12/01/23

Бібліографічний огляд літератури «В гостях у Червоного Капелюшка»: до 395-річчя від дня народження Шарля Перро

12 січня 1628 року в одному із найбільших і найкрасивіших міст у світі – Парижі народився хлопчик, який стане потім всім відомим письменником Шарлем Перро – основоположником жанру «чарівна казка».

Творчий спадок Шарля Перро великий. Він працював над створенням «Всезагального словника французької мови». Його перу належить робота «Великі люди Франції», написані статті, книги, мемуари, поеми у віршах, багато поезій.

І хоча писав Шарль і в різному жанрі, основним жанром його творчості стала чарівна казка. До нього для дітей спеціально ніхто не писав. І це, напевно, найбільша заслуга Шарля Перро – його казки поклали початок дитячої літератури як окремого жанру.

Перші свої казки Ш.Перро написав у віршах, які закінчував повчальними віршованими рядками. Наприклад, казка «Червона Шапочка» містила віршик, який давав дівчатам настанову, що небезпечно слухати лихих людей. Потім казки Перро почали друкуватися без повчальних додатків, бо вони були зайві. Читачі й самі добре розуміли, що хоче сказати казкар своїми творами.

Звісно, казки Шарль Перро вигадував не сам. Деякі пам’ятав з дитинства, про інші довідався протягом життя, адже писати казки письменник почав вже у 68 років. Казки Шарля Перро – літературні, створені за сюжетами європейського фольклору.

Світову славу авторові приніс збірник «Казки матусі Гусині». Щодня у паризькій крамниці Клода Барбена за 1 день продавалося до 50-ти книжок. Це був безпрецедентний випадок в історії книгодрукування Франції. Таке не снилося нікому з авторів сучасних дитячих бестселерів. Поступово вся Європа вже знала та полюбила героїв казок Шарля Перро.

Казки письменника чарівні: в них діють чарівники та чарівниці, є чоботи-скороходи, чарівна паличка, вовк розмовляє людською мовою, в «Синій бороді» на ключику не відмиваються криваві плями.

Отже, Шарль Перро першим відчинив двері в літературу чарівний казці, став основоположником цього жанру. Червону Шапочку, Кота в чоботях, Хлопчика-Мізинчика, Віслюкову Шкіру, Сплячу Красуню та Синю Бороду знають всі дорослі давним-давно. Але Шарль Перро зміг так їх переповісти, що його перекази сподобалися всім.

Всесвітня енциклопедія казок стверджує: «Це був найдобріший казкар в історії літератури. Він перший створив справжні дитячі казки – добрі та щасливі».

Любі друзі!

Казки Шарля Перро українською мовою чекають на вас у бібліотеці-філії №10, за адресою: вулиця Чорноморського козацтва, 169.

Немає коментарів:

Дописати коментар