28/02/23

Нові журнали

Журнал «Джміль» - єдине у своєму роді друковане періодичне видання для дітей дошкільного й молодшого віку. Кожна сторінка журналу навчає, розвиває, виховує маленького читати і робить це в легкій, ігровій формі. Головні герої часопису дослідник Джмелек його друзі: Пензлик, Нотка і книжечка – вводять малюка у дивовижний навколишній світ, вчать розуміти гармонію у законах природи, у слові, музичному звуці, зображенні.

Ми висловлюємо велику подяку Пшеничному Андрію Сергійовичу за чудовий подарунок для дитячих бібліотек, яким є дитячий журнал «Джміль».

27/02/23

Хотіла б я піснею стати...

152-й річниці від дня народження Лесі Українки було присвячене заняття гуртка "Чомучка" в філії N21, яке відвідують молодші школярі 56, 38, 81 шкіл.

Керівник гуртка Оллена Нікітіна привітала дітей та їх батьків з Днем української жінки. Вона повідомила, що 25 лютого день народження Лесі Українки - славної доньки українського народу. Її справжнє ім'я Лариса Петрівна Косач. Леся була обдарованою дитиною. Вона знала більше 10 мов. Леся Українка написала більше 270 віршів, писала поеми, прозові твори, публіцистику, а також неперевершені переклади світової класики. Вона хворіла на туберкульоз кісток. Більше 30 років чинила опір хворобі. Народилася Леся Українка на Волині. Померла в Грузії. Похована у Києві. Прожила всього 42 роки. Леся Українка стала відомішою, ніж її мати поетеса Олена Пчілка.

На занятті діти вивчили вірш "Вишеньки", виконали малюнок олівцями. Кожен гуртківець взяв для читання книжечку Лесі Українки.

Літературне сузір'я Одещини

Любить свій край — це для народу жити,

боротися за юне, за нове.

Любить свій край — це значить все любити,

У чім його святе ім'я живе.

Володимир Сосюра

Сьогодні, 28 лютого, бібліотекар філіалу №45 Тетяна Філенко підготувала для читачів віртуальний екскурс до дня утворення Одеської області.
Оде́ська о́бласть (Одещина) — найбільша за територією область України, розташована на південному заході країни. Одна з найрозвиненіших областей країни в економічному, туристичному, культурному та науковому напрямках. На півночі та сході межує (за годинниковою стрілкою) з Вінницькою, Кіровоградською та Миколаївською областями, омивається водами Чорного моря, на півдні — з Румунією, на заході — із Молдовою. До складу області входить також о. Зміїний.
Головне природне багатство області — її земельні ресурси, що представлені переважно чорноземними ґрунтами з високою природною родючістю.
Діти познайомилися з літературою про свій рідний край і задоволенням взяли книги для домашнього читання.

Подорож у зоряний світ

Бібліотекар філії №45 Галина Іванченко організувала для гуртківців юних краєзнавців екскурсію до Одеської астрономічної обсерваторії, яка знаходиться у парку ім.Т.Шевченка.

Як портове місто, Одеса потребувала точних навігаційних інструментів і даних для регулювання руху суден. В 1817 році в місті відкрився Рішельєвський ліцей, в якому знаходився спеціальний клас з топографічними та астрономічними приладами, в тому числі телескопами.

На жаль, відомості про його роботу не збереглися, і тому історію Одеської національної обсерваторії повязують з відкриттям університету в 1865 році.

Обсерваторія була відкрита у 1971 році і входила до складу кафедри астрономії та спочатку використовувалася як база для навчальних робіт кафедри, виконуючи в той же час ряд доручень міста: перевірку навігаційних приладів кораблів, стеження за правильним ходом міського годинника і визначенням часу запалювання і гасіння міського освітлення. Розуміючи, що якісні астрономічні спостереження вимагають чистої атмосфери, співробітники обсерваторії почали висадку дерев, які згодом стали зачатком Олександрівського парку (нині парк імені Т.Г.Шевченка).

Цінним експонатом обсерваторії є механічний телескоп-рефрактор английської компанії "Томас Кук та сини", який встановили ще в XIX столітті. Кошти на его покупку у 1886 році пожертвував співробітник медичного факультету.

 

26/02/23

Чудеса та перетворення героїв у міфах

 З далекої давнини прийшли до нас міфи, яких розповідається про могутніх правителів, хоробрих героїв, всесильних богів і прекрасних богинь. А який хлопчисько не хоче бути сильним, як Геракл? Яке дівчисько не хоче бути такою ж прекрасною, як Афродіта?

Учні 5 б класу школи «Мрії» з бібліотекарем філії № 21 Лілією Толчиною вирушили у подорож у чарівний світ міфів та легенд, сповнене небезпек та чарівності. На їхньому шляху було багато чудес, а це ще більше захоплювало дітей.

 Міфи дають нашим читачам можливість насолодитися мудрістю та красою стародавнього світу, в якому так само високо, як і сьогодні, цінувалися розум, честь та відвага.

Собаки - вони як люди, тільки ще краще! (День прогулянки з собакою)

 Собака - перша домашня істота, яка з'явилася в домі людини. Собаки допомагають знаходити людей під руїнами під час землетрусів чи інших катастроф. Шукають наркотики. Є багато прикладів, коли звичайнісінькі дворові собаки рятували своїх господарів, першими зачувши небезпеку при виникненні пожежі в оселях. Без собаки людина вже не може обійтися. Тому що собака - найкращий друг людини.

Вірні друзі собаки були і у відомих письменників. Наприклад, британського класика ВАЛЬТЕРА СКОТТА всюди супроводжували його собаки - такси Камп і Спайс, хорти Дуглас і Персі та прекрасна лягава дірхаунд Майда - велика мисливська собака сталевого кольору; вона поводилася абсолютно статечно і, мабуть, вважала, що повинна підтримувати честь будинку. Скоттів улюбленець пес Камп - поки не постарів - завжди супроводжував господаря, коли той лазив на скелях. Навіщо лазив? Зміцнював м'язи і чіпкість пальців. Пес Кемп допомагав Скотту вибирати найзручніший шлях. Любов ВАЛЬТЕРА СКОТТА до рудого Адама також згадується в його біографії.

ВАЛЬТЕРА Скотт також знаходиться у списку шанувальників ньюфаундлендів. Письменник говорив так про цих собак: "Я ніколи не бачив кращих тварин, які б так увібрала в себе правила етикету, якщо не брати до уваги, що вони трохи слиняві. Але хто засудить їх за це!". Домашні тварини Скотта були його друзями. Скотт обожнював собак і все життя був ними оточений.

Собаки супроводжували ЕРІХА-МАРІЮ РЕМАРКА все його свідоме життя. В одному з листів він зізнався, що чотирилапі друзі дали йому "відчуття дому". Двох його улюблених собак, в юнацтві та в армії, звали Вульф. Останню собаку, тер'єра, звали Біллі.

Своєму хорошому другові, фокстер'єру Пітеру, АГАТА КРІСТІ навіть присвятила роман "Безмовний свідок". На першій сторінці друкованого видання так і написано : "Дорогому другові й невибагливому супутнику - псу Пітеру присвячую".

22 лютого проводиться День прогулянки з собакою. Свято тих, хто вигулює своїх улюблених вихованців на природі У США першим професійним вигульником собак вважається Джим Бак, який в 1960 року відкрив свою службу вигулу собак у Нью-Йорку.

За даними дослідників з Мічиганського державного університету, їхні дослідження показали, що власники собак, на 34% частіше вкладаються у 150 хвилин прогулянок на тиждень порівняно з тими, хто не має собак. Власники собак гуляють у середньому на 22 хвилини більше на день порівняно з тими, хто не має собак Власники собак отримують численні переваги для здоров'я та соціальної сфери, вигулюючи свого собаку кілька разів на тиждень.

В дитячій бібліотеці 22 зібрались відвідувачі, які люблять пухнастиків, щоб дізнатися багато цікавого про їх життя, поведінку, догляд за ними. Ознайомитися з літературними персонажами. А також поділитися враженнями про вірного друга людини.

Увагу читачів привернула книжкова виставка "У світі пухнастиків: щаслива лапа", на якої представлені твори Джеремі Стронга про пригоди Ракети на чотирьох лапах. Ця серія про собаку Стрілку - справжню ракету на чотирьох лапах, суміш вихору, хорта і спортивного "Феррарі". Її пригоди, разом зі своїм господарем одинадцятирічним Тревором та його подружкою Тиною, нікого не залишила байдужим!

 
 
 

Заняття гуртка "Срібне слово - спілкування основа"

 Бринить - співає наша мова,

Чарує, тішить і п'янить.

24.02.2023 року в бібліотеці-філії №39 відбулось заняття гуртка "Срібне слово - спілкування основа". Читачів освітила міфологічна блискавка. На основі національного фольклору: переказів та легенд бібліотекарями і гуртківцями було розіграно гру-бліц "Українська демонологія" та міфологічні шаради "Явища природи". Наші предки мали своє уявлення про створення світу, добро і зло, щастя і горе. Міфи та легенди зберігають у народній пам'яті й передають майбутнім поколінням знання про історичне минуле українського народу, пояснюють причини виникнення різних явищ природи, а також навчають правил, яких має дотримуватись людина протягом усього свого життя.


24/02/23

Патріотична година "Рік війни... Герої нашого часу"

Наша держава з давніх-давен славиться вільними і мужніми, працьовитими, добрими і сильними українцями.

Теперішня ситуація сколихнула націю, підняла національну свідомість.

Війна в Україні - це проявів великої боротьби за Волю разом з кращими синами і доньками, які віддають своє життя, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободу людини, європейське майбутнє України.

І тому, юні читачі бібліотеки-філії №4 були ознайомлені з книжками з історії про минулу і сучасну Україну, зокрема з творами українських письменників В. Довженка, М. Куліша, В. Скляренка, В. Чемериса та інших.

Слава Україні! Героям Слава!

 

Живими барвами полотен. До 145 - річчя від дня народження Казимира Малевича.

"Чорний квадрат" - це абсолютний портал, що веде до розуміння мистецтва.

Т. Філевська

"Живими барвами полотен" представ мистецький колаж до дня народження Казимира Малевича для читачів бібліотеки-філії №39. Картини художника запитують, яким має бути мистецтво майбутнього.

За своє життя художник творив в різних напрямах: імпресіонізм, футуризм, кубізм. Малевич винайшов новий напрямок живопису - супрематизм. В основу напряму лягли геометричні фігури. Творча спадщина художника подарувала наступним поколінням абсолютно нову ідеологію творчості.

"Чорний квадрат" став найбільш відомим та найсуперечливішим полотном Малевича. Він зробив відомим на весь світ автора - художника - авангардиста, педагога, філософа і теоретика мистецтва.

Запошуємо до бібліотеки-філії №39 за адресою вул. Варненська, 12/4/

 
 
 

23/02/23

Квітка, що дарує настрій

Квіти, квіти. Чарівні квіти,

Кольорові, великі й малі.

Ви умієте душу зігріти,

Бо й самі ви – душа Землі.

Квіти - це природній витвір, який дарує нам особливу красу. Що може бути найпрекраснішим на світі? Уявіть, якби на землі не було б квітів. Наскільки похмурим і суворим було б тоді все живе. В світі величезна кількість квітів. Вони мають особливу форму, колір та аромат і займають особливе місце у творчості письменників та поетів: Лесі Українки, Тараса Шевченко, Наталі Забіли, Марії Познанської, Володимира Сосюри та інших.

Весно, весно!

Перші квіти розцвітають на землі.

Сині проліски привітно зводять вінчики малі.

Н. Забіла

Прекрасні образи квітів служили джерелом натхнення і народжували легенди.

Напередодні весни, в бібліотеці-філії №39 маленькі читачі гуртка "Майстерня саморобок" разом з бібліотекарем Мариною В'язовською зробили квітку в техниці орігамі.

Запрошуємо до бібліотеки-філії №39, де ви можете дізнатися багато цікавого про квіти та зануритись в поетичний квітковий світ українських поетів.

 

Художня геометрія «Таємниця чорного квадрата»: до145-річчя від дня народження К.С Малевича

23 лютого у дитячій бібліотеці-філії бібліотеці №40 відбувся майстер-клас з малювання «Таємниця чорного квадрата». Діти з задоволенням поринули у творчий процес, малюючи весняний пейзаж на чорному фоні. Малюнки вийшли дуже гарні, вони створюють враження легкості й прозорості. В інформаційній частині заходу юні читачі бібліотеки, дізналися про життя і творчість відомого на весь світ художника Казимира Севериновича Малевича і його саму, без перебільшення, відому картину «Чорний квадрат».

З того моменту, як Казимир Малевич створив знаменитий «Чорний квадрат», пройшло, більше ніж 100 років, та галас навколо нього так і не вщухає. До єдиної думки, як саме знаменита картина була створена, до цих пір не прийшли. Разом з читачами дитячої бібліотеки- філії №40 розкривали таємницю «Чорного квадрата». А допомагали як завжди книги! Для цього заходу була підготовлена виставка «Живопис майбутнього», до якої увійшла література, на дану тему.
Художня література, як відомо, дає насолоду розуму і почуттям. Та не менш захопливі книги, які розширюють кругозір. Серед інших на виставці була представлена книга О.Садовенко «Ти і Малевич» це книжка-альбом із творчими завданнями, наліпками, розмальовками, яка дитині 5–13 років дає можливість уявити себе учнем чи ученицею Казимира Малевича. Кожен розгорт книжки присвячено одній із головних ідей художника, що спонукає не тільки читати й пізнавати, а й самостійно створити свою версію «Чорного квадрата», супрематичну композицію, проєкт планіт для земляніта, відкрити першоелементи, безпредметність та зрозуміти персонажів картин Малевича, розмалювавши їх по-своєму.

В доповіді бібліотекар відділу обслуговування 1-4 класів Клименко Л.С. розповіла цікаві відомості про Казимира Малевича, його особисте життя, творчість. Особливо зацікавили юних художників сторінки, присвячені всесвітньо відомій картині «Чорний квадрат», яку називають найвідомішою картиною ХХ ст.

Художник мав польське коріння, але за спогадами його сестри Вікторії, «писався в анкетах українцем». Народився у Києві, багато років жив у Росії.

Казимир Малевич став автором нового мистецького напряму – супрематизму і так його визначив. Час показав, що інтерес до творчості художника зростає і у 21 ст. Так, картина «Супрематична композиція», написана художником у 1916 р., була продана у 2008 р. за 60 млн. доларів.

Чому цей вид живопису, безсюжетний і безпредметний, має таку привабливу силу?!

Читайте, друзі, розмірковуйте, вдивляйтеся у картини Казимира Малевича.

На Вас чекають відкриття!

Захід підготувала і провела: Клименко Л.С.