02/09/22

Морська душа до тебе лине, Одеса, рідне місто миле!

"Перлина біля моря", українська столиця гумору - це все Одеса - мама, місто на півдні України. Його важко уявити без Потьомкінських сходів, без кіно, без ринку, без моря...

Оспівана видатними майстрами літератури, вона завжди надихає художників, поетів, музикантів на створення шедеврів світової культури.

Одеса приваблювала до себе письменників в різних куточків країни. І дійсно, хто тільки не жив та не творив в прекрасній Пальмірі? Нечуй-Левицький, Коцюбинський, О. Вишня, М. Вороний, Бажан, Л. Українка, І. Франко, О. Довженко, М. Куліш, П. Тичина, М. Кропивницький, І. Карпенко-Карий.

До Дня народження Одеси дитяча бібліотека 22 підготувала книжкову виставку "Твої імена Одеса...". А бібліотекар старшого відділу Тетяна Тищук запросила книголюбів на літературну регату та познайомила їх із враженнями відомих українських письменників від нашого чудового міста.

Читачі з цікавістю дізналися, що Л. Українка вперше побачила одесу в 1888 році, коли приїхала з батьком на славнозвісний хаджибейський грязьовий курорт. Місто вразило 17-літню дівчину - "гамірне, багатолюдне, зі своїм швидким ритмом життя, своєрідною південною екзотикою. Вражали люди, яких бачила: статичні слов'яни, зі своєрідною мовою, педантичні німці, галасливі й темпераментні південні люди - чи то греки, чи італійці, чи молдовани. Вперше в своєму житті Леся побачила й море...яке вражало, вабило, хвилювало". Дивовижна краса моря відгукнулася у душі юної Лесі поетичними рядками, які увійшли в цикл "Подорож до моря".

Про Одесу І. Франко почув ще у 1870 році від кореспондента "одеського вісника" в австрії євгена борисова, який перекладав його оповідання. Так "Грицева шкільна наука" побачила світ у згаданому "Одеському віснику" й започаткувала регулярне ознайомлення читачів південно-українського терену з творчістю письменника.

Іван Тобілевич був майстром слова та видатним актером, відомим під псевдонімом Карпенко-Карий. У творчості І. Тобілевича (1845-1907), як в дзеркалі, відображається історія українського театру. Тобілевич бував в Одесі з гастролями та зустрічався і підтримував зв'язки з відомими одеськими діячами.

Серед корифеїв українського професійного театру одне з найпочесніших місць належить його фундатору Марку Кропивницькому (1840-1910). Він відчув себе спорідненим з Одесою, тому і знаковими стали його слова: "Одеса - місто моєї долі". Кращі сторінки його життя, свята і будні, зустрічі і листування, розчарування і тріумфи Марка Кропивницького пов'язані з Одесою.

Олександр Довженко в Одесі зробив величезний вклад для українського, світового кінематографа. Перебуваючи в Одесі він розвивав аналітичне мислення своїх студентів через інтеграцію знань про історію, літературу, кіномистецтво, виховував шанобливе ставлення до українських митців, любові до національної культури. Довженко перший серед усіх слов'янських народів навіки внес своє ім'я в історію світового кінематографа.

Одесити пишаються своїми іменитими гостями та земляками, бережуть пам'ять про них.


 
 
 

Немає коментарів:

Дописати коментар