Мир і щастя Вашій хаті!
Щоб були усі багаті!
Щоб колядочка лунала,
І кутя щоб смакувала!
Шановні книголюби! А хочете потрапити у світ чарівних новорічних свят? Тоді завітайте до нас, у дитячу бібліотеку №22 на Інглезі, 5.
Бібліотекарі підготували виставку - вікторину про народні різдвяні традиції України, яка зацікавила і великих, і маленьких читачів. Особливо привернула увагу розповідь про свято Меланки та Василя.
13 січня через тиждень після коляди, напередодні Старого Нового року святкують Щедрий Вечір. У день Старого Нового року на стіл традиційно ставлять безліч смачних страв: ковбаси, смажене м'ясо, печеню, локшину і обов'язково млинці - символ Сонця. До речі, на Поліссі варили другу кутю, заправляючи її смальцем Саме через велику кількість частувань і з'явилася назва Щедрий Вечір.
За християнським календарем 13 січня також відзначають день преподобної Меланії Римлянки, а наступного дня - Василя. У народній традиції свята об'єдналися між собою.
За давнім міфом, окрім сина, у Лада, вірного побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Маланкою, тому що вона була дуже милою і доброю. Одного разу коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав із срібного терема Маланку і замкнув у підземному царстві. Звільнив її славний богатир Безпальчик-Васильчик, потім вони одружилися. Ось чому на Щедрий Вечір ще святкують День Василя.
У стародавні часи дні Маланки, Василя та Водохреща пов'язувались із новорічним циклом так званого Сонячного кола. Протягом тижня від Різдва люди не працювали, а тільки святкували. Весь цей період рясніє цікавими народними обрядами. Наприклад, 13 січня групи хлопців ходять по місту "водити Маланку", а дівчата увечері ворожать.
Немає коментарів:
Дописати коментар