С. Пушкина. В украинской литературе – «Кобзарь» Т.Г. Шевченко, произведения И.П. Котляревского.

Книга Жюль Верна «Дети капитана Гранта» определена экспертами лучшей во французской литературе – 2 респондента.

«Лучшая книга 20 века» - таков был второй вопрос.

Лидируют в этом списке произведения русской литературы: «Алые паруса» А.С. Грина – 3 респондента, «Тихий Дон» М. Шолохова – 2 респ., «Пелагия», «Турецкий Гамбит» Б. Акунина -2 респ., «Человек Амфибия» А. Беляева; «Кортик», «Бронзовая птица» А.Н. Рыбакова, произведения Н. Островского, повести и рассказы Василия Шукшина, лирика Сергея Асадова. В украинской литературе- «Собор» Олеся Гончара, произведения В.З. Нестайко.

Три эксперта отдали свой голос роману английской писательницы Маргарет Митчелл «Унесённые ветром».

Среди американских авторов – Дж. Роулинг «Гарри Поттер» - 2 респондента, П. Коэльо «Алхимик», «Интересная философия». Представители немецкой литературы – Э.М. Ремарк «Три товарища», Патрик Зюскинд «Парфюмер».

«Что предложить читателю-мальчику 15-лет?, который любителем читать не является, и библиотекарь стремится подтолкнуть его к увлекательной книге»   - третий вопрос, на который были даны следующие ответы:  

В. Каверин «Два капитана», И. А. Ефремов «Туманность Андромеды», У. Коллинз «Лунный камень», Майн Рид «Всадник без головы», А.К. Дойл «Приключения Шерлока Холмса», О. Уайльд «Портрет Дориана Грея», У. Шекспир «Ромео и Джульетта», Дэн Браун «Код да Винчи», произведения Фенимора Купера,  - 3 респ., Дж. Роулинг «Гарри Поттер» - 2 респ., А. де С. Экзюпери «Маленький принц» - 2 респ., А. Дюма «Три мушкетёра», «Граф Монте Кристо» - 2 респ., Д. Дефо «Робинзон Крузо» - 2 респ., произведения Джека Лондона, Жюль Верна, Эрнеста Хемингуэя.

В 14-15 лет важно не отпугнуть подростков от чтения, а наоборот приобщать их к этому занятию. Проблема выбора книг в этом возрасте связана с внутренним миром ребёнка его развитием – одни растут быстро, читают много и проявляют интерес к более взрослым книгам, а другие никак не вырастут из детства. Здесь важен индивидуальный подход к каждому ребёнку.

Книга должна приносить эстетическое наслаждение, расширять кругозор читателя. В книге должна восторжествовать справедливость, осуждаться насилие. Хорошо, когда роман, рассказ имеет счастливый конец или хотя бы дарит надежду.

14 – 16 лет это пора любви. Желательно, чтобы в произведениях присутствовала любовная линия.    Пускай герои влюбляются, встречаются, расстаются и страдают, но только нельзя опошлять это чувство, а тем более, смеяться над ним. Нельзя отнимать у подростка веру в истинную силу любви.

Библиотекари справились с этой задачей.

Мы поинтересовались: «Что читают библиотекари?» 

Были названы произведения современных украинских авторов:  В. Рутковского, З. Мензатюк, Л. Лапиной, Б. Жолдака, О. Ильченко, Г. Малик.

Также «для себя» в настоящее время  читают:

Сёстры Бронте – 3 респ., Самим Али «Проданная замуж» - 2 респ., Джейн Остен «Гордость и предубеждение», Дэн Браун «Точка обмана», Р.Н. Гюнтекин «Королёк - птичка певчая»,  Гёте «Фауст», Жорж Санд «Консуэло», Конан Дойль, Дюма, Дрюон. П. Загребельный «Диво», А. Надэмлинский «В дебрях одесской кухни», Оксана Забужко «Музей заброшенных секретов», рассказы А.П. Чехова, «Последний год жизни Пушкина, воспоминания, переписка, дневники», А. Марьянов «Наследник»,  Е. Хорватова «Маргарита Морозова», книги Г.Я. Лазаревой, серия «100 знаменитых …».                   

_____________________________________________


«Начитанных ждет школа, вуз, город, государство! 19 детских библиотек во всех районах города приглашают учащихся, педагогов-воспитателей, учителей-предметников одновременно с новым учебным годом открыть новый библиотечный сезон! Пусть хорошая книга сделает жизнь школьников ярче, учебу – увлекательней! Одессе не перестать быть читающим городом!» – таков лейтмотив  рекламной акции, с которой вышли детские библиотекари на ежегодные августовские конференции Одесского управления образования и науки. 23.08 на городских конференциях выступили: зав.ф.9 А.Вдовенко и библиотекарь И.Данильченко (секция русского языка и литературы, ООШ№62), библиотекарь ЦГДБ А.Каразей (украинский язык и литература, СОШ №35), зав. ф.22 Е.Ботезат (секция школьных библиотекарей, ООШ №78), зав. ф.4 Н.Чуприна (секция дошкольного воспитания). Зав. ф.45 М.Суховецкая при обсуждении образовательной краеведческой программы «Одесса – мой город родной» провела обзор книг краеведческой тематики серии горисполкома (секция истории, гимназия №9).

_____________________________________________

Детские библиотеки приняли активное участие в проектах международной книжной выставки-ярмарки „Зеленая волна” (2-5 августа 2012 г.): литературном конкурсе детского творчества «Море талантов» под эгидой общественной организации «Агентство регионального развития», конкурсе детского цифрового рисунка «iParus» по повести В.Катаева «Белеет парус одинокий» (генеральный спонсор - сеть магазинов электроники «Цитрус»), в традиционной литературной викторине с Дядей Федором на Дерибасовской, темой которой в 2012 г. стала Одесса.


Успешными участниками литературного конкурса «Море талантов» стали наши читатели, и среди них - призеры и дипломанты конкурса «Каждый может испытать себя» и библиотечной литературной студии «Голоса молодых». Дипломом победителя и электронной книгой в младшей возрастной группе награждена Лиза Иванова, в старшей – Аня Старко (обе - ЦГДБ им. А.Гайдара). В конкурсе электронного рисунка отличились читатели-активисты Библиотечно-информационного центра: Ян Омельян стал первым, Артем Клюев и Лера Стельмах – финалистами-лауреатами.

Ян Омельян, 10 лет, г. Одесса – Зной

Артем Клюев, 13 лет, г. Одесса — Белеет парус одинокий

Валерия Стельмах, 11 лет, г. Одесса — Поход на Ближние Мельницы — «Белеет парус одинокий


Накануне «Зеленой волны» вышел очередной литературный альманах лучших работ читателей-конкурсантов и студийцев под названием «Море талантов». 2 августа состоялась его публичная презентация.

В книжном  конкурсе «Одесса на книжных страницах» книга директора ЦБС для детей Г.Лазаревой «Глеб Жеглов. Володя Шарапов. Место встречи изменить нельзя» удостоена Диплома в номинации «Издательская серия»/
По традиционной акции «Библиотека в дар» читатели детских библиотек получат 17 красочных познавательных книг.


_____________________________________________


«БІБЛІОТЕКА, КНИГА, КОМП’ЮТЕР, ЧИТАННЯ:
ОРІЄНТАЦІЇ ПІДЛІТКІВ»

ЗВІТ
за результатами соціологічного дослідження
в КУ “ЦМБС для дітей” м. Одеси.
    
     На виконання розпорядження Національної Бібліотеки України для дітей у лютому-червні 2012 р. в ЦМБС для дітей проведено соціологічне дослідження  «Бібліотека, книга, комп’ютер, читання: орієнтації підлітків».  Для забезпечення його якості було створено ініціативну групу „Діагностика” з представників бібліотек під керівництвом завідувачки відділом обслуговування філії №37 Т.Шишляннікової, яка у 2011 р. пройшла навчання з соціології при НБУ, надані консультації щодо методології анкетування бібліотекарям-виконавцям.
    Згідно до репрезентативної вибірки проаналізовано 1637 анкет.
    26 червня на засіданні лабораторії соціологічних досліджень “Діагностика” заслухали звіт її керівника і підсумували результати анкетування.
Метою дослідження «Бібліотека, книга, комп’ютер, читання: орієнтації підлітків» було вивчення проблеми трансформації читання учнів 5-9 класів в сучасних умовах під впливом нових інформаційних технологій і отримання відомостей прогностичного характеру про можливі зміни в роботі бібліотек для дітей. У ході дослідження передбачалося  визначити переваги читачів щодо традиційних та електронних носіїв, з якою метою підлітки звертаються до бібліотеки та якою б вони хотіли бачити її в майбутньому.
Об’єктами дослідження стали читачі – учні 5 – 9 класів міських дитячих бібліотек ЦМБС м.Одеси. Суб’єкт дослідження – ресурсна база традиційних та електронних носіїв інформації у бібліотеках для дітей. Методом дослідження обрано анкетування. Базами дослідження були бібліотеки-філії ЦМБС для дітей м. Одеси, чотирьох районів нашого міста: Київського, Малиновського, Приморського та Суворівського районів. В дослідженні були задіяні 17 бібліотек: Київський р-н - філії № 11, 22, 36, 45; Малиновський р-н – філії № 8, 19, 24, 39, 46; Приморський р-н – філії № 4, 21, 26 та УЧЗ, Суворівський р-н – філії № 10, 37, 40, 48.
У Київському районі в опитуванні взяли участь 412 респондентів, в Малиновському – 451р., в Приморському – 377 р., в Суворівському – 397 респондентів. Всього 1637 анкет.
На перше запитання: «Читачем якої бібліотеки ти є?» учні 5-9класів нашого міста відповіли так: 60% (986) респондентів загальної кількості опитуваних є читачами дитячих бібліотек, 49% (803) опитуваних одночасно є читачами шкільної бібліотеки, 41% (676) учнів користуються домашньою бібліотекою.
Друге запитання нашої анкети: «Сьогодні у бібліотеці тобі частіше за все потрібно…».
«Яка мета використання комп’ютера та Інтернету ?». Більшість опитуваних відповіли: спілкування – 1110 респондентів (68%), при чому з дорослішанням дітей цей відсоток зростає, пошук різноманітної інформації – 1104 респонденти(67%), 868 респондентів (53%) «скачують» музику, кіно, Інтернет допомагає у навчанні – 862 учням (52,6%), 664(40,5%) - «скачують» реферати, 467 (28,5%) користуються електронною поштою, 321 (19,6%) «скачують» тексти для читання, користуються сайтом бібліотеки - 132 учня (8%).
Користуватися комп’ютером та Інтернетом діти починають, в основному, у віці з 6 до 10років – 1176 респондентів (71%), з 3 до 5 років – 247(15%), з 11 до 15 – 108 респондентів (6,5%). На запитання «Як часто ти використовуєш комп’ютер?» відповіли 1114 респондентів, з них 537 (33%) за нормою , решта – 577 (35%) без обмежень в часі.
Інтернет вдома мають 1347 респондентів (82,2%), лише у 12% (201 опитуваних) він відсутній, 5,4% (89) не дали відповіді.
Електронну бібліотеку мають і користуються нею вдома 419 (25,5%) опитуваних. На питання «Які книжки ти хотів би читати в електронному вигляді?» 855 (52%) підлітків 5-9 класів відповіли, що це художня література, 531 (32%) – науково-популярна, 435 (26,5%) – навчальна, 312 (19%) – довідкова.
На запитання «Які книги в електронній версії ти вже читав?» дали відповідь учні 5 – 6 класів. Було названо такі книги: «Гаррі Поттер» Дж.Роулінг, «15-річний капітан», «Діти капітана Гранта» Ж.Верн, «Острів скарбів» Р.Л.Стівенсон, «Біле ікло» Джек Лондон, «Аліса в країні чудес» Л.Керролл, «Звіробій» Ф.Купер, «Мауглі» Р.Кіплінг, «Маленький принц» А. де Сент-Екзюпері, «Мандри Гулівера» Дж. Свіфт, «Чудесна мандрівка Нільса з дикими гусьми» С.Лагерлеф, «Пеппі довга панчоха» А.Ліндгрен, «Вершник без голови» Майн Рід, «Ромео і Джульєта» В. Шекспір, «Робінзон Крузо» Д. Дефо, «Дон Кіхот» М.Сервантес, «Сутінки» Стефані Майер, «Сталкер» («Пікнік на узбіччі») Брати Стругацькі, «Загублений світ» Майкл Крайтон (амер. фант), «Усмішка» Рей Бредбері, «Пригоди Незнайка» М.Носова, «Коник-горбоконик» П.Єршов, «Каштанка» А.П.Чехов, Ілля Муромець, «Тореадори з Васюківки», «Перший диктант» В. Нестайко.
Учні 7- 8 класів вказали на такі книжки: «Голодні ігри» Сюзанна Коллінз, «Ерагон» Христофор Паоліні, «Буремний перевал» («Грозовой перевал») Емілі Бронте, «Джен Ейр» Шарлотта Бронте, «Код да Вінчі» Ден Браун, «451 градус за Фарінгейтом» Рей Бредбері, «Про що мовчать янголи» Бекка Фітцпатрик, «Віднесені вітром» Маргарет Мітчел, «Над прірвою в житі» Джером Селінджер, «Червоне та Чорне» Стендаль, «Айвенго» Вальтер Скотт, «Три товариші» Е.Ремарк, «Коти-воїни» одна із співавторів - Кейт Керрі, «Шерлок Холмс» А.Конан-Дойль, «Ведмідь на воєводстві» М.Салтикова-Щедріна, «Майстер та Маргарита» М. Булгаков, «Острів затонувших кораблів» О. Бєляєв, «Тарас Бульба» М.В.Гоголь, «Війна та мир» Л. Толстой, «Роксолана» П. Загребельний, «Дорогою ціною» М. Коцюбинський, «Скарб» О. Стороженко, «Сто тисяч» Карпенко-Карий, «Сім’я дикої качки» Є. Гуцало, «Горохове чудо» Борис Харчук
Учні 9 – х класів читали такі книги: «Портрет Доріана Грея» О. Уайльд, «Гобсек» О. Бальзак, «Імперія янголів» Б. Вербера, «Етруцька ваза» П. Меріме, «Пістряна стрічка» А. Конан-Дойль, «Алхімік» П. Коельо, «Декамерон» Джованні Бокаччо, «Дві Діани» О. Дюма, «Пліткарка» Сесілі фон Цегізар, «Золотий жук», «Ворон» Е. По, поезія Байрона, «Божественна комедія» Данте Аліг’єрі, «Залізний король» Моріс Дрюн, детективи Агати Крісті, «Метро 2033» Д. Глуховський, «Людина Амфібія» О. Бєляєва, «Тихий Дон» М. Шолохова, твори Сергія Садова.
723 респонденти (44%) книг в електронній версії не читали, 177 (11%) не дали відповідь на поставлене запитання.
Нас цікавило питання «Якщо ти не користуєшся комп’ютером, Інтернетом, то чому?» і респонденти відповіли на це питання так: 498 (30%) – немає потреби, 383 (23%) – користуються Інтернетом, 214 (13%) мають звичку працювати з традиційними друкованими джерелами, 162 (10%) бракує вільного доступу до комп’ютера, у 42 (2,5%) учнів немає навичок роботи з базами даних.
Переважна більшість респондентів впевнено відповіли «ні» на запитання «Чи замінить електронна книга друковану?», а саме 1062 (65%), 522 респонденти (32%) вважають, що замінить. Разом з тим 514 респондентів (32%) вказують, на те, що мають улюблені блоги, сайти. Популярні блоги серед підлітків gdz.org.ua (готові домашні завдання), moyashkola.com (готові домашні завдання), ukrlit.com.ua (сайт української літератури), ukrlit.org (сайт української літератури Руслана Фірсова), osvita.com.ua (освіта в Україні), yokala.com.ua (українська мова та література), «Моя Україна», Блог Віктора Януковича, Спорт.ua (новини спорту), Рекорди Гіннеса, kita.com.ua (блог для дівчат), teenblog (блоги для підлітків), music-blog.com.ua (світ електронної музики), «Проба пера» блог УЧЗ, блог ЦМБС для дітей м.Одеси, «Вишиванка» (блог фольклорного ансамблю), «Саморобки» (практичні корисні поради, побутового характеру), murka-ukr.narod.ru ( все про «Мурку», сайт від Еміля Крупника, поета і шансоньє). Популярними є також соціальні мережі Вконтакті, Фейсбук, Твіттер, часто називалися пошукові системи Яндекс, Гугл, Рамблер.
877 опитаних (53%) не мають улюблених блогів, 246 (15%) не відповіли.
477 учнів 5 – 9 класів залишають свої коментарі в блогах, а це складає 29% загальної кількості опитуваних.
Відкрите запитання «Якою на твою думку має бути бібліотека майбутнього?» відповіді узагальнили за такими варіантами: бібліотека має бути – книжковою так вважає 381 респондент (23%), електронною хочуть бачити 306 респондентів (18,6%), сучасною, зручною 235 (14%), з книгами, комп’ютерами та Інтернетом 217 опитуваних (13%), традиційною, або такою, якою вони звикли користуватися – 196 респондентів (12%), великою, цікавою 119 (7%), 32 респонденти (2%) вважають, що вона не потрібна взагалі.
Були й інші побажання: «такою ж, але з кращим ремонтом, інтер’єром», «з ксероксом», «з гарними сучасними меблями», «багато крісел та диванів біля них столи», «доступною», «світлою, багато квітів », «більш яскравою, просторою» «великою, багатоповерховою», «більш розвинута, більше нової сучасної літератури», «гарно оформленою», «цікава, популярна», «повинен бути живий куточок», «доступною людям будь-якого віку», «без розділення на читальний зал та абонемент, щоб можна було взяти будь-яку книгу», «без комп’ютерів», «незмінна», «з бібліотекарями-роботами», «така, як в Америці», «велика скляна з книгами та дисками», «тільки детективи і фантастика», «книги з 3D технологіями», «справжня, зі справжніх книг», «цікавою для усього світу», «щоб можливості були без меж».
В опитуванні взяли участь 714 хлопчиків (43,6%) та 923 дівчинки (56,4%).
Отже, дослідження дозволяє говорити про затребуваність бібліотек та інтерес дітей до книги. Ми не заперечуємо можливості Інтернету, але якщо не можемо надати таких послуг, повинні намагатися максимально задовольняти запити наших читачів, щоб не втратити 60% читачів дитячої бібліотеки і докласти зусиль для того щоб залучити нових читачів.
Чим же бібліотека може зацікавити сучасне молоде покоління? Сьогодні в першу чергу слід позиціонувати бібліотеки як території позитиву, саме бібліотека повинна приваблювати читачів атмосферою затишку, свята, безконфліктності та креативності, творчості та інформаційної толерантності. Основний напрямок бібліотечної діяльності сьогодні - повернути молодь до бібліотеки, до читання, щоб гарна книга посіла гідне місце в організації їх дозвілля, спілкування.
Не можна не відреагувати на побажання читачів про те, якою має бути бібліотека, особливо на ті, які ми можемо здійснити, бо питання технічного стану, обладнання та меблів, ремонтів, комп’ютеризації для нас залишаються проблемними. Тут важливо визначити пріоритети традиційної бібліотеки над віртуальною, електронною – це наявність реальних залів, де можна проводити цікаві зустрічі з письменниками, діячами культури, молодіжними кумирами, ветеранами війни, психологами, юристами, медичними працівниками, представниками екологічних центрів та інших організацій, проводити масові заходи по популяризації книг та дитячого читання. Належну роль потрібно віддати роботі з дошкільниками, адже саме в цьому віці прищеплюється любов до книги.
Серед мотивів звернення підлітків до бібліотеки є потреба в інформації, що виникає у зв’язку з навчанням. Що читають підлітки? В основному твори, які передбачені шкільною програмою.
За довільним вибором віддають перевагу детективам та фантастиці, деякі полюбляють книги жахів. Це твори, в основному, зарубіжної та російської літератури.
Розповсюдження нових технологій призводить до зниження читацької активності. Основний напрямок бібліотечної діяльності сьогодні – повернути молодь до бібліотеки, до читання, щоб гарна книга посіла гідне місце в організації дозвілля, спілкування. Тільки високий духовний та інтелектуальний потенціал працівників бібліотеки зробить її центром читацького спілкування, тим духовним середовищем, в якому формується особистість. 

_____________________________________________


7 червня відділ довідково-бібліографічних послуг провів практикум для бібліотекарів системи. Розглядалися питання про етапи підготовки та проведення бібліографічних оглядів, на основі літератури яка виховує любов до природи та шанобливого ставлення до неї.

Бібліографічний огляд – одна з форм роботи на підвищення інтересу до читання; тема виступу зав.відділу довідково-бібліографічних послуг З. Куксової.

Головний бібліограф Т. Ясинська познайомила присутніх з методичними матеріалами на допомогу у проведенні бібліографічних оглядів.

З великою цікавістю юні читачі слухали зав.відділом Шишляннікову. Вона провела показовий бібліографічний огляд творчості сучасної дитячої письменниці Лілії Ламіної. Розповідь про те, звідки береться дощ та куди зникає, доповнило слайд-шоу, про різні стани води.

Практикум відбувся в приміщенні бібліотеки-філії №36. Завідуюча С.Башабаш познайомила присутніх з роботою бібліотеки.

_____________________________________________


14-16 травня 2012 р. завідуючі відділів та бібліотек-філій
 "Централізованної міської бібліотечної системи для дітей"
пройшли навчання і перевірку знань з "Загальних питань з пожежної безпеки"
"Правила пожежної безпеки в Україні".
Навчання проводив Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності одеської області.
 Комісія навчального пункту у складі:
начальника НМЦ ЦЗ та БЖД Одеської області
- полковника цивільного захисту Макаренко С.О.,
 викладача НП НМЦ ЦЗ та БЖД Одеської області
- капітана служби цивільного захисту  Піддубного В.В.


  

   _____________________________________________

До вашої уваги посилання на електронну  версію щоквартального науково-методичного журналу «Світ дитячих бібліотек» № 1(42).2012  
де у рубриці «Кращі з кращих» матеріали присвячені роботі 
«Централізованої міської бібліотечної системи для дітей» м.Одеси

http://www.chl.kiev.ua/svit_pdf/SDB-2012-1.pdf
     _____________________________________________


8 ноября 2011г. в библиотеке-филиале №36 состоялся семинар
"Библиотечная игровая деятельность  читателя и библиотекаря".
Участники семинара активно обсуждали возможности игровых форм с учетом планирования массовых мероприятий на 2012г.
Организаторы - М.Итрухина, Т.Колесниченко.
Итоги семинара подвела директор ЦГБС для детей Г.Лазарева.


Участники семинара.

     ______________________________________________  

литературные пристрастия современных читателей? Как учесть их при составлении библиотеками плана массовых мероприятий на 2012 год? Может ли библиотекарь влиять на формирование вкусов нынешних детей?
Эти вопросы стали темой семинара под названием «Массовая и элитарная культура. Формирование вкуса читателей. Авторитет читающего библиотекаря », который состоялся 26 октября для библиотекарей старших отделов. В рамках семинара прошел аукцион идей в помощь планированию. Каждый участник предложил вниманию коллег 10 массовых мероприятий с названием, формой проведения и рекомендуемой литературой. Обмен идеями был настолько плодотворен, что и заведующие младшими отделами библиотек выказали желание повторить аукцион уже для своей возрастной группы.
8 ноября состоится семинар «Библиотечная игровая деятельность читателя и библиотекаря».

     ______________________________________________  

   20-21 жовтня 2011 р. працівники  ЦБС для дітей – директор системи Лазарева Г., завідуюча відділу довідково-бібліографічних та інформаційних послуг  Куксова З., завідуюча бібліографічно-інформаційним центром Стельмах Є., бібліограф Житнюк О. прийняли участь у Всеукраїнському семінарі „Бібліографічна діяльність бібліотек у новому інформаційному середовищі”, який відбувся  в ОННБ імені М.Горького.
Лекції, консультації, презентації довідково-бібліографічних посібників, обмін досвідом роботи бібліотек України , майстер-клас фахівців ОННБ ім.. М.Горького ”Культура видання бібліографічних покажчиків: робота над помилками” значно розширили професійну обізнаність слухачів. Генеральний директор ОННБ ім..М. Горького Ольга Ботушанська привітала Лазареву Галину Яківну з присвоєнням  звання заслужений працівник культури України.

     ______________________________________________  

  
10-15 жовтня 2011 року на базі Національної бібліотеки України для дітей у проблемно-цільовому навчанні «Розвиток бібліотечної соціології в системі загальної соціологічної науки» взяла участь завідувачка відділом бібліотеки-філії № 37 Шишляннікова Т.Й.
Знання та досвід, якими  поділилися з учасниками навчання ведучі фахівці з питань соціології Шамаріна Т.В., заст. генерального директора НБУ для дітей, Петренко О.Б., зав. науково-дослідницьким  відділом  НБУ для дітей, Кузілова Т.М., зав. науково-методичного відділу НБУ для дітей, Безручко О.В., провідний методист науково-дослідницького відділу НБУ для дітей, Лесечко О.О., психолог НБУ для дітей, Руслан Фірсов, викладач НПУ ім. М. Драгоманова, Штепа С.О., професор, заст. директора інституту з наукової соціології, психології та управління НПУ  ім. М. Драгоманова, Любаренко Л.М., зав. науково-дослідницьким відділом НПБ України, Паянок Н.В., соціолог  ДБУ для юнацтва, Хіміч Я.О., викладач Інституту післядипломної освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв стали Тетяни Йосипівни поштовхом удосконалювати свої практичні навички в галузі соціології та докласти зусиль для розвитку соціологічних досліджень в бібліотеках нашої системи.
       ______________________________________________  
     
Отчет о работе КУ „ЦГБС для детей за 9 месяцев 2011 года, 
представленный Управлению культуры и туризма Одесского городского совета
10 октября 2011 года

Осуществляя задачи социализации ребенка в обществе, воспитания его на принципах гуманизма, духовности, уважения к общечеловеческим ценностям и морально-правовым нормам через книгу, чтение и весь спектр современных библиотечных услуг, Централизованная городская библиотечная система для детей - Центральная городская детская библиотека им. А.Гайдара и 18 библиотек-филиалов, за 9 мес.2011 года  проделали большую работу по охвату  юных одесситов чтением и содержательным досугом.
                     
Фонд ЦГБС на 1.10.2011 составляет 446 404 экземпляров документов.
За 9 месяцев 2011 года фонд пополнился 8750 экземплярами книг на общую сумму 55 066 грн 20 коп.    
В том числе  в рамках акции «Библиотека в дар» - 104 книги на сумму 2 000 грн.
Справка: В ежегодной выставке-ярмарке «Зеленая волна» библиотекари и читатели городских детских библиотек принимают активное участие с 2006 года. Акция «Библиотека в дар» инициирована организаторами «Зеленой волны» - выставочно-туристической компанией «Экспо-Юг-Сервис» и общественной организацией «Агентство регионального развития».
На Фестивале детского творчества «Ни дня без строчки» 4 августа 2011 года, который проходил в рамках ярмарки, 60 активных читателей - знатоков творчества А.Батрова, были награждены дипломами и книгами, переданными фракцией Партии регионов в Одесском городском совете. Все остальные читатели детских библиотек в продолжение акции «Библиотека в дар» получили в подарок от фракции Партии регионов 104 экземпляра красочно иллюстрированных изданий классических и современных авторов на сумму 2 тыс. грн. 30 августа 2011г. книги были представлены читателям и общественности в ЦГДБ им. А.Гайдара и библиотеке-филиале №9 (Французский б-р,11а) при участии  депутата Одесского городского совета А. Н. Косьмина и организаторов проекта «Зеленая волна».
     
За 9 месяцев 2011 года детскими библиотеками города обслужено 82 268 читателей от 3-х до 16 лет, а также организаторов детского чтения, педагогов, воспитателей, родителей, жителей микрорайонов, которые посетили библиотеки 483 766 раз, и им было выдано 1 млн 214 тыс. 280 экземпляров книг, журналов, газет. Было организовано и проведено более 3 тыс массовых мероприятий для детей и подростков: выставки-презентации, обзоры новых поступлений, литературные утренники и вечера, викторины и турниры, встречи с писателями, артистами, ветеранами, громкие чтения, музыкальные и поэтические гостиные, творческие и театрализованные конкурсы, литературно-познавательные игры.
Годовая нагрузка на 1 библиотечного работника составляет: 800 читателей, 5625 посещений, 15 100 выдач документов. 
Библиотечным обслуживанием охвачено: 87 общеобразовательных учреждений, в т.ч. семь школ-интернатов, приют №2, санаторий „Хаджибей”, „Степной воздух”, 83 дошкольных учреждения, в т.ч. специализированные, а также Пункт временного размещения беженцев в г.Одессе; 79 летних пришкольных лагеря (за летний период 2011 г. обслужено 11 697 детей, 38 488 посещений, выдано 122 274 книги, что больше предыдущего года на 10%; проведено около тысячи мероприятий) и загородный (Дача Ковалевского) летний спортивно-оздоровительный комплекс «Виктория», где в три смены отдыхали дети из социально-проблемных категорий семей. Библиотекари приезжали в лагерь еженедельно.
Осуществляя дополнительное образование и разностороннее развитие детей, каждая библиотека углубленно разрабатывает свою центральную тему – актуальное направление, обусловленное интересами читателей микрорайона и творческими потенциалом коллектива: ЦГДБ им. А.Гайдара – Литературно-музыкальная гостиная, центр периодики и краеведения, Универсальный читальный зал – центр работы с ветеранами, филиалы 4, 19, 26 – центры морального и превентивного воспитания, фф.8, 10, 45 –  украинской литературы и культуры, фф.9,11 и 23 – валеологии и экологии, фф.21 и 48 – семейного чтения и социальной работы, ф.22 – профессиональной ориентации, ф.24 – краеведения и истории Одессы, ф.39 – центр морального и эстетического воспитания, ф.37 – краеведения и экологии, ф.40 – эстетического воспитания, ф.46 – центр мировой литературы и культуры.
На базе Универсального читального зала 4-й год работает Библиотечно-информационный центр – для выравнивания возможностей доступа разных категорий читателей к сети Internet, для поддержки чтения детей (с 3-х летнего возраста) через продвижение новых технологий и творческое развитие; за 9 мес. 2011 г. - 4809 посещений (за 9 мес. 2010 г. – 4626).
Сотрудники детских библиотек постоянно находятся в поисках новых талантов, новых имен, поощряют читателей к творческому самовыражению. В ЦГБС бесплатно работают 27 объединений по интересам: литературно-музыкальные гостиные, Театр литературного героя, литературно-драматические и кукольные театры, кружки эрудитов, любителей сказок, фантастики, юных библиотекарей, краеведов, натуралистов, мастерские детского прикладного творчества и др.,  которыми руководят сотрудники библиотек.
Ежегодно с января по май, уже 14 лет, Центральная городская детская библиотека им.А.Гайдара проводит общегородской творческий конкурс «Каждый может испытать себя» (в номинациях «Авторы литературных произведений», «Переводчики литературных произведений», «Художники–иллюстраторы и художники компьютерной графики», «Композиторы»), в котором принимают участие читатели детских библиотек – учащиеся общеобразовательных, музыкальных, художественных школ, гимназий, лицеев, а также самые маленькие читатели – дошкольники.  Всего за годы существования в конкурсе приняли участие более 10 тыс. читателей, в том числе социально неблагополучных семей, получивших возможность для творческого самовыражения.
В 2011 году конкурс «Каждый может испытать себя» объединил более 700 детей, победителями и призерами стали 116 человек, поощрительные призы и грамоты за участие получили 120. В год 20-летия Независимости Украины и 15-летия Украинской Конституции в рамках номинации «Художники-иллюстраторы» была учреждена специальная премия за раскрытие темы «Україна Незалежна”. Восемь лет подряд выставка лучших работ юных художников размещается в фойе Одесского театра юного зрителя.
За время существования конкурса было опубликовано несколько сборников работ его участников: «Я такая, как этот мир», «Душа стесняется лирическим волненьем», «Кожний спроможний випробувати себе», «Каждый может испытать себя». В 2011 г. вышел альманах «Молодые голоса Одессы», презентация которого состоялась 25 марта в Золотом зале Литературного музея.
Заключительный этап конкурса-2011 - фестиваль юных талантов традиционно прошел накануне Международного Дня защиты детей 29 мая во Дворце культуры им. Л.Украинки. Детей и взрослых порадовали своими выступлениями профессиональные и самодеятельные артисты: солист Одесского академического театра музыкальной комедии им. М. Водяного, лауреат конкурса «Народное признание» Владимир Кондратьев, вокальный коллектив «Ника» (рук. С.Регульская) и хореографический ансамбль «Калейдоскоп» (рук. Т.Сливченко) Центра детского творчества „Маряна”, детский музыкальный театр «Ералашки» Центра детского творчества «Эврика» Киевского р-на (рук. В.Березина). Постоянная ведущая программы – заместитель директора Театра юного зрителя Наталья Левченко.
На базе ЦГДБ им.А.Гайдара второй год проводит свой мастер-класс одесский поэт и прозаик Игорь Потоцкий.    
С 18 сентября 2011 г. в ЦГДБ им. А.Гайдара начала работу «Школа молодого репортера», которую ведет член Союза журналистов Украины, заместитель главного редактора газеты «Порто-Франко» Александр Галяс. Эти встречи каждое воскресенье собирают в библиотеке 40-50 детей.
В Универсальном читальном зале ЦГДБ им. А.Гайдара читательский блог курирует одесский детский писатель А.Надэмлинский.
Конкурс районных читательских команд ежегодно привлекает свыше 100 участников.
2006 год – «Одесса: люди, события, судьбы», краеведческая тематика и повесть В.Катаева «Белеет парус одинокий. 2007-й – « Живой опыт Великого Комбинатора» посвящен дилогии И.Ильфа и Е.Петрова, вопросам бизнеса и экономики. 2008-й – «Это было в Одессе…» по «Одесским рассказам» И.Бабеля и повести К.Паустовского «Время больших ожиданий». 2009-й – игра в «Книжную лавку», в которой выяснялось умение конкурсантов «продать» самому избалованному читателю интересную, подчас незаслуженно забытую книгу. 2010-й – «Созвездие Европы», конкурсанты соревновались в знании культуры, обычаев, истории, географии стран членов Европейского Союза. И 2011-й год – этикет-конкурс «Принцы и принцессы» - для читателей младшего возраста. К сожалению, у ЦГБС нет помещения, чтобы создать детям условия для полноценного праздника. Конкурс проводился во Дворце детского творчества «Маряна», в 2011 г. -  в Воронцовском дворце.   
Более 500 читателей «защищали» любимые книги на VІІ-м Всеукраинском конкурсе "Найкращий читач України", лучшие из них заняли 2-е место в областном конкурсе (в 2010 г. были победителями).
В интересах читателей ЦГДБ им. А.Гайдара и библиотеки-филиалы сотрудничают с театрами, филармонией, музеями, центрами детского творчества, школами музыкального и эстетического воспитания,  высшими и средними специальными учебными заведениями, одесскими отделениями национальных союзов писателей, журналистов, художников, национально-культурными обществами, культурными центрами и общественными организациями, союзами ветеранов и инвалидов, службой занятости, центрами поддержки детства, семьи и молодежи, городским управлением юстиции, районными отделениями  криминальной милиции по делам несовершеннолетних, медицинскими, другими государственными и частными, производственными и торговыми предприятиями, стараются привлечь спонсоров для поощрения детей - участников библиотечных проектов.
20-летний юбилей Независимости Украины и 15-летие Конституции Украины стали одними из центральных тем детских библиотек на протяжении всего 2011г.  Проведено более ста различных мероприятий, посвященных украинской истории, народным традициям, деятелям украинской культуры и литературы. Девять из них были включены в план общегородских мероприятий.
В 2011 году для всех библиотек ЦБС был объявлен конкурс наглядных экспозиций, приуроченных к 20-летию Независимости Украины. Все экспозиции представлены  на блоге ЦБС.
1 сентября первый урок нового учебного года «Украина-наш спільний дім” педагоги проводили в библиотеках, у выставок, посвященных  20-й годовщине Независимости Украины.
Юные читатели участвуют в региональном конкурсе «Библиотека моей мечты», готовят эссе и макеты. 
Во исполнение муниципальной Программы «Сохранение и развитие русского языка в городе Одессе на период 2011-2015 гг.» действует Библиотечная программа (более 80 мероприятий) для читателей и организаторов  детского чтения, направленная также на обеспечение обучения в дошкольных учреждениях и школах на русском языке. 30 июня в филиале №21 прошла презентация литературы на русском языке с участием руководства управления культуры и депутата А.Косьмина.    
Объединению культурно-образовательного сообщества города послужили проведенные  в 2011г.  четыре районных семинара для школьных библиотекарей на тему «Городские детские библиотеки и библиотеки образовательных учреждений: проблемы взаимодействия», в которых приняли участие более ста школьных библиотекарей и методистов районных отделов образования.
  
В ЦБС снимают документально-просветительское кино: «Астрид Линдгрен», «И.Крылов», «Н.Гоголь», «Пушкин в Одессе», „Гайдар в Одессе”... Фильм «Пушкин в Одессе” – лауреат международного фестиваля документальных фильмов „Кинологос – 2011”. «Гайдар в Одессе» признан лучшим на прошедшем в формате on-line 4 октября 2011 г.  международном вебинаре «Введение в гайдароведение»  (участники – библиотекари Москвы, а также библиотеки, музеи, Дома пионеров, Дома детского творчества, школы и прочие институции из 44 городов России, Украины и Беларуси, носящие имя А. Гайдара). При подготовке к вебинару ЦГДБ им. А.Гайдара г.Одессы провела комплекс мероприятий и исследовательскую работу по изучению отношения современных детей к творчеству писателя, результаты которой вызвали интерес у коллег из Москвы, Новосибирска, Екатеринбурга, Омска, Стерлитамака, Минусинска.

За 9 мес. 2011 года в периодических изданиях «Вечерняя Одесса», «Одесские известия», «Одесский вестник», «Чорноморські новини”, «Наши Черемушки», «Миграция»,  «Багатонаціональна Одещина» -  30 публикаций, посвященных работе ЦГБС для детей г.Одессы, на одесских телеканалах - 24 сюжета (196 повторов).

За 9 мес. 2011 г. блог ЦГБС посетило  11400  пользователей (среднесуточное посещение 50), зафиксировано 11800 просмотров. Аудитория блога Украина, Латвия, Россия, Белоруссия, Мексика, Бразилия, США, Гонконг, Германия, Великобритания, Китай, Азербайджан, Франция, Испания, Макао.
За 9 месяцев информация обновлялась  160 раз; опубликовано 147 материалов, 43 статьи в Internet-газетах, 14 сюжетов на Internet –телеканалах.
Национальная библиотека Украины для детей (г.Киев) отметила содержательность блога КУ «ЦМБС для детей» г.Одессы и подвязала его к своему сайту (страница «Блоги детских библиотек Украины») в числе 18 других детских библиотек - ссылка: http://www.chl.kiev.ua/default.aspx?id=5821.

Национальная библиотека Украины для детей выступила с инициативой посвятить отдельный номер издаваемого ею профессионального журнала «Світ дитячих бібліотек» деятельности ЦГБС для детей г.Одессы. Материалы -  в процессе подготовки.

Директор КУ «ЦГБС для детей» Лазарева Галина Яковлевна  в 2011г. удостоена:
§  Почетного звания «ЗАСЛУЖЕНИЙ ПРАЦІВНИК КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ» - Указом Президента Украины 957/2011 Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек за вагомий особистий внесок у розвиток національної культури, збереження бібліотечного фонду держави, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм
§   відзнаки Президента України − ювілейної медалі «20 років незалежності України»
за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний та культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові здобутки та багаторічну сумлінну працю.

·  9 августа 2011 года состоялось награждение победителей и участников  ХII-го муниципального литературного конкурса имени К. Г. Паустовского. Победителей лично поздравлял Одесский городской голова Алексей Костусев.  В номинации "Проза" главную премию жюри единогласно присудило Галине Лазаревой за книгу "Княжна Мэри. Творческий выкидыш".

Проблемными остаются вопросы технического состояния, оборудования и мебели,  капитальных и текущих ремонтов, компьютеризации структурных подразделений с подключением к сети Internet, разработка перспективных вопросов деятельности муниципальных библиотек в Генеральном плане развития Одессы, основным из которых является строительство Центральной городской детской библиотеки.

Зам. директора М.Итрухина
     
     ______________________________________________  

8 вересня 2011 р.  відбулася нарада керівників підрозділів ЦМБС для дітей за участю представників Одеського міського управління юстиції з питання обговорення спільних заходів для читачів на 2011-2012 навчальний рік.

Директор "ЦМБС для дітей"  Г.Я.Лазарева

 Ссылка на статью  Вечерней Одессе №136 (9464) // 13 сентября 2011 г. Детские библиотеки строят планы...:
http://vo.od.ua/rubrics/o-detyakh-dlya-detejj/18769.php


     ______________________________________________  

8 вересня 2011 р. о 10.00 в ЦМДБ ім.А.Гайдара (Французький б-р, 11) відбудеться нарада керівників підрозділів ЦМБС для дітей за участю представників Одеського міського управління юстиції з питання обговорення спільних заходів для читачів на 2011-2012 навчальний рік.

     ______________________________________________  

        
23 серпня 2011 р. о 15.00 за адресою Катерининська, 77 відбулося відкриття Українського клубу. У заході брала участь директор ЦМБС для дітей Г.Я.Лазарева. 

     ______________________________________________  

            
23 серпня 2011 р. о 12.00 В ОННБ ім.М.Горького у Великій читальній залі відбувся захід „Незалежна Україна: шляхом розбудови: до 20-річчя Незалежності”.
З інформацією про відзначення цієї ювілейної дати, а також 15-ої річниці Конституції України та  Дня Прапора України в ЦМБС для дітей („Інтелект. Культура. Традиції. Книгозбірня як національне надбання”) виступила заст. директора ЦМБС з бібліотечної роботи М.Ітрухіна. Доповідь супроводжувалася електронною демонстрацією наочних експозицій до вшанування ювілею державних свят у 19 дитячих бібліотеках міста. – Слайд-шоу святкових виставок - зав. відділом маркетингу М.Безсонова.
                 
     ______________________________________________  

19 травня на  базі ОННБ ім. М.Горького відкрилася ХІІ Всеукраїнська виставка-форум „Українська книга на Одещині”.
Директор ЦМБС для дітей Г.Лазарева  - учасник  „круглого столу” „Книжкові реалії сучасної України” виступила з доповіддю  „Видавець, критик, бібліотекар, читач: комплексний підхід”.
Серед слухачів - працівники ЦМБС для дітей. 



     ______________________________________________  

Бібліотечними спеціалістами ЦМБС для дітей на протязі 2010-2011 рр. було проведено низку методичних заходів – „круглих столів” „Міські дитячі бібліотеки та бібліотеки навчальних закладів: проблеми взаємодії": 

 Приморський р-н - 2 грудня 2010 р. (Центральна міська дитяча бібліотека ім. А.Гайдара, Французький бульвар,11а); 

 Київський р-н  - 14 квітня 2011 р. (бібліотека-філія №45,  Корольова,71,1); Малиновський р-н – 21 квітня 2011 р. (бібліотека-філія №39, Варненська,12/4); 

 Суворовський р-н – 28 квітня (бібліотека-філія №40,  пр.Добровольського,148а).
У чотирьох семінарах взяли участь 99 шкільних бібліотекарів, які мали можливість ознайомитися з ресурсами дитячих бібліотек, новими надходженнями художньої, пізнавальної, довідкової та методичної літератури (тільки у 2010 р. – 17 280 екземплярів),  репертуаром періодичних видань, виставками актуальної тематики, пакетом документації, що регламентує ділові відносини дитячої бібліотеки і навчального закладу, а також висловити думки та побажання щодо подальшої співпраці. Бібліотекарі обговорювали питання координації планування, проведення бібліотечних уроків, внутрішньої роботи з фондом, діючі бібліотечні проекти, конкурси для юних читачів. Усі присутні отримали рекламні буклети ЦМБС з переліком послуг,  координатами бібліотек та адресами Internet-блогів.
На прохання шкільних бібліотекарів Суворовського р-ну складено і надіслано рекомендаційний список літератури для учнів 4-5 класів, бажаючих взяти участь  у загальноукраїнському конкурсі на кращий відгук на сучасний український твір.
На ім’я начальника управління освіти та науки Одеської міської ради І.Д.Бурдейної направлено офіційного листа з подякою за підтримку ініціативи дитячих бібліотекарів та чітке вирішення організаційних питань, зокрема,  координаторам семінарів з боку районних відділів освіти методисту  по фондах Н.Л.Вернидуб (Приморський р-н), інспектору-методисту Л.Г. Равській (Суворовський р-н), методисту з гуманітарного циклу Т.І.Лазаренко (Київський р-н) та методисту міського управління освіти та науки Т.К. Дядик - за багаторічне фахове та оперативне сприяння партнерським стосункам між дитячими бібліотекарями та освітянами в інтересах якісного навчання та всебічного культурного розвитку юних одеситів.
Якісну підготовку бібліотек з приймаючою сторони забезпечили завідуюча відділом обслуговування ЦМДБ ім. А.Гайдара Л.Волкова, завідуюча ф.45 М.Суховецька, завідуюча ф.40 І.Енгібарян – відповідно Приморський, Київський та Суворовський р-ни, де і професійні стосунки між дитячими і шкільними бібліотекарями виявилися тісними та дружніми.
   
                                Заступник директора з бібліотечної роботи М.Ітрухіна

      ______________________________________________

         23-25 березня 2011 р. для працівників без спеціальної освіти зі стажем роботи до одного року пройшов БІБЛІОТЕЧНИЙ ЛІЦЕЙ–2011.  

В плані роботи наступне:
  • Обмін думками про прочитане: історія ЦМБС за книгою Г.Лазаревої „Время. Кино. Книга”
  • Посадова інструкція бібліотекаря як засіб перевірки компетентності працівника: професійне міні-тестування з обговоренням результатів
  • Бібліотечні стандарти. Вимоги до обліку бібліотечної діяльності. Норми часу на основні бібліотечні процеси. Індивідуальна робота з дітьми
  • Діяльність профспілкової організації ЦМБС. Соціальна служба.  Колективний договір – з урахуванням сучасної економічної ситуації.
  • Санітарно–естетичний стан робочих місць. Імідж і дизайн в дитячій бібліотеці.
  • Техніка безпеки в бібліотеці.
  • Українське законодавство про працю: права та обов’язки бібліотекаря
  • Бібліографічна діяльність на допомогу вихованню інформаційної культури та розвитку пізнавальних інтересів дітей; популяризація ББЗ. Стандарт ДСТУ ГОСТ 7.1-2006. Ведення систематичної картотеки статей та краєзнавчої картотеки.
  • Бібліографічний огляд професійних видань на допомогу бібліотекарю
  • Практичне заняття: бібліографічний опис газетно-журнальних статей
  • Апаратний устрій ПК.
  • Презентація блогу ЦМБС
  • Масова робота в бібліотеці. Фрагмент програми  соціалізації дітей ті підлітків „Мистецтво ставати дорослим”
  • Робота з бібліотечним фондом. Розстановка, збереження і вивчення фонду.
Каталоги дитячої бібліотеки.
  • Практикум : Оформлення нових надходжень. Робота бібліотекаря з актами
  • Екскурсія–знайомство з ЦБ ім. А. Гайдара,  філіями 9 та 21.
          Заняття проводили: директор Лазарева Г.Я. заст. директора Ітрухіна М.В, заст. директора и голова профспілки ЦМБС Білан Л.Н., нач. відділу кадрів Томсинський А.Б., зав. відділом обслуговування ЦБ Волкова Л.Ю., зав. ВДБтаІП Куксова З.В, гол. бібліограф Ясинська Т.Д., зав. ВБМ Безсонова М.В., зав. ОМВ Колесніченко Т.А., зав. ВКіО Рижко Л.М.
       25 березня слухачі Квітка О., Шаповалова О., Данильченко І., Стемберська О., Скотаренко О., Таранина Т. відвідали презентацію альманаха „Молодые голоса Одесса” в Золотій залі Літературного музею. 

 Організатор - заступник директора ЦМБС для дітей  М.Ітрухіна

     ______________________________________________  

       У квітні 2011 року міські дитячі бібліотеки за підтримки управління освіти та науки Одеської міської ради ініціюють проведення „круглого столу” „МІСЬКІ ДИТЯЧІ БІБЛІОТЕКИ ТА БІБЛІОТЕКИ ОСВІТНІХ ЗАКЛАДІВ: ПРОБЛЕМИ ВЗАЄМОДІЇ” для працівників бібліотек освітніх закладів. Попередній досвід проведення подібних заходів для шкільних бібліотекарів Приморського району довів їх безумовну користь для вирішення спільних практичних задач та об’єднання бібліотечної спільноти.
    „Круглі столи” пройдуть по районах:    
Київський р-н  - 14 квітня, початок об 11.00
Місце проведення:
бібліотека-філія №45,  Корольова, 71,1; тел.: 718-75-72;
завідувачка Суховецька Марія Іванівна
Малиновський р-н – 21 квітня, початок об 11.00
Місце проведення:
бібліотека-філія №39, Варненська, 12/4 ; тел.: 765-64-34;
завідувачка Ковальчук Любов Петрівна
Суворовський р-н – 28 квітня, початок об 11.00
Місце проведення:
бібліотека-філія №40,  пр.Добровольського, 148а; тел.: 752-29-58;
завідувачка Енгибарян Ірина Олександрівна

Організатор - заступник директора ЦМБС для дітей  М.Ітрухіна
тел.: 760-17-99
тел.-факс: 714-88-82
     ______________________________________________  

  17 марта 2011 г. в школе №49 (ул.Затонского,2а) по инициативе Ассоциации  женщин Суворовского р-на в помощь родственникам и опекунам социально неблагополучных детей состоялся «круглый стол» на тему «Воспитание детей в меняющемся мире», на который были приглашены представители районной администрации, медицинской, социальной служб, правоохранительных органов, молодежных и общественных организаций.
    На заседании «круглого стола» присутствовали заведующие городских детских библиотек Суворовского р-на Е.Заблоцкая (филиал №37), И.Енгибарян (филиал №40), О.Саленко (филиал №23). Оксана Саленко выступила с информацией об опыте городских детских библиотек в сфере организации бесплатного содержательного досуга, о возможностях превентивного воспитания и коррекции девиантного поведения детей библиотечными формами работы.
Зам. директора М.Итрухина

1 коментар:

  1. прекрасные мероприятия!
    Также советую пройти курсы организаторов мероприятий в Академии Ивент Менеджмента.

    ВідповістиВидалити