Звіт за 2016 рік

ЗВІТ ПРО РОБОТУ
ЦЕНТРАЛІЗОВАНОЇ МІСЬКОЇ
БІБЛІОТЕЧНОЇ СИСТЕМИ ДЛЯ ДІТЕЙ
за 2016 рік

Керуючись законодавством України, державними, регіональними та муніципальними програмами, дитячі бібліотеки Одеси продовжували виконувати завдання соціалізації дитини у суспільстві, виховання її на принципах гуманізму, духовності, поваги до загальнолюдських цінностей та морально-правових норм через книгу, читання і весь спектр сучасних бібліотечних послуг.

ФОРМУВАННЯ БІБЛІОТЕЧНИХ РЕСУРСІВ

Фонд ЦБС на 1.01.2017 р. склав 390 847 одиниць.
Поповнення 36 334 екземплярами документів відбулося за кошти муніципального бюджету - 1 661 екз. на суму 87 575,1 грн. і за рахунок подарункових надходжень - 2 027екз. на суму 56946, 46 грн.
Придбано періодики: 62 назв (386 комплектів) на суму 120 024,9 грн.
Списано: 30 715 екземплярів.

Центральною міською дитячою бібліотекою та 18 бібліотеками-філіями бібліотечно-інформаційні послуги на безоплатній основі були надані 66 737 юним одеситам від 3-х до 16 років, а також організаторам дитячого читання - педагогам, вихователям, батькам, жителям мікрорайонів, які відвідали бібліотеки 644 661 раз та їм було видано 1 652 205 екземплярів документів - книг, брошур, журналів, газет, аудіо-відео-матеріалів. Різними формами бібліотечного впливу було охоплено 92 826 користувачів.

Основні показники діяльності за 3 роки


Навантаження на одного бібліотечного працівника склало: єдиних читачів - 642 (за планом -600), обслугованих - 893 (800), відвідувань 6199 (5625), документовидач - 15887 (15100).
Було організовано і проведено 3 586 масових захода для дітей і підлітків (їх відвідало 170 391 користувачів), у т.ч. 442 наочних (виставок, презентацій, відкритих переглядів); з них біля третини - крупних, рекламно-презентаційних, на які запрошувались представники громади, депутати міської ради, ЗМІ.

ОСНОВНІ НАПРЯМКИ РОБОТИ. БІБЛІОТЕЧНІ ПРОЕКТИ

Здіснюючи Національний план з реалізації конвенції ООН по правах дитини Одеська міська рада прійняла рішення чотири проекта КУ “ЦМБС для дітей” ввести у число пріоритетних міських заходів з наданням бюджетного фінансування щорічно у розмірі 20 тис. грн.:
 • загальноміський дитячий творчий бібліотечний конкурс “Кожний спроможний випробувати себе”
 • театралізовані змагання дитячих районних читацьких команд “Вместе весело шагать”
 • програма соціалізіції дітей та підлітків “Мистецтво ставати дорослим”
 • літературно-музична вітальня відділу обслуговування Центральної міської дитячої бібліотеки
Конкурс “Кожний спроможний випробувати себе” в номінаціях “Автори літературних творів”,” Перекладачі літературних творів”, “Композитори”, “Художники-ілюстратори та художники комп'ютерної графіки” триває вже 20 років. В останньому прийняли участь більш 800 читачів від 3-х до 15-ти р.
Більш 900 творів розглянуло журі у складі: член Національної спілки художників України зав. секцією живопису Г. Лекарева-Нікітіна, член Національної спілки художників україни І.Харитонова, член Національної спілки композиторів України, лауреат міжнародних конкурсів доцент Музичної академії ім. Неждінової
Ю. Гомельська, викладач композиції дитячої музичної школи № 11 С.Зоркіна, керівник клубу інтелектуальних ігор Т. Аудерська.
Протягом 13 років кращі роботи наймолодших художників-ілюстраторів (від 3 до 5 років) експонуються у фойе ТЮГу, діти отримують дипломи, подарунки та виставу від театру. Вже маємо декілька альманахів з творами юних літераторів, які ілюстровані малюнками художників-аматорів.
Фінальний гала-концерт з нагородженням переможців традиційно пройшов у залі Одеської філірмонії за участю дитячих колективів та професійних акторів.
Справжнім святом стало традиційне театралізоване змаганя читацьких районих команд “Вместе весело шагать”, який у 2016 році мав назву “Україна: минуле, сьогодення, майбутне” і був присвячений 25-річчю Незалежності України. Команди відтворили на сцені уривки з творів українських драматургів, а вікторина була присвячена історії, етнографії, культурі, видатним постатям нашої держави.
Програма соціалізації дітей та підлітків “Мистецтво ставати дорослим” здійснюється за напрямками: профорієнтаційне, правове, морально-етичне виховання. Різноманітні за формою заходи пройшли у всіх бібліотеках. Треба відзначити залучення до них широкого кола соціальних партнерів: викладачів середніх та вищих навчальних закладів, представників служби зайнятості, юстиції, кримінальної міліції, медичних, виробничих та торгівельних закладів, фахівців у різних сферах трудової діяльності.
Продовжувала свою роботу літературно- музична вітальня Центральної бібліотеки. Протягом року були представлені: музична мозаїка “Ти єдина, моя Україна”( до Дня Соборності), музична акварель “Романтичні мрії Франца Шуберта”, літературно- музична скринька “А пісня батьківська - єдина суть моя” ( до Міжнародного дня рідної мови), низка музичних перлин українського романсу “Коли співають голос та душа”, театральне перехрестя “Театр починається з любові” (за участю артистів одеських театрів, до Міжнародного дня театру), музичний портрет “Сонце Італії. Джоакіно Россіні”, вечір пам'яті “Клавдія Шульженко - легенда на всі часи”, музичне дос'є “Український соловей Анатолій Солов'яненко”, літературно- музичний альбом “Пісні, з якими виживали” (до Дня визволення Одеси), літературно- музичний вечір “Нехай війну згадає лише пісня” ( до Дня визволення України від фашистських загарбників), пісенне мереживо “Лийся дзвінко, українська пісня” ( до Дня українськрої мови). Ці заходи цікаві ще й тим, що вних приймали участь відомі актори одеських театрів.
Продовжувала свою роботу літературна студія “Голоса молодых» під керівництвом Л.Волкової та В.Надемлинського.
Здійснювались інші загальносистемні культурологічні проекти комплексні цільові програми. Найбільш цікавими були:
 • центральна тема - виховання громадянина і патріота
 • Правова культура” спільно з міським управлінням юстиції
 • програма “Моя нова поліція”
 • фестиваль дитячих бібліотек на Дерибасівській
 • загальносистемна програма “Веселкове дошкілля”
 • програма “Імідж в цифровому вимірі”: супровід блогу ЦМБС для дітей та відеолітопис ЦМБС
 • літні читання “С книгой мир добрей и ярче”
 • бібліотечний супровід соціально незахищений дітей під час літнього відпочинку у спортивно-оздоровчому тоборі “Вікторія”

Традиційно активною була участь ЦМБС у книжковій виставці-ярмарку “Зелена хвиля”. У 2016 році дитячі бібліотеки отрамали можливість презентувати себе у спеціально віділеному оранізаторами виставковому боксі. Всі філії презентували свою рекламну продукцію, світлини заходів, найбільш цікаві книжки. За участю читачів пройшла весела та цікава вікторина за творами О.Волкова.
V-й дитячий літературний конкурс “Море талантов” увінчався виданням чергового літературного альманаха. У конкурсі цифрового малюнку i-Parus традиційно відзначились читачі УЧЗ та БІЦ.
Активною була участь співробітників ЦБС на Всеукраїський виставці-форумі “Укранська книга на Одещині”. Була організована пропаганда виставки.
На підтримку ініціатив Національної бібліотеки України для дітей:
 • Весняний Тиждень дитячого читання був відзначений різноманітними літературними подіями у всіх філіях.
 • Лабораторія соціологічних досліджень “Діагностика” провела загальносистемне дослідження дитячого читання
Бібіліотеки-філії продовжували працювати над своїми проектами:
 • Центр інтернет-журналістики "Простір відкриттів"
 • Бюро юних гідів-краєзнавців БІЦ
 • Проект-конкурс для юних юзерів влітку “Твій nick- name в мережі” БІЦ
 • цикл дефіле Театру літературного героя “Веселі Петрушечники» спільно з ТЮГом
 • краєзнавчий проект “Місто чудове, Одесо моя!” УЧЗ, ф. 24.45
 • соціальна програма “Бібліотека для дитячого благополуччя” ф.21.48.36
 • проект “Екологічні проблеми районого масштабу ф.23
 • соціокультурна програма “Сходинки спілкування” ф. 26
 • поетичний проект “ Поезія - душевному прозрінню” ф. 39
 • профорієнтаційна програма “Ярмарок професій”
 • культурологічний проект “Для тех, кто устал от попсы» ф.40
 • програма “Подорожі ваших мрій : туристичне асорті” ф. 46
 • літературознавчі проекти “Высокая потребность слышать слово» ф.4.10.19

Традиційними стали відвідуваня серпнево-вересневих конференцій викладачів шкіл працівниками бібліотек . Відвідавши секції філологів, істориків, географов, навчальних класів та шкільних бібліотекарів вони ознайомили з новими надходженнями, методичною літературою на допомогу вчителю.
Кожна бібліотека продовжувала розробку своєї центральної теми: ЦГДБ - центр естетичного виховання та краєзнавства, Універсальна читальна зала - робота з ветеранами, ф.4 - ”Одеса і одесити”, ф.10 -центр спадкоємності поколінь, ф.19 та 26 - моральне та превентивне виховання,ф.8, 45 - українська культура та література, ф.9,11, 23 -екології та культури здоров'я, ф. 21 - соціальної роботи, ф.22 - трудового виховання і професійної орієнтації, ф.24 - краєзнавства та історії Одеси, ф. 39 - морального та естетичного виховання, ф.37 - краєзнавства та екології, ф. 40 - естетичного виховання, ф. 46 - світової культури та літератури, ф. 48 - бібліотека духовного благополуччя.
Під гаслом “До книги і читання через дозвілля та спілкування” у дитячих бібліотеках продовжували процювати 30 об'єднань за інтересами : літературно- музичні вітальні (ЦБ, ф.36), Театр літературного героя “Веселые Петрушечники» (ЦБ), театральна студія “Від серця до серця”( ф.23), лялькові міні — театри у 10 філіях, гуртки ерудитів, шанувальників казок, фантастики, юних бібліотекарів, краєзнавців, натуралістів, майстерні дитячої творчості, якими керують співробітники бібліотек.
ЦМБ та бібліотеки -філії продовжували соціальну співпрацю: з театрами, філармонією, музеями, центрами дитячої творчості, музичними школами, висшими та середніми спеціальними учбовими закладами, одеськими відділеннями Національних спілок письменників, журналістів, художників, національно- культурними товариставми, союзами ветеранів та інвалідів, службою зайнятості, центрами підтримки дітей, сім'та молоді, міським управлінням юстиції, районними відділеннями кримінальної міліції у справах неповнолітніх, медичними, виробничими та торгівельними підприємствами, знаходили спонсорів для заохочування дітей — учасників бібліотечних проектів.
По всіх напрямках виховання підростаючого покоління продовжувався розвиток бібліотечних форм роботи у креативних формах: бенефіс персонажів, зірковий вернісаж, бібліо- гід, літературна ікебана, літературна охота, поетичний подіум, віршовий феєрверк, літературний дайвінг, книжковий раритет, музичний релакс, літературно-духовне причастя, книжковий планетарій, творча лабораторія та ін.
Масова робота ЦМБС здійснювалась згідно з пріоритетними та довгостроковими напрямками. Значне місце посідає патріотичне виховання.
День Соборності України традиційно відзначається у заходах ЦМБС. Найбільш цікавими були заходи - історична співрозмова“Нероздільна Українська Держава” (ф.8), дослідження “День Соборності на відстані часу” (ф.11), історико-патріотичний екскурс “Згадаємо юність, що згоріла у Крутах”(ф.19), реквієм пам'яті “На Аскольдовій могилі український цвіт” (ф.21)
До Дня Героїв Небесної Сотні у філіях № 8 та 45 відбувся вечір-реквієм “Їм у віках судилося безсмертя”.
До Дня Конституції цікавою була виставка-подорож “Це моя країна — рідна Україна” (ф.22), правовий екскурс “По ньому ми живем із вами — це Основний Закон Держави”(ф.26)
До Дня Незалежності та Дня прапора відбулась слайд-бесіда “У синім кольорі була ознака миру, а в жовтому народ плекав велику віру” (ф.11), патріотичні години “Ми з тих ясних зір, ми з тих чистих вод, ми одна душа, ми один народ” пройшли у філіяї 40, 19, святковий ранок “Я люблю тебе, краю мій рідний, Україна моя дорога!” у 10 філії День Гідності та Свободи завжди відзначається виховуючими, патріотичними заходами. Найбільш яскраво пройшов університет життєвої мудрості “Гідний і вільний - такий наш народ” (ф.8,22)
До дня пам'яті жертв Голодомору “Хлібна гільотина” (ЦБ), “Чорним болем серце плаче” (ф.23). На цих заходах бібліотекарі ознайомили читачів і з художньою, і з історичною літературою, присвяченою цій трагічній темі.
На виконання Указу Президента України “Про відзначення 150- річчя від дня народження М.Грушевського” усі бібліотеки-філіяї розкрили свої фонди для популяризації спадщини видатного історика, громадскього та державного діяча у формі виставок, відкритих переглядів, тематичних полиць. Працівниками старшого відділу ЦБ була проведена низька заходів (огляди книг, бесіди, екскурси в історію) за загальною тематикою “Літописець історії України”. Філія № 48 презентувала серію з 5 лекторіїв під назвою “М. Грушевський — творець історії України”. Історичний портрет “М.Грушевський — геніальний вчений і видатний політичний діяч України” відбувся у філії 19. Були проведені політдос'є “Перший Президент України” (ф.8), історична замальовка “Ми не лукавили з тобою, ми чесно йшли...”(ф. 45)
Заходи до Дня рідної мови проходять у всіх підрозділах. Слід відзначити “Дзвенить струмочком рідна мова” (ф.48), яку провели бібліотекарі для вихованців молодших класів у формі театралізованої вистави, а у літературно- музичній композиції “А пісня батьківська - єдина суть моя” (ЦБ) прийняли участь провідні актори одеських театрів. У формі літературного альбома пройшов захід “Мова - державний скарб нації” (ф.22.45.19.8), подорож у часі “ Рушник в обрядах українського народу” (ф.36)
День українського козацтва відзначається всіма філіями. Ця дата завжди - яскраве, пізнавальне , патріотечне свято. Проведено історичне ессе “Щаблями писаний літопис”(ф.45), екскурс в історію “ Мужність плекайте в себе, малюки, як це робили колись козаки” (ф.48, 19), стиль - зустріч “Козаки існують і сьогодні” (ф.8)
Велика увага приділяється популяризації творів української класичної та сучасної літератури. Ювілейні заходи, присвячені творчості Івана Франка, відбулись у всіх бібліотеках- філіях. Якщо у молодших відділах більше уваги приділялось казквій спадщині митця - казковий диліжанс “У світі Франкової казки”(ф. 9), екскурсія по сторінках книжок “Пригоди з героями казок Івана Франка” ( ф.46), ювілей книги при Лиса Микиту “Рудий, хвостатий і дуже хитрий “ (ф. 26), то для читачів старшого відділу прошли заходи, розкриваючі творчий і життєвий шлях, відкриваючі незнайомі сторінки його біографії - літературні роздуми “Невідомий Франко”( ф.45), подорож за творчістю “Іван Франко - поет, прозаїк, публіцист” (ф.37), бібліографічний огляд “Каменяр української землі” (ф.36)
145- річчю Лесі Українки присвячен літературно-інсценований огляд “Душа у творах”(ф.8), бібліографічний огляд “Лесине слово іскристе” (ф.10).
Краєзнавча робота займає значне місце у работі ЦМБС. До дня міста у всіх філіях пройшли цікаві заходи: подорож в історію міста “Прогулянка коханими вулицями (УЧЗ), краєзнавчий квест “Визначними місцями Одеси”(ф.4), краєзнавча година “Моя єдина і кохана Південна Пальміра” (ф.19), день бібліографії “Місто мого дитинства”(ЦБ). У минулому році почала працювати програма “Видатні постаті Одеси” (ЦБ), яка розповість про видатних політиків, вчених, діячів культури — виходців з нашого міста.
До Дня визволення Одеси іторичний часопис “Вшануймо наших захисників”(ф.8), година мужності “В серці пам'ять не ослабне”(ф.39) .
Творчості одеських письменників присвячені літературна вітальня “ Людина - легенда. І.Рядченко” (ф.24), вечір пам'яті “Про людину та поета. В.Гаранін” (ф.4), “Золоті сторінки Одеси” за участю лауреата Корнейчуковської премії Р. Бродавко, презентація книги “Джура і Кудлатик” автором В.Рутківським (ф.45), творчі зустрічі з І.Іщук,О.Надемлінським, Е.Бейлісом
Правова просвіта здійснювалась у рамках Всеукраїнського проекта “Моя нова поліція”: формула безпеки “Якщо ви потрапили у поліцію” (ф.23), зустріч з працівниками МВС “Служити та захищати” (ф. 24,19), профорієнтаційний компас “Чому я поліцейський” (ф.26), театралізовано- рольова гра “Попередженя правопорушення — запорука безпечного суспільства” ( ф.40), правовий лабіринт “Закон і мораль”(ф.26) та багато інших з участю працівників поліції.
Профорієнтаційна робота проводилась багатьма формами : Хорошо бы как-нибудь в телевизор заглянуть» (ф. 21)- зустріч з працівниками одеських телеканалів, калейдоскоп “Професії у сучасному бізнесі”(ф. 39) , “Вибір професії — важливий вчинок”(ф.22)
Проблеми морального виховання — одна із найбільш приоритетних. Слід відзначити: калейдоскоп культур “Вслед за цыганской звездой кочевой” до Міжнародного дня ромів (ф.24), заходи, присвячені дню людей похилого віку “Золота пора життя” (ф.10,37,26).
Традиційно до дня інваліда у філії 48 відбувається година добрих вчинків “Від серця до серця ми прокладаємо стежку”.
Багато нового узнали читачі на диспут-клубі “Золоті куполи” , що був присвячений 1000-річчю духовно-культурних зв'язків Київської Русі та Св. Гори Афон (ф. 21)
Естетичне виховання “Симфонія радості і суму. В.А.Моцарт” (ф. 39), година мистецтва “Там, де панують спокій та краса, Софіївка” ( ф. 46), мистецька палітра “Вестник иных миров» до 160- річчя М.Врубеля (ф.37), літературна ікебана “Нехай цвітуть гірлянди слів”(ф.39), калейдоскоп поезій “Вірш, який запав у серце”( ф.8), поетична мозаїка “Сияньем строк воспетая планета” (ф.21), музичний калейдоскоп “Лине музика, музика, музика...” (ф.40), багато заходів присвячені Всесвітньому дню поезії, музичний уік-енд «На березі “Лебединого озера” ( ф.24). До дня архітектури України “Архітектура - літопис світу” (ф.26).
До року англійської мови: мовна розвага “Англійська - це цікаво!” (ф.23), інформбюро “Чому і як навчають дітей у Великій Британії” (ф 45) Leviri Room “Чаювання по- англійськи” (ф.23). Дуже цікаво працював протягом року у філії 8 клуб шанувальників англійської мови. Учні 1-3 класів не тільки вивчали ази мови, а й знайомились з англомоівними країнами, звичаєми та культурою їх мешканців.

Відділ довідково-бібліографічних та інформаційних послуг (ВДБ та ІП) координував довідково-бібліографічну та інформаційну роботу в бібліотеках ЦБС - виховання у читачів навичок роботи з інформацією, фондом, довідковим апаратом, надавав методико-практичну допомогу бібліотекам щодо виконання інформаційно-бібліографічних функцій: проведенні бібліотечних уроків, днів інформації та бібліографії, оглядів літератури, складанні інформаційних та рекомендаційних списків, оформленні наочності для читачів-дітей та організаторів дитячого читання. ВДБ та ІП виконував упереджувальні особливо складні бібліографічні довідки з різних галузей знань для організаторів дитячого читання, працівників бібліотек-філій та функціональних відділів ЦБ.
З метою підвищення рівня інформаційної культури бібліотекарів при підготовці та проведенні семінарів використовувались різноманітні форми подання просвітницького матеріалу: групові та індивідуальні консультації, відкриті перегляди, інформаційні огляди нових надходжень, огляди періодики, бесіди, анкетування, ділові інтерактивні ігри... В постійній практиці - презентації нової літератури, творчі зустрічі з одеськими літераторами, та знаними людьми міста.17 травня на базі філії №23 пройшов семінар-практикум “Дитяча енциклопедія - доступні і захоплюючі розповіді про різні галузі знань”. Були розглянуті такі питання: ”Рівень інформаційної культури сучасної людини” - Куксова З.В., методичні поради бібліотекарям “Як навчити дітей користуватися довідковою літературою та залучити до самостійної роботи з нею” - Ясинська Т.Д. Досвідом у популяризації енциклопедичних видань ділились працівники філій: № 11 - показали лялькову виставу “Крилата ескадрилья”, пропонуючи читачам енциклопедію про птахів; №37 - про “Книги-всезнайки” розповіла Вологжаніна Т.Й. Рекомендації щодо використання електронних засобів “Дитяча енциклопедія онлайн” та “Подорож у країну знань” дала зав. БІЦ Стельмах Е.І.
В якості “живої ілюстраці” розділів про історію козацтва з “Сучасної української енциклопедії” в семінарі прийняли участь полковник Чорноморського козацтва Бушнєв В.В. та полковник козацтва запорозького чорноморського округа керівник спортивної школи “Козачок” Чирков О.П. В рамках семінару слухачі познайомились з роботою філії №23. Екскурсію по бібліотеці провела завідуюча Саленко О.А., яка особливу увагу приділила зв'язкам з громадою.
Любов до міста починається з вдячної пам'яті про людей, які відіграли видатну роль в його історії. Розказати про них сучасникам – благородний обовзок істориків,краєзнавців, бібліотекарів.
«…Я только в те минуты буду счастлив, когда буду слышать о благоденствии Одессы. Надеюсь, что жители Одессы сохранят меня в своей памяти и будут считать своим. Уверен в процветании Одессы…» Градоначальник Одессы с 1803 по 1814 гг. Эммануил дюк де Ришелье. Так починається список матеріалів з фондів центральної міської бібліотеки «Засновники Південної Пальміри» (ч.3) до 250-річчя від дня народження українського державного й військового діяча А.-Е.Рішельє дю Плесі, градоначальника Одеси, складений головним бібліографом Ясинською Т.Д.
Видано черговий випуск „Календаря знаменних і пам'ятних дат 2017 року”, який включив імена українських письменників-ювілярів, видатних діячів культури та мистецтва. Вибірково подано імена письменників світової літератури, чия творчість користується популярністю у читачів. „Календар” охоплює також основні міжнародні, державні та церковні свята, історичні громадсько-політичні події, визначні дати історії краєзнавства. Додаток до КЗД „Книги – ювіляри налічує 57 матеріалів найбільш відомих та популярних видань зарубіжної та української літератури.
Дайджест „Дитячі бібліотеки на сторінках періодичних видань 2016 року” містить публікації, а також перелік видань, які було використано у випуску.
Продовжується поповнення актуальними матеріалами 20 тематичних тек Центральної бібліотеки.
Співробітники ВДБтаІП постійно підвищують професійну освіту, цікавляться досвідом провідних бібліотек України, відвідують заходи закладів культури міста: лекції, консультації, презентації нових видань, тощо. Зокрема: у червні 2016 р. Куксова З.В. (зав. відділу) отримала свідоцтво про підвищення  кваліфікації в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтва  за програмою «Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек».
Разом з читачами бібліотеки-філії №4 співробітники бібліографічного відділу побували в одному з найновіших музеїв Одеси — Музеї контрабанди. У вітринах музейних кімнат були представлені незвичайні експонати. Захоплююча розповідь екскурсовода вразила як фактами, так і цікавими історіями, байками.
Організатор екскурсії - ініціативний завідувач дитячої бібліотеки Надія Андріївна Чуприна. Вона приділяє багато уваги популяризації видатних місць Одеси та відповідної літератури з краєзнавчого фонду.

РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Читачі активно користувалися послугами 5 Internet-центрів ЦБС для дітей: БІЦ ЦМДБ, філій 23, 24, 40, 45. Компютерною технікою поповнилися бібліотеки-філії 46,26,8,48.
Тривало регулярне поповнення та оновлення контенту блогу КУ “ЦМБС для дітей”, де знаходили відображення анонси літературних новинок, звіти про найцікавіші масові заходи, інші події.
Бібліотечно-інформаційний центр продовжував вирівнювання можливостей доступу малозабезпечених дітей до мережі Internet та здійснення довгострокової програми “Читання + комп'ютер з 3-річного віку”.
На сьогодні БІЦ позіціонує себе як постійно реагуючий на зміни методико-практикуючий підрозділ, метою діяльності якого є розвиток знаннєвих та культурних можливостей дитини, її соціальна адаптація в умовах глобального інформаційного середовища.
У 2016 році БІЦ обслуговував читачів-дітей, організаторів дитячого читання, батьків, студентів, інших представників громади. Зростаючі потреби читачів мотивували працівників на розвиток і вдосконалення роботи Центру: розширився перелік IT-сервісів, удосконалювалася практика проведення та участі в онлайн конференціях, скайп-сеансах, вебінарах.
Затребуваною громадськістю формою роботи залишаються навчальні програми, які пропонувалися для різних вікових категорій користувачів: «Комп’ютер для малюків» для дошкільників; «Зависаємо в бібліотеці разом!» - тренінги та консультації з формування цифрової культури для дітей 1-5 класів та цикл тренінгів для літніх таборів «З комп’ютером на Ти», гурток «Чарівники з Мультляндії», літературний гурток «Проба пера» для користувачів 7-9 класів та блог «Проба пера», контент якого формують самі підлітки; гурток юних гідів - краєзнавців «Місто зустрічі - Одеса!»
Успіх користувачам Центру принесли також змагання: «Кожен спроможний випробувати себе», Всеукраїнський конкурс е-малюнків іPARUS, «Зеленая волна- 2016» на Дерибасівській.
Велася робота з родинами біженців.У заходах приймали участь діти та дорослі з Пункту біженців та шукачів притулку.
Плідною була співпраця з Одеським відділенням Національного фонду допомоги інвалідам Чорнобиля (робота з дітьми із сімей ліквідаторів та евакуйованих із зони Чорнобильської аварії), національно-культурним товариством «Біларусь».
Співробітники центру активно допомагали користувачам та колегам освоювати віртуальний простір.
За звітній період у напрямку інформаційно-бібліографічного обслуговування та прищеплення культури читання в ЦБС підготовлено 150 і проведено 390 бібліографічних оглядів, видано 1460 інформацій, складено і запропоновано читачам 35 групових и 250 індивідуальних рекомендаційних списків, 100 інформаційних списків (кращі представлені на блозі ЦБС), оформлено 60 інформаційних куточків, 120 відкритих переглядів і 140 виставок нових книг, проведено 65 Днів бібліографії, 80 Днів інформації, 930 бібліотечних уроків.
Загальна кількість абонентів довідково-інформаційного обслуговування – 393 (в т.ч. індивідуальних - 194), кількість звернень / виданих інформацій – 110451.
У кожній бібліотеці функціонуютьалфавітні і систематичні каталоги, систематичні картотеки статей, краєзнавчі та тематичні картотеки.

Основні напрямки роботи відділу довідково-бібліографічних та інформаційних послуг - розвиток бібліографії літератури для дітей та юнацтва, організація довідково-бібліографічного апарату, бібліографічне інформування, виховання бібліотечно-бібліографічної культури - мали важливе значення для підготовки бібліотекарів ЦБС до практичної діяльності.
ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ

У рамках підвищення кваліфікації для співробітників ЦБС пройшли семінари та практикуми, консультації з проведення районних читацьких змагань «Суперчитач» та соціологічних досліджень, Бібліотечний ліцей, планова внутрішньосистемна атестація бібліотечних працівників, круглий стіл з актуальних питань бібліотечного обслуговування та ін.
Проведено 4 комплексні перевірки, понад 100 виїздів та кураторських відвідувань у підрозділи з наданням методичної допомоги.
Заст. директора М.Ітрухіна
тел.: 760-17-99

Додаток 1.

ЦЕНТРАЛИЗОВАННАЯ БИБЛИОТЕЧНАЯ СИСТЕМА ДЛЯ ДЕТЕЙ НА СТРАНИЦАХ
ПЕРИОДИЧЕСКОЙ ПЕЧАТИ В 2016 ГОДУ
Информационный листок

Событием в жизни города был праздник Bookfest «Читать всегда! Читать везде!», подготовленный и проведенный в городском саду всеми филиалами системы. Анонс предстоящих мероприятий был размещен в газетах («Вести», 12.04.2016 и «Одесский вестник», 23.04.2016) , в частности : встречи с детскими писателями, кукольные представления, игровые литературные викторины, квесты, мастер-классы от библиотек, «говорящие» книжные выставки, выступления читателей и детских творческих коллективов, танцевальный флешмоб и мн.др. Вся программа праздника была посвящена единой цели - чествованию Книги и Чтения. Об этом итоговая публикация «Праздник в честь книги» («Порто-Франко», 13.05.2016).

«Новые сказки — чтоб заблестели глазки» - заметка о благотворительной акции дарения книг филиалам системы в УЧЗ ЦБ, организованной совместно с Корнейчуковским фестивалем детской литературы («Порто-Франко», 4.11.2016). Благодаря фонду Виктора Баранского в фонды каждой детской библиотеки поступила книга Т. Донцовой «Молдаванка».

Завершению капитального ремонта филиала №39 посвящена информация «Запах книг и свежей краски» в газете «Одесский вестник” (6.08.2016).
«Чародій-вечір”- встречу Рождества провели с юными читателями сотрудники ф.№23 («Вечерняя Одесса», 6.01.2016). Об увлеченной многоплановой работе этого коллектива, привлечении спонсоров, общественных организаций, родителей, надежных друзей библиотеки - материал Тины Арсеньевой «Чародейные утренники».
В этом же филиале состоялись две встречи юных читателей, учащихся ООШ №№ 66 и 113 с полицейскими. Об этом нужном и полезном мероприятии, проведенном в игровой форме, с участием родителей, детской писательницы Е. Карачевской, презентовавшей новую книгу «Прикосновения», художницы А. Наумовой, арт-директора группы «ООН» Д.Луфуты, импровизированном концерте бывших и нынешних читателей, «открытом уроке» во дворе у полицейской машины на знание правил движения и еще о мн. другом рассказала корреспондент Т. Волнина в заметке «Что за шум в библиотеке?»( «Вечерняя Одесса», 10.11.2016). Она подчеркнула, что современный подход библиотекарей к работе превращает читальный зал в арт-пространство, клуб по интересам и даже...импровизированное кафе.
«О полиции из первых уст» - таково название информации о встрече в филиале по программе «IREX” зав.фил. №23 О.Саленко («Светлый дом», 20.02.2016).
«Пять ключей от сундука» - веселая костюмированная викторина о новогодних традициях в разных странах со сказочными героями книг, загадками, конкурсами, играми, танцами, подарками от Деда Мороза и Снегурочки с участием уч-ся 6 кл.ООШ №113 и воспитанников детсада №7 (юных артистов библиотечной студии ф.№23 «От сердца к сердцу») - тема материала Т.Томовой («Вечерняя Одесса», 29.12.2016).
На сайте Всемирного Клуба Одесситов (28.11.2016) размещена информация Анатолия Горбатюка о театрализованном представлении «История великого комбинатора», посвященном 85-й годовщине выхода романа И.Ильфа и Е.Петрова «Золотой теленок» в филиале №23. Организаторами праздника были сотрудники библиотеки, неутомимые «креативщики» (зав. О. Саленко, библиотекарь О. Стемберская), педагог ООШ 113 Г.Гринько, почетными гостями — заместитель директора ВКО Леонид Рукман, член президентского совета ВКО Анатолий Горбатюк, инструктор территориального центра социального обслуживания Суворовского района Г. И. Спатар, журналист, председатель комитета по идеологии и воспитанию Совета ветеранов Суворовского района, «чернобылец»-ликвидатор Н. Н. Валицкий и...настоящие одесситы - сын и отец Бендеры. Отменное представление показали ученики 6 кл.ООШ № 113, в их исполнении и Остап Бендер, и Киса Воробьянинов, и Шура Балаганов, и Эллочка-людоедка и др. персонажи выглядели так, как будто только сошли со страниц знаменитого романа...

«От сердца к сердцу» («Одесский вестник», 10.12.2016) — название материала о ежегодной встрече в филиале №48 детей с ограниченными возможностями и особыми потребностями в рамках программы «Духовное благополучие». Библиотекари подготовили захватывающее сказочное путешествие по страницам популярных детских книг, которое завершилось мини-концертом юных читателей и подарками спонсоров. Немного сердечного тепла, энергии, времени, искреннего желания порадовать и помочь, сделав мир детей добрее и светлее — так работает коллектив филиала № 48 (зав. Д. Шпонько).

Детская библиотека №10 отметила 70-летний юбилей. В программе праздника - воспоминания первых читателей библиотеки на Ярмарочной площади, поздравления руководства департамента культуры и туризма, Центральной городской детской библиотеки, коллег из филиалов Суворовского района, директоров школ микрорайона обслуживания и, конечно же, юных читателей. Успехам и достижениям, творческим планам был посвящен рассказ зав.ф. Бекмурадовой С.И.(«Одесский вестник», 3.12. 2016).

Ко Всеукраинскому дню библиотек приурочена статья о слаженной работе дружного коллектива филиала №36 (зав. С.И. Барабаш) «Призвание - библиотекарь» («Время Ч», 30.09.2016). Участие в общественной жизни микрорайона, тесный контакт со школами, теплая атмосфера знакомства детей с новинками литературы, формирование всестороннего развития личности, любви к чтению, любопытства к окружающему миру — приоритеты работы детских библиотекарей.

В серии книг «Имена Одесской киностудии» вышла книга Галины Лазаревой, директора ЦГБС для детей «Очевидец. ХХ век». Этому событию в культурной жизни города посвящены следующие публикации и рецензии : Р. Бродавко «Странствия по минувшим годам» («Жизнь в Одессе», 18-29. 05. 2016), А. Галяс «Больше, чем очевидец» («Порто-Франко», 2.09.2016), Т. Арсеньева «Век, который не вычеркнуть» («Вечерняя Одесса». 14. 01.2016). Эта книга — не хроника давно ушедших лет, а анализ и синтез того, что необходимо нашему современнику, чтобы избежать ошибок прошлого и сегодня найти верные ориентиры в жизни и творчестве.

Гл. библиограф ЦБ Ясинская Т.Д.Немає коментарів:

Дописати коментар